Az AI (Artificial Intelligence – magyarul mesterséges intelligencia) térnyerése rengeteg változást hoz a mindennapjainkba, már most is számos területen – még ha nem is feltétlenül látható módon – az életünk része.
Gasztronómiával foglalkozóként is sok lehetőséget rejt magában ez a technológia – sörfőzdék, üdítőgyárak dobták piacra az AI által generált receptúrák alapján elkészített termékeiket; éttermek kreálnak fogásokat a segítségével, és ez még csak az út eleje.
Én most azt teszteltem, hogy otthoni környezetben is használható-e az egyik, szövegmodulra épülő AI-modell. Képes-e egy olyan étel receptjét megalkotni, ami ehető; konyhatechnológiai folyamatok tekintetében helyes útmutatást ad-e; és nem mellesleg a kreativitására is kíváncsi voltam. A recept elkészítése után határozottan kijelenthető, hogy az AI jól vizsgázott.
Aki rendelkezik némi konyhai tapasztalattal, mindenképpen bátran használja a mesterséges intelligenciát. Például akkor, ha nem tudja, mit főzzön a hűtőben lévő alapanyagokból, vagy ha a már megszokott receptet szeretné kicsit feldobni. Használhatjuk akkor is, ha valamivel kapcsolatban bizonytalanok vagyunk, például sütési hőmérséklet vagy egy addig ismeretlen alapanyag felhasználását illetően.
Magyarországon elsők között készítettünk receptvideót az AI segítségével, nem is kérhettünk mást első alkalommal, mint egy eddig még nem létező (legalábbis a szakirodalomban) magyaros, házias étel receptjét. A recept leírását úgy közöljük, ahogy az AI megadta, természetesen a helyesírást korrigáltuk, és zárójeles megjegyzésben hívjuk fel a figyelmet azokra, amiket esetlegesen hibaként észleltünk.
A csirkemellhez:
A tormás rakott burgonyához:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.