Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egészséges

5 bevált tipp az emésztőrendszer egészségéért

Manapság szinte nincs olyan, aki ne küzdene valamilyen emésztési problémával. Ennek oka elsősorban a mozgásszegény életmód és a nem megfelelő táplálkozás. Ha szeretnél megszabadulni az állandó hasi panaszoktól, ideje változtatnod! Íme néhány jó tanács, amit ha megfogadsz, garantáltan javulni fog az emésztésed és így a közérzeted is.

Jöjjenek a rostok!

A rostdús étrend az első számú megoldás a bélrendszeri problémákra. A rostok biztosítják a teltségérzetet, és segítik a méreganyagok távozását. Az étrendnek pontosan ezért sok rostban gazdag élelmiszert, például teljes kiőrlésű gabonát, gyümölcsöt, zöldséget és olajos magot kell tartalmaznia.

A rostban gazdag növényi alapú étrend a legjobb a bélrendszer egészségének. Nemcsak a vastagbél mozgását segíti, hanem a vastagbélrák kockázatát is jobban csökkenti, mint az állati eredetű fehérjék.

A rostok segítik az emésztést / Fotó: Shutterstock
A rostok segítik az emésztést / Fotó: Shutterstock

Maradj hidratált!

A kiszáradás lelassítja az emésztést, ami székrekedést, hányingert, puffadást és/vagy hasi fájdalmat okozhat. Éppen ezért mindig gondoskodj elegendő folyadékbevitelről, és ne feledd: nem csak a meleg nyári napokon kell növelni az elfogyasztott vízmennyiséget, hanem fokozott fizikai igénybevétel esetén is. Ilyen a betegség is, hiszen ekkor többet izzadsz, mint normál állapotban. Érdemes pótolni az izzadáskor elvesztett elektrolitokat is, mint például a nátriumot és a káliumot.

A legegyszerűbb és legtermészetesebb módja a belek tisztításának, ha reggelente megiszol egy csésze forró vizet. Ez ugyanis felgyorsítja az anyagcserét, és kiüríti a méreganyagokat a szervezetedből.

Fogyassz erjesztett élelmiszereket!

Az erjesztett élelmiszerek – mint a joghurt, a kefir, a kimchi, a savanyú káposzta, a miso, a kombucha és az almaecet – a probiotikumok természetes forrásai. A probiotikumok tele vannak jótékony baktériumokkal, amelyek elősegítik a bélrendszer jobb egészségét. A fermentált élelmiszerek fogyasztása javíthatja a bélmozgást, csökkentheti az olyan panaszokat, mint a puffadás, a székrekedés vagy a gyomorfájdalom.

Bízz a gyógynövények erejében!

Emésztési problémák esetén érdemes rendszeresen inni emésztést segítő teákat. A mezei katáng segít könnyíteni a nehéz gyomor érzésen, a fehér akácvirág csökkenti a gyomorsav mennyiségét, az aranyvesszőtea igazi áldás egy-egy nagyobb étkezés után: csökkenti a puffadást, teltségérzetet. Ha rendszeresek a panaszaid, a gyógynövények fogyasztása előtt egyeztess a háziorvosoddal!

Elkezdhetsz olyan gyógynövényeket is beépíteni az étrendedbe, mint a gyömbér, a fokhagyma és a cayenne bors. Ezek jellemzően antimikrobiális vegyületeket tartalmaznak, amelyek képesek felvenni a harcot a káros bélbaktériumokkal.

A gyömbér megnyugtatja a háborgó gyomrot / Fotó: Shutterstock
A gyömbér megnyugtatja a háborgó gyomrot / Fotó: Shutterstock

Lendülj mozgásba!

Tudjuk, hogy a testmozgásnak számos jótékony hatása van. Javítja, támogatja a szív, a tüdő egészségét, az serkenti az agyműködést. Nem meglepő hát, hogy a bélrendszert is óvja. A rendszeres aerob edzés a mindennapok során mérsékeli a puffadást, a kellemetlen teltségérzetet, hosszabb távon pedig csökkenti a vastagbélrák kockázatát.

Ajánljuk még:


Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.