A szilvás sült hús elsőre furának tűnhet, ám nem szokatlan a magyar gasztronómiában, ha a sültek édes gyümölccsel társulnak. Sokan esznek savanyúság helyett befőttet a sült húsok mellé, és különleges ízt kölcsönözhet a csirkecombnak, ha krumpliágyon sül, amibe elrejtünk pár gerezd édes almát is. Ugyanígy remek étel készíthető szilva felhasználásával, aminek ráadásul júliustól októberig tart a szezonja, így érdemes kihasználni, amíg kapható a mézédes magyar szilva!
A szilvából rendszerint gombócot készítünk, de remek alapanyaga a pitének, lekvároknak, sőt pálinkát is előszeretettel főznek belőle. Főfogáshoz inkább télen használjuk a szilvát aszalt változatban és ezzel töltjük meg a pulykatekercset, ám a friss gyümölcs is használható hús sütésénél. Nem is kell belőle sok, csak pár szem szilva és teljesen új, zamatos ízt varázsolhatunk bármilyen húsfélének. A legjobban a sertéshúsokkal párosítható, elsősorban a tarjával, de kiváló egészben sült csirkecomb fűszereként is.
A szilvát elég megmosni és félbe vágva kimagozni, máris használhatjuk sütés-főzés során. Az sem baj, ha kissé kemény a szilva, ugyanis a sütőben vajpuhára sül és minden édes ízt átad majd a húsoknak! A szilvás sült hús készítése során a sertéstarját vagy a csirkecombot fűszerezhetjük magyarosan vagy akár ázsiai módon is.
Ha a magyaros ízesítést választjuk, akkor használjunk sót, borsot, fűszerköményt, pirospaprikát és majoránnát, ezekből készítsük el a száraz vagy a nedves pácot. A befűszerezett húst helyezzük egy tepsiben hagymaágyra (karikára vágott vöröshagymára), locsoljuk meg olajjal és halmozzuk a húsokra és a húsok mellé a szilvákat. Fedjük le a tepsit alufóliával, és először így pároljuk meg a húst, majd végül fólia nélkül pirítsuk ropogósra.
Az ázsiai fűszerezés esetében használjunk szójaszószt, kólát, gyömbért, csillagánizst, mézet és Cayenne-borsot, ebből állítsuk össze a nedves pácot, majd ezzel kenjük be a húst, de akár pár órán át állni is hagyhatjuk a szószban. A pácolt hússzeleteket helyezzük egy kiolajozott tepsibe, nyugodtan öntsük rá a maradék pácot, végül helyezzük rá és mellé a szilvákat, és így süssük puhára.
A szilva igazi vitaminbomba, természetes forrása például az A-, B-, C-, E- és K-vitaminnak, magas az antioxidáns- és ásványianyag-tartalma. A rendszeres szilvafogyasztás hozzájárulhat az egészséges csontozat megőrzéséhez, a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez. Erősíti az immunrendszert, védi a szemet, hatékony megoldás lehet a vashiány ellen, sőt méregtelenítő és salaktalanító hatással is rendelkezik a szilva.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.