A fasírt a világ minden táján népszerű, az általunk ismert nemzetközi fasírtozottak köre is igen széles - gondoljunk csak a szerb csevapcsicsára , a román mititeire , a görög keftedesre, az arab koftárta vagy épp a török köftére .
Jó hús - jó faísírt
A fasírozott sokszínűségének egyik alapja a hús. A legtöbb magyar háztartásban darált sertéshúsból, combból vagy lapockából készül a fasírt, ám ezt az alapot érdemes variálni. Nem feltétlen kell elvetni a sertéshúst, csak célszerű keverni más húsokkal is, hogy teltebb, gazdagabb ízt kapjunk.
A húsok megválasztásánál fontos szempont a hús zsírtartalma. A szárazabb típusú húsok mellé érdemes zsírosabb partnereket választani, vagy darált, esetleg apróra vágott zsírszalonnával elkeverni a masszát.
A fasírtot készíthetjük marhahúsból, bárányból, szárnyashúsokból, sőt akár vadból is, bár ebben az esetben feltételen érdemes valamilyen zsírosabb kiegészítővel összeboronálni a húst. A fasírozottat készíthetjük három vagy többféle hús keverékéből is, ha jók az arányok, biztos, hogy jó eredményre jutunk.
A húspogácsa másik fontos szereplője a hagyma, illetve a hagymák. A vöröshagyma mellett tehetünk bele apróra vágott sonkahagymát, újhagymát, metélőhagymát (szezonban medvehagymát) illetve fokhagymát is. A vöröshagymát, sonkahagymát és fokhagymát a húsmasszához való hozzáadás előtt le is dinsztelhetjük, sőt a dinszteléshez felhasznált zsiradékot is az masszához adhatjuk, így a hagyma aromái egységesebben fogják átjárni a húst.
A fasírt lelke: a fűszerezés
Ezután már csak a fűszerezés van hátra. A klasszikus pirospaprika, frissen őrölt fekete bors mellett bátran választhatunk más fűszereket is.
A fasírozotthoz jól illenek a különféle zöld fűszerek, mint a kakukkfű, a petrezselyem, a menta (főleg a bárányhúsos fasírt esetében), a majoránna vagy épp a borsikafű, de a paradicsomos ételek mellé készített húsgolyókat nyugodtan fűszerezhetjük egy kevés fahéjjal is.
A fűszerek közé sorolhatjuk még a különféle sajtokat is, amelyek kettős szerepet látnak el, nem csak a húspogácsa ízvilágát befolyásolják, hanem a massza összetartásában is segítenek.
A fasírozott masszájába tehetünk különféle zöldségeket, csak arra ügyeljünk, hogy a zöldség úgy kerüljön a hús mellé, hogy sütéskor ne égjen meg, s ne legyen benne annyi felesleges folyadék, amely a massza konzisztenciáját tönkreteszi, így a sütéskor esetlegesen szétesnek a pogácsák.
A tökéletes állaghoz hozzájárulhatunk egy kevés zsemlemorzsával, búzadarával, ami felveszi a felesleges nedvességet, illetve a fasírt tömörségét, töménységét tejben vagy vízben áztatott majd kinyomkodott zsemlével vagy más pékáruval lazíthatjuk. Elhabart tojást is adhatunk hozzá, amely biztosítja, hogy a húspogácsa sütés közben egyben maradjon.
Gombócok és pogácsák, bundában vagy anélkül
A fasírtokat kisebb és nagyobb formára is dolgozhatjuk, lehetnek apró partifalatnak szánt gombócok, laposabb pogácsák, de formázhatunk hosszabb-rövidebb rudakat is. A masszából úgy tudunk a legkönnyebben pogácsákat formálni, ha hideg vizes kézzel dolgozunk vele.
A megformázott fasírtot forgathatjuk panírba. A panír nem csak az egységes külső és a ropogós végeredmény miatt jó választás, hanem sok esetben megvédheti a megégésre hajlamos hozzávalókat (hagymakocka vagy más apróra vágott zöldség) is. A panírozott fasírtok koronázatlan királynője a skót tojás, ahol a húsmasszában egy megpucolt, főtt tojás rejtezik.
Finálé: a sütés
A fasírozottat sokféleképpen megsüthetjük. A klasszikus, bő zsírban történő sütés nagyon gyors, főleg az apró, feltétnek szánt fasírozottak esetében ideális megoldás.
Az apróbb fasírtokat azonban nem csak bő zsiradékban süthetjük, hanem a sütőben is elkészíthetjük. Erre a legjobb megoldás, ha a húsgombócokat a muffinformákba ültetjük és úgy sütjük ki. Papírkapszlira sem minden esetben van szükség, hiszen a húsban lévő zsiradék pont elegendő.
Egybenfasírt
A kisebb húspogácsák mellett egyben sült fasírozottat is készíthetünk a sütőben. Ezeknél a vagdaltaknál sokkal több a lehetőség, itt készíthetünk különféle „töltött” fasírtot is, amely nem csak főtt tojást rejthet, hanem külön réteg zöldség vagy más összetevő is kerülhet bele.
A sütőben készített vagdaltakat baconbe is csomagolhatjuk, ez a plusz zsiradék főleg a szárazabb húsokból összeállított fasírtok esetében ideális. A csomagolás módja igen egyszerű, a sütésre szánt tepsit kibéleljük szalonnacsíkokkal, majd erre halmozzuk a masszát, végezetül a szalonnacsíkok végét visszahatjuk a húsra és így tesszük a sütőbe.
A nyári időszakban a fasírtokat a grillen vagy boronatárcsán is elkészíthetjük. A grillen készített fasírozott lehet akár hamburgerhús is, de készíthetünk pljeskavicát vagy csevapcsicsát is.
Vegák öröme: a húsmentes pogácsák
A fasírt azonban nem minden esetben kell, hogy húsból készüljön, a zöldségek közül is sokféle alapanyagból süthetünk fasírozottat. A zöldségből készített fasírtok esetében is a legfontosabb, hogy az összeállítás kellően sűrű legyen ahhoz, hogy kibírja a sütést. Ehhez jó alap a liszt, a zsemlemorzsa, de még ideálisabb, ha egy sűrű tésztát készítünk és ebbe forgatjuk bele a zöldségeinket. A tésztát készíthetjük sokféle lisztből, jó alapanyag a búzaliszt, a rizsliszt vagy épp a csicseriborsóliszt.
A felhasználható zöldségek sora szinte végtelen. Kedvelt és könnyen kezelhető alapanyag a kukorica, de készíthetünk reszelt répából, reszelt – kicsöpögtetett – cukkiniből vagy épp lesütött – és lecsöpögtetett – padlizsánból is fasírtot. A zöldséges fasírtokat lazíthatjuk egy kevés túróval, ricottával, illetve az összetartás végett kerülhet bele egy kevés sajt is.
Fűszerezni a felhasznált zöldségek által kedvelt fűszereknek megfelelően érdemes, itt is jó választás lehet a sokféle zöld fűszer, de a borssal, rózsaborssal, szegfűborssal sem lehet nagyot tévedni.
Padlizsánfasírt paradicsomszósszal
3 közepes padlizsán
1 tojás
4 ek reszelt parmezán
1 karéj kenyér (6 dkg)
só
frissen őrölt fekete bors
6 levél bazsalikom
zsemlemorzsa
Paradicsomszósz:
5 dl paradicsompüré
1 közepes vöröshagyma
1 nagyobb gerezd fokhagyma
1 közepes sárgarépa
1 kk szárított kakukkfű
2-3 levél friss bazsalikom
só
frissen őrölt fekete bors
Egy gáztepsit kibélelek sütőpapírral, a sütőt 220 fokra előmelegítem. A padlizsánokat félbe vágom, majd – anélkül, hogy a héjukat átvágnám – 2-3 csíkban végigmetszem a húsukat. A padlizsánokat a tepsire teszem és addig sütöm, amíg meg nem puhulnak.
Amíg sül a padlizsán, addig elkészítem a paradicsomszószt. A hagymát apróra vágom, majd olíva olajon megdinsztelem, amikor már majdnem jó, akkor hozzáadom a vékonyra vágott fokhagymát és a finoman felkarikázott sárgarépát. Kicsit ezeket is megfuttatom az olajon, majd jöhet a paradicsomlé és a fűszerek. Alaposan átkeverem, majd fedő alatt, takarékon hagyom főni.
A kenyérbelet kevés vízbe beáztatom. A megsült padlizsánok húsát egy nagyobb tálba kanalazom a héjakból. Hozzáadom a sajtot, a kinyomkodott kenyérbelet és a tojást. Picit sózom, borsozom, hozzáadom a vékonyra metélt bazsalikomot, majd alaposan átkeverem a masszát.
Egy tálcára zsemlemorzsát szórok, s a masszából szaggatott diónyi fasírtokat ebben megforgatom. A fasírt anyaga viszonylag lágy, így óvatosan dolgozzunk vele! Egy serpenyőben 2 ujjnyi olajat hevítek, majd a gombócokat nem túl nagy láng mellett kisütöm. Papírtörlős tálra szedem.
Tálaláskor egy bő merőkanál paradicsomszószt szedek a tálba és erre ültetem a fasírtokat. Friss kenyérrel kínálom.
Húspogácsa gazdagon
12 dkg húsos szalonna
50 dkg darált sertéscomb
1 nagy fej vöröshagyma
15 dkg tejben feláztatott kenyér
3 egész tojás
só, bors, borsikafű, chili
A szalonnát és a hagymát alaposan megpirítottam, miközben beáztattam a megmaradt házi kenyeremet. Majd az egészet összeöntöttem a hússal, ráütöttem a tojásokat és jól megfűszereztem. Lehet másképp is, nálunk most az ízvilágot a pasas határozta meg és a tény, hogy tejszínes krumplisaláta lesz a köret.
A muffin formát egy kevés zsírral kikentem, belelapátoltam a masszát, majd 200 fokon szép barnára sütöttem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.