A modern, stresszes és rohanó életforma miatt egyre gyakoribb a gyomor záróizmának elégtelen működése, és ennek következtében a nyelőcső megbetegedése, kismamáknál pedig szinte mindennapos tünet. A múlt héten összeírtuk azokat a táplálékokat, melyeket érdemes kiiktatni az étrendünkből, ha nem akarunk szenvedni a betegség kellemetlen tüneteitől. Most pedig jöjjenek azok, melyek kifejezetten jótékony hatással bírnak a refluxosok szervezetére.
Kedvenc sushi hozzávalónk azon ételek egyike, melyek segítenek megelőzni a nyelőcső károsodását. Aki még nem tudná: a gyömbér gyulladáscsökkentő hatása legendás, ezért alkalmazzák gyakran a bélrendszer megbetegedése esetén. Ebben a melatonin nevű összetevőé a főszerep: alvás közben a saját testünk is előállítja ezt a vegyületet, és ha kevés található belőle a szervezetünkben, az puffadáshoz vezet. Nem csak a gyomorsavat fogja vissza, de még a pihenést és a relaxációt is elősegíti. Felkockázva, szeletelve vagy reszelve adjunk egy kis gyömbért a nyári jeges teánkhoz vagy smoothie-nkhoz!
Rendszeres olvasóink tudják, hogy a zabpehely egyértelműen toplistás az egészséges ételek versenyében. Reflux esetén is hasznos ez a teljes kiőrlésű táplálék, hiszen nem elég, hogy önmagában nem dúlja fel a gyomrot, még a többi étel savasságát is elnyeli! Így nyugodtan hozzáadhatunk egy kis szedret vagy áfonyát, egész biztos kiegyensúlyozott lesz a reggelink.
Fellélegezhetnek, akik komoly szenvedések árán tudtak csak lemondani a mogyoróvajról: a mandulavaj valamivel kevesebb szaturált zsírsavat tartalmaz, ezért a gyomrunk záróizma nem fog ellustulni a fogyasztásától.
Nem elég, hogy egy bögrényi spenóttal nagyjából egy hétre feltölthetjük a K-vitamin készletünket, feldolgozatlan állapotban az egyik leglúgosabb táplálékok egyike! Ennek köszönhetően pedig kiválóan semlegesíti a savas pH-értékű ételek káros hatását. Megfőzve viszont enyhén savas állapotba kerül, ezért vegyük komolyan a „nyers” instrukciót!
Gyümölcsök között különösen ritka a lúgos változat, ezért kell nagyon nagyra értékelni az évszak kedvencét, a hatalmas és édes görögdinnyéket! Nem csak a nyelőcsövünk, de hihetetlenül magas víztartalma miatt vesénk is megköszöni, ha jégkrém és lángos helyett ezt habzsoljuk a nyári hónapok alatt.
Nem csodálkozunk, ha páran meglepődnek ezen a választáson. A lencséről a legtöbbeknek a puffadás, telítettség érzet, sőt, maga a gyomorégés jut eszébe. Ez azonban leginkább azoknak az elkészítési módoknak köszönhető, ahogy hagyományosan fogyasztani szoktuk. Csak hanyagoljuk a fűszereket és az önteteket, és rögtön kellemes fogás lesz ez a rostos táplálék!
Meg kell hajolnunk a zöldség nagysága előtt… A spenót mellett a kelkáposzta a másik fajsúlyos versenyző a kategória lúgossági versenyében.
Az inka nyelvben a quinoa nemes egyszerűséggel azt jelenti, hogy anyagabona. Valóban megérdemli a vezető szerepet a gabonafélék között! A lúgos ételeken belül is igazán remek választás ez az ősi, fehérjében gazdag élelmiszer.
A szakértők szerint több kalóriát égetünk el a zeller elfogyasztásával és megemésztésével, mint amennyit egyáltalán beviszünk vele a szervezetünkbe. Nem rossz, igaz? Ráadásul a görögdinnyéhez hasonlóan egyszerre lúgosít és hidratál, ezzel pedig egyértelműen a kedvenc uzsonnánkká avanzsált.
Egy szó: bromelain. Ez az enzim a legfőbb oka annak, hogy az ananász a legjobb ételek közé tartozik, amikkel megzabolázható a savas reflux. Nem csak az anyagcserénket gyorsítja fel, de a bromelain gyulladáscsökkentő hatása elősegíti az egészséges emésztést, beleértve ebbe a reflux tüneteinek visszaszorítását is.
Ez az alacsony kalóriatartalmú gyökér számtalan vegyületet tartalmaz, melyek elengedhetetlenek a zökkenőmentes emésztéshez. Ezzel pedig minimálisra csökkentik annak az esélyét, hogy olyan dolgokat érezzünk a nyelőcsövünkben, amit nagyon nem kellene. Számos kultúra esküszik a bélrendszerre gyakorolt áldásos hatására, de még az epehólyagunkat is egészségesen tartja.
Induljon a nyári méregtelenítés ezzel a rendkívüli, sajnálatos módon elhanyagolt zöldséggel! A brokkoli tele van probiotikumokkal, melyek magukban foglalják a jótékony hatású bélbaktériumokat. Emellett a rossz baktériumok elterjedését is meggátolja, ezzel pedig sokkal kisebb az esélye a gyomor és a nyelőcső között záróizom megbetegedésének.
Kis mennyiségben a natúr édesgyökér csökkenti a testünkben található gyulladásokat. Nem véletlenül ajánlják a fekélytől kezdve a cukorbetegségig rengeteg anyagcseréhez köthető betegség tüneteinek enyhítésére.
Végül következzen egy igazán egzotikus gyümölcs! A benne található papain enzimnek jelentős szerepe van a fehérjék feldolgozásában és az emésztés elősegítésében. Már meg se lepődünk azon, hogy a savas refluxot is enyhíti. Dobjuk félre a gumicukrot, és nassolásként kanalazzunk ki egy ízletes papaját!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.