A magyar gyomornak szinte elképzelhetetlen az a fajta tartalmas reggeli, mint az angol, hiszen alig néhány órával az első étkezést követően nálunk már az asztalon is a gőzölgő, tartalmas ebéd. Brit honfitársaink azonban ezzel a bőséges fogással jóformán estig feltöltik magukat, így bizonyos esetekben: késői reggeliknél, családi brunchoknál nyugodtan elleshetjük az angol reggeli titkait és megvendégelhetjük vele a családunkat, barátainkat.
Az angol reggeli origója, minden e köré szerveződik. A tojás lehet buggyantott, más néven posírozott vagy tükörtojás. Egyet adni szinte arcátlanság, kettő az elfogadott alap mennyiség.
A paradicsomos főtt bab a legszűkebbre vett, már-már angol reggeliként nem is aposztrofálható változatokról sem hiányozhat. Nem érdemes otthon kutyulni, nagyon jó a boltban kapható konzerv is.
Pirított szalonnacsíkoknak, sonkának lennie kell a tányéron. Akárcsak a tojásnál, itt is legalább kettő a minimum.
A bacon személyében ugyan megjelenik a hús a tányéron, de ez nem elégséges. Néhány apróbb kolbásznak feltétlen helyet kell még szorítani. A kontinensen előfordul virslis angol reggeli is, ami majdnem szentségtörés.
A paradicsomos bab mellett a paradicsom is meg kell, hogy jelenjen a tányéron. A félbe, negyedbe vagy épp szeletekre vágott paradicsomot kis olívaolajon érdemes átsütni, hogy megpuhuljon, az íze ellágyuljon és picit megpiruljon. A gomba már sok esetben nem jelenik meg a kontinentális vidéken készülő angol reggeliken. Nem kell nagyobb mennyiség, de a finoman párolt, tartását még nem vesztett, apró csiperke nagyon kellemes kiegészítése ennek a fogásnak.
Ez az az elem, amivel a könnyedebb angol reggeliknél már biztosan nem találkozunk. A Hash brown, azaz a röszti szintén klasszikus hozzávaló, de bő zsírban sül és a szalonna, valamint a tojás mellett már nem mindig fér bele a napi kalóriaadagba. A rösztit sok esetben kiváltják más módon elkészített krumplival, például tócsnival, sült krumplival vagy egyszerűen lefelejtik a tányérról.
Bizony, az angol reggelik koronázatlan császára a vese. Minden második klasszikus angol családfilmben ezt reggelizik, ma már viszonylag ritkán találkozni vele, pedig az angol reggeli része.
Aminek a magyar gyomor legjobban örül. A black pudding ugyanis legjobban a véres hurkára emlékeztet. Ez is többféle módon kaphat szerepet a tányéron, lehet kisebb, afféle kolbászformájú falat, vagy nagyobb szelet, amit jó esetben tálalás előtt alaposan lepirítanak.
A reggelihez kínált kenyér a legtöbbször pirítós, de az angol sós muffin vagy a palacsintára emlékeztető crumpet is része lehet egy valóban gazdag angol reggelinek.
A folyadékbevitelre is érdemes odafigyelni, a reggelihez tejes tea vagy egy hosszú kávé feltétlen elkél, esetleg egy pohár frissen facsart narancslé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.