Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Diéták

Tippek a szakértőtől: Így táplálkozz, ha babát vársz

Amikor valaki babát vár, természetes, hogy mindent megtesz azért, hogy a legjobb körülményeket biztosítsa születendő gyermeke számára. A kismama egészséges életmódja ennek egyik legfontosabb alapköve, mindez pedig sokaknál akár egy kisebb életmódváltást is szükségessé tehet a terhesség alatt.

Függetlenül attól, hogy korábban hogyan táplálkoztunk, a várandósság időszakában megváltozik, hogy a testünk mit igényel. Somogyi Sára, a BioTechUSA PreNatal termékspecialistája, táplálkozástudományi szakember elmondta, mire is érdemes odafigyelni a babavárás során.

Kulcsszó a tiszta étkezés

A várandósság időszakában alapvető, hogy egészségesen étkezzünk, hiszen bármi, amit megeszünk, a méhlepényen keresztül eljut a babához. A kismamák számára is érdemes az általános egészséges táplálkozás alapelveit követni, kerülve a tartósítószereket, színezékeket, ízfokozókat és egyéb vegyi anyagokat. Vannak bizonyos ételek és italok, amelyeknek a fogyasztása kifejezetten kerülendő ebben az időszakban: ilyenek például a nyers ételek és a szeszes italok.

A tévhittel ellentétben iható kávé a várandósság alatt, csak ne vigyük túlzásba a koffeinbevitelt: napi 200 mg fogyasztása még biztonságos. Azoknak, akik korábban sportoltak, és akár étrend-kiegészítőket is használtak, érdemes odafigyelniük, hogy a különböző testsúlykontroll-formulák, közülük is leginkább a koffein- vagy az L-karnitin tartalmúak, illetve a kreatinok, az edzés előtti készítmények használata sem javasolt a várandósság, majd a szoptatás időszakában.

Veszélyes lehet a nyers

Az egyik legfontosabb szabály, hogy a kismamák kerüljék a nyers tejet, tojást, húsokat és halakat, mert az azokban található paraziták és baktériumok komoly tüneteket okozhatnak, és akár a baba életét is veszélyeztethetik. Ez a füstölt lazac, a tatár bifsztek vagy a rozéra sült steak mellett ugyanúgy érvényes a kolbászokra és a szalámikra is, hiszen, bár sokan nem tudják, azok is nyers húsból készülnek.

Amennyire lehet, tartózkodni kell a feldolgozott húskészítményektől is. Gyakori tévhit, hogy májat tilos fogyasztani várandósság alatt. A túlzott A-vitamin-bevitel valóban magzatkárosító hatású lehet, a máj pedig kifejezetten jelentős A-vitamin-forrás, de ez nem azt jelenti, hogy tiltólistán van, csak azt, hogy mindenképpen érdemes ritkábban, mértékkel fogyasztani.

Naponta többször frisset

Vannak olyan vitaminok és ásványi anyagok, amelyeket a terhesség időszakában az átlagosnál nagyobb mennyiségben érdemes bevinni a szervezetbe, ilyen például a D-vitamin, a kalcium, a folsav, a vas, a jód és a cink. Szuper vasforrások a húsok, a halak, a gabonafélék, a tojássárgája, a sötétzöld zöldségek (pl. spenót), valamint az olajos magvak, amelyek telítetlenzsírsav-tartalmuk mellett remek kalcium- és magnéziumforrások is. Általánosan igaz, hogy együnk minél több zöldséget és gyümölcsöt, mindez a kismamáknak is ajánlott. Minimum napi három, de akár öt étkezésnél is javasolt beiktatni ezeket a friss alapanyagokat.

Pótolni kell a kalciumot!

Érdemes előnyben részesíteni a zsírszegény húsokat, mindezt pedig hetente legalább két alkalommal hallal is kiegészíteni. A tejtermékek nagyon jó kalciumforrások, aminek a bevitele kifejezetten fontos a kismama számára, de a szakértő szerint itt is érdemes a zsírszegény változatokat választani. Ezek lehetnek sovány sajtok, sovány túró, kefir, natúr joghurt: utóbbi nagyon jót tesz a szervezetnek, probiotikum-tartalma miatt is.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.