A ciabatta szó eredetileg papucsot jelent, ami a kenyér hosszúkás formájára utal. Az olaszok bagettjét mintha csak tunkoláshoz találták volna ki, de használják szendvicsekhez (crostinihez, paninihez, bruschettához) is.
A papucskenyér isteni olívaolajba mártogatva vagy pestóval megkenve, ezenkívül a tésztája sokféleképpen ízesíthető, és pizzaalapnak vagy zsemlének is kiváló.
Liszt: A legjobb a kenyérliszt (BL-80), de megfelel a sima búzaliszt (BL-51), a búzafinomliszt (BL-55) és a fehér vagy a teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt (TBL-70, TBL-300) is.
Élesztő: Mindegy, hogy friss vagy szárított. Szárítottból kevesebb kell, mint frissből.
Olívaolaj: A tésztában csak arra szolgál, hogy a kenyér tovább friss maradjon, ezért nem gond, ha kihagyod vagy kifelejted. A kelesztőtál kikenéséhez viszont fontos, mert megakadályozza, hogy a nyers tészta leragadjon. Mindig kend ki a tálat ecsettel vagy fújd be olajspray-vel.
Ezeken kívül csupán víz és só hozzávalóra lesz szükséged.
A tésztát tetszőlegesen ízesítheted magvakkal, aprított fűszernövényekkel, szárított paradicsommal, apróra vágott olajbogyóval, pirított hagymával vagy fokhagymadarabokkal.
Dagasztani nem kell, a sok víz miatt ragacsos tészta azonban kihívást jelenthet egy kezdő házi pék számára. Tartsd be a receptedben megadott mennyiségeket, valamint a kelesztési és pihentetési időket, továbbá hajtogass szorgalmasan, és ne keseredj el, ha elsőre még nem tökéletes a műved!
1. Egy tálban vegyítsd el a lisztet a sóval. Egy másik edényben keverd el a szoba-hőmérsékletű friss vagy a porélesztőt a kimért meleg vízzel, és kézzel vagy tésztalapáttal gyorsan forgasd a liszthez. Pihentesd 10 percig, majd keverd robotgéppel, amíg nagyon nedves, nokedliszerű tésztát kapsz. A tetszés szerinti ízesítőket is ebben a fázisban dolgozd a masszába.
2. Öntsd át a tésztát egy olajjal kikent nagy tálba, és mozgasd meg, hogy mindenhol olajos legyen. Takard le konyharuhával vagy folpakkal, majd hagyd kelni egy éjszakán át vagy akár 14 óra hosszat a hűtőben.
3. Másnap a megkelt tésztát borítsd liszttel vastagon meghintett munkalapra, és lisztezett kézzel lapogasd-húzogasd téglalap alakúra. Hajtsd be az egyik hosszanti szélénél fogva a téglalap 2/3-áig, majd hajtsd erre a szemközti 1/3-ot. Ismételd meg a hajtogatást az ellenkező irányban is. Ne ijedj meg, ha a tészta folyik és ragad, mert minél többször hajtogatod, annál rugalmasabb lesz. Közben bőven szórj alá és a tetejére lisztet.
Hajtogathatsz olajjal kikent nagy műanyag dobozban vagy a kelesztőtálban is. Ekkor használj olajjal lefújt tésztalapátot vagy olajozd be a kezedet.
4. Melegítsd elő a sütőt 240-250 fokra vagy a maximumra. Közben pihentesd a tésztát. Bélelj ki sütőpapírral egy tepsit, és szórd meg liszttel.
5. Vágd a tésztát két vagy három részre. Lisztes kézzel alányúlva igazgasd mindet formára, esetleg csavard is meg a tengelye körül. Végül ügyeskedd át a tepsibe, és süsd ropogósra a forró sütőben.
Ne higgy a Google-nak! Hiába ad ki „gyors” recepteket, ha utánaszámolsz, vígan kijön minimum 3 óra, ráadásul előfordulhat, hogy a kenyér nem lesz méltó a ciabatta névre, mert nem elég lyukacsos a tésztája.
Csak akkor fogj neki a munkának, ha nem kell lerövidítened a kelesztést és van időd a komótos hajtogatásra. Ilyenkor érdemes előállítani néhány plusz papucskenyeret is, amit bármikor elővehetsz a mélyhűtőből, ha ciabattára támad gusztusod.
A dagasztás nélküli kenyerek nem állnak el olyan sokáig, mint a klasszikus kovászoltak. A ciabatta sem marad friss 2 napnál tovább. Ha kicsit már szikkadt, egyszerűen nedvesítsd meg vízzel, majd dugd a forró sütőbe.
A lefagyasztott papucskenyér legalább 3 hónapig elvan a mélyhűtőben. Fogyasztás előtt told a 150 fokra előmelegített sütőbe kb. 10 percre, és olyan lesz, mintha frissen sütötted volna!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.