Na jó, talán ez mégsem akkora varázstrükk, inkább csak bosszantó, hiszen a spenót arról híres, hogy főzés közben szinte teljesen „eltűnik”. De vajon mi a jelenség tudományos magyarázata?
Azért esik össze a spenót főzés közben, mert a zöldségnek rendkívül magas a víztartalma – több mint 90 százaléka víz. Mivel hő hatására szinte az összes víz elpárolog a levelekből, ezért sokkal kevesebb spenót marad a végére, mint amikor elkezdtük az étel elkészítését. Érdemes tudni, hogy 10-12 bögrényi spenótból körülbelül egy bögre főtt zöldség lesz.
De nemcsak a magas víztartalom a felelős azért, hogy a spenót összeesik, hanem a benne található oxálsav is, amely hő hatására elősegíti a a zöldség sejtfalának lebontását. Ez a folyamat felgyorsul, ha a spenótot lefedve főzzük – éppen ezért az egyik alapszabály, hogy ezt a leveles zöldséget fedő nélkül készítsük – írja az Allrecipes.
Ahogyan azt mi is megírtuk, a spenót jól emészthető és alacsony a kalóriatartalma, ezért a diétába is könnyedén beilleszthető. Vitaminokban, antioxidánsokban – különösen K-, A-, B2-, B6-, E- és C-vitaminokban, valamint mangánban, folsavban, vasban és magnéziumban – gazdag. Ezen kívül rendkívül sok hasznos fitonutriens található benne, melyek többek között a szemünk egészségéért felelősek, de gyulladáscsökkentő, csonterősítő és daganatellenes hatásaik is vannak, valamint az immunrendszert is erősítik.
A spenót, amellett, hogy rendkívül egészséges, mennyei fogások alapanyaga is lehet. Nézd meg videón, hogyan készül a spenótos tészta!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.