Hogy készül a trappista?
A félkemény sajtok csoportjába tartozó trappista sajt íze semleges, színe világos. Egy kiló trappistához 10 liter körüli mennyiségű 3%-os tejet használnak fel. Jó esetben legalább 3-4 hétig érlelik, de ez az itthon kapható trappistákra ritkán jellemző. Könnyen szeletelhető, reszelhető sajtféle. Az igazi trappista szerzetesek által készített „trappistát” Port-du-Salut néven találjuk meg a francia üzletekben.
Mit kell tudni a trappista szerezetesekről?
Az egyik legszigorúbb életmódot élő szerzetesrend, akiket folyamatos aszkézis, önmegtagadás, fizikai munka és csend jellemez. Egyszerű körülmények között élnek és fehér lenvászon ruhát viselnek a világ összesen körülbelül száz trappista rendházában. A trappisták nemcsak sajtjukról, de sörükről is híresek. Vigyázat, hamisítják!
A francia trappista szerzetesek a már említett Port-du-Salut kolostorban készítették először a trappista sajtot. A sajtkészítés tudományát a francia forradalom után, az országból elmenekülve tanulták meg a szerzetesek. Ezt követően vitték haza Franciaországba és a Port-du-Salut kolostor apátja szabadalmaztatta végül a trappisták sajtját.
Itthon sajnos sok helyen árusítanak olyan tejtermékeket, melyeknek a tejhez nincs közük, gyakran a trappista is ebbe a szórásba esik. Ezek a tejipar melléktermékeiből és növényi eredetű termékekből készülnek ezért lesznek olcsóbbak, mint valódi, esetünkben tehéntej alapú tejtermékek. Ha azt olvassuk a csomagoláson, hogy sajtjellegű készítmény, hagyjuk inkább a boltban az árut.
Mit készítsünk belőle?
Natúr, semleges íze jól kiegészíthet erős ízeket, leginkább semlegessége és olcsó ára miatt használjuk. Melegszendvics, pizza, sajtszósz és természetesen a legnagyobb kedvenc a rántott sajt is készülhet trappistából.
Lehet belőle húsos étel, akár külső borításban, ahogy ebben a bazsalikomos csirkében vagy ebben az óvári szeletben, akár belcsínyként, mint a Cordon Bleu-ben. A rántott sajt nem folyik ki a panírból, ha kétszer panírozzátok és sütés előtt egy órára beteszitek a mélyhűtőbe. Már sütés előtt érdemes megcsinálni a házi majonézt és a köretet is.
Besameles brokkoli
Hozzávalók:
1 kg brokkoli (a fagyasztott is tökéletes)
1 l tej
10 dkg vaj
10 dkg liszt
20 dkg trappista sajt
10 dkg füstölt sajt
zsemlemorzsa
ételízesítő
bors
só
Elkészítés:
Megfőzzük a brokkolit enyhén sós vízben, leszűrjük.
Elkészítjük a besamelmártást. (Ahány dl mártást akarunk készíteni, annyi dl tejet, annyi dkg vajat és lisztet kell számítanunk, jelen esetben 1 l besamelt készítünk.) 10 dkg vajon kissé megpirítjuk a 10 dkg lisztet, állandóan kevergetve apránként hozzáadjuk a felforrósított tejet, csomómentesre keverjük. Gyenge tűzön besűrítjük, csak a végén sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Ezután belekeverjük a lereszelt sajtokat. A sajttól is sós lesz, kóstolgassuk. A brokkolit kicsit kiolajazott és zsemlemorzsával meghintett tűzálló tálba tesszük, megszórjuk a tetejét ételízesítővel, leöntjük a besamelmártással.
Közepes hőmérsékleten lefedve, vagy lefedetlenül 25-30 perc alatt elkészül. Amikor megsül, megpirul a teteje, nem is pirul, inkább barna lesz, de ez azt jelzi, hogy már jó. Ha lefedve tesszük a sütőbe, akkor annyira nem pirul, de 30 percnél tovább ne süssük. Sült húsok mellé kitűnő köret, és nagyon laktató.
Sajtmártásos farfalle
Hozzávalók 4 személyre:
farfalle száraztészta
1 evőkanál olaj
5 dkg (vagy vaj)
3 dkg liszt
5 dl tej
1 tojássárgája
10 dkg trappista sajt
4-5 friss bazsalikomlevél
Elkészítés:
A tésztát forró, sós vízben – melyhez az olajat is hozzáadtuk –, az előírt ideig főzzük, majd leszűrés után melegen tartjuk. A margarinból (vajból), a lisztből és a tejből híg besamelmártást készítünk, belekeverjük a tojássárgáját, sózzuk, és állandóan keverve sűrűsödésig összeforraljuk. A reszelt sajtot a kész forró mártásban addig keverjük, míg a sajt elolvad, és az apróra vágott bazsalikommal ízesítjük. A mártást a kiadagolt tésztára öntve tálaljuk, bazsalikomlevéllel díszíthetjük. Önálló ételként fogyasztható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.