Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Puncstorta  recept
Puncstorta
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
A fudge, Amerika egyik kedvenc édessége lassan nálunk is megveti a lábát. Még kicsit bizonytalanul méregetjük ezt a tejkaramellára emlékeztető finomságot, de az első kóstolás után szinte mindenki lelkes rajongójává válik. A fudge nem csak eteti magát, hanem viszonylag könnyen el is készíthető.

A fudge eredete nem tisztázott, de igen nagy valószínűséggel egy elrontott tejkaramellából született valamikor a XIX. század vége felé, s hamar megszerettette magát, hiszen selymes állaga, finom, omlós szerkezete nagyon vonzó. Ha tudományos módon szeretnénk megközelíteni a kérdést, akkor annyit érdemes tudni a fudge-ról, hogy a hozzá felhasznált alapanyagok jóvoltából viszonylag kis cukorkristályokat tartalmaz, amelyek szinte észrevétlenek, így válik a fudge olyan szerethetően selymessé, omlóssá.

Selymes és omlós karamell a fudge
Selymes és omlós karamell a fudge

Persze a fudge nem volt minden előzmény nélküli édesség, sőt az sem biztos, hogy tévedésből készült először, hiszen a skót bevándorlók tarsolyában lapult egy, erre az édességre sokban emlékeztető finomság, a tablet, amely már a XVII. században ismert és kedvelt volt. Ezt bizonyítja Lady Grisell Baillie által jegyzett háztartási könyv is, amelyben említésre kerül a tablet, sőt a könyvben recept is található.

Mutatós finomság, ha rétegezzük az ízesített fudge-változatokat
Mutatós finomság, ha rétegezzük az ízesített fudge-változatokat

Az amerikai rokon történetének első írásos nyoma Emelyn Battersby Hartridge-nek köszönhető, aki egy ismerősének írt levelében számol be róla, hogy az általa készített és eladott fudge-ból milyen bevételre tett szert. A fudge mindenkinek ízlett, a receptet vitték magukkal a vállalkozó szellemű hölgyek, és nagyon hamar megszülettek a különféle ízesítések, sőt 1887-ben már meg is nyílt az első fudge-bolt, a Murdick’s Fudge, Michigan-ban a Mackinac szigeten.

A fudge azóta a sziget jelképévé vált, turisták számára afféle szuvenírként is kínálja megannyi fudge-bolt. Ezekben a boltokban szinte minden alkalomra kapható édesség, megannyi különféle alapanyagokból készített fudge csábítja az utazókat. A fudge annyira a szigethez kötődik, hogy minden év augusztusában külön fudge fesztivált is szerveznek, amelynek keretében több napon keresztül kóstolhatják a vendégek a különféle finomságokat.

A fudge még egy amerikai first lady életét is megédesítette. Mamie Eisenhower, az USA 34. elnökének felesége még saját fudge-recepttel is büszkélkedhetett, amely nagyon sok háziasszonyt ösztönzött ennek az édességnek a kipróbálására, elkészítésére.

Csokis fudge pisztáciával - ez már a bűnbeesés maga... :)
Csokis fudge pisztáciával - ez már a bűnbeesés maga... :)

A legtöbb fudge-recept nagyjából ugyanazokból az alapanyagokból épül fel. A leggyakoribb összetevője a sűrített tej, a tejszín és a cukor, amelyek mellett megjelenik a vaj, a kukoricaszirup, a juharszirup, a melasz vagy éppen a méz. (A receptekben fellelhető vajat ne helyettesítsük, mert akkor a végeredmény állaga el fog maradni a kívánatostól.)

Ehhez az alaphoz sokszor adnak különféle kiegészítéseket: csokoládét, mogyoróvajat, mályvacukrot, amelyek megolvadva járulnak hozzá a fudge ízéhez, állagához. Az alapmasszát szokták még ízesíteni kávéval, likőrökkel, például nagyon finom, omlós, lágy eredményt ad, ha ír krémlikőrrel ötvözzük a tejcsokoládés fudge-alapot.

Ezeken az alapanyagokon kívül a fudge sokszor tartalmaz szilárd kiegészítőket is, amelyeket vagy belekevernek az utolsó fázis során a már megolvadt karamellkrémbe, vagy a fudge formájába (azaz a mennyiségnek megfelelő méretű, zsírpapírral kibélelt) tepsi aljába szórnak válogatott alapanyagokat.

Dióval, mogyoróval, akár ropogós kukoricapehellyel is gazdagíthatjuk
Dióval, mogyoróval, akár ropogós kukoricapehellyel is gazdagíthatjuk

Klasszikus fudge-ízesítő a csokicsepp, a különféle csonthéjasok, mint a dió, a mogyoró (akár földimogyoró is), a pekándió, makadámdió, kesudió vagy épp a pisztácia. Gyümölcsök közül használhatunk hozzá liofilizált, hűtve szárított gyümölcsöket vagy aszalványokat is. A különböző aszalványokat a felhasználás előtt javasolt kevés vízbe vagy némi alkoholba áztatni, de csak annyi nedvességet adjunk a gyümölcshöz, amit könnyen felszív, de nem ázik el. Az aszalványokon kívül karamellizált gyümölcsökkel is ízesíthetjük, sőt nyugodtan és bátran fűszerezhetjük is a karamellkrémünket. Nagyon jó páros például a karamellizált almával és fahéjjal ízesített fudge.

A fahéjon kívül többek között szegfűszeggel, szegfűborssal, rózsaborssal, szerecsendióval vagy kardamommal is megadhatjuk az édességünk karakterét.

A rendkívül tömény finomság azonban nem csak édes kiegészítőket visel el. A tepsibe csorgatott, már szétterített krémet megszórhatjuk sóvirággal (fleur du sel) vagy akár tört sós pereccel, ropival is. Ettől nem csak plusz textúrát kap, hanem a sós íz segít, hogy az édes harmóniák a helyükre kerüljenek.

A különféle összetevőjű és eltérő ízvilágú krémeket ötvözhetjük is, készülhet a konyhánkban csíkos, többrétegű fudge is, sőt az elkészített, kihűtött, szeletelt vagy kockára vágott fudge még be is vonható, egyfajta bonbonként is értelmezhető.

Pepitán szép az élet - és édesen! :)
Pepitán szép az élet - és édesen! :)

A fudge nem csak önmagában fogyasztható édesség, a karamellkrémmel készíthetünk pitéket, kiegészíthetjük vele például a másik nagy amerikai kedvencet, a brownie-t. Abban az esetben, ha nem csak a tészta kisütését követően szeretnénk felhasználni a krémet, hanem együtt szeretnénk sütni, akkor érdemes az olvadt krémbe tojást keverni és némi lisztet is hozzáadni. Ezek az alapanyagok segítenek, hogy a megváltozott helyzetben is jól funkcionáljon a krém.

A fudge elkészítése nem igényel különösebb szakértelmet, de ha szeretnénk, hogy a végeredmény ne karamell-kemény, hanem omlós és puha maradjon, akkor oda kell figyelnünk rá, mennyi időt is engedélyezünk neki a tűzhelyen. A különféle fudge-receptek között sok javasolja a hideg vizes technikát, pont úgy, mint a klasszikus tejkaramella készítésénél, de az is megoldást jelenthet, ha a massza hőfokát figyeljük egy erre a célra kifejlesztett hőmérővel, s ha eléri a 116 fokot, akkor levesszük a tűzről. Szintén jó, ha nem közvetlenül a tűzre helyezett lábasban dolgozunk, hanem gőz fölött készül el a fudge.

Érdemes apróra vágva kínálni, mert igazán tömény édesség a fudge
Érdemes apróra vágva kínálni, mert igazán tömény édesség a fudge

Amikor eléri a fudge a tökéletes állapotot, akkor - ha szeretnénk - ízesítjük, majd az előre előkészített formába simítjuk, s néhány órára a hűtőbe tesszük dermedni. Amikor megdermedt, onnantól kezdve szobahőmérsékleten nagyjából két hétig is eláll. Arra figyeljünk oda, hogy a fudge-szeletek, kockák közé érdemes zsírpapírt tenni, vagy akár egyenként is becsomagolhatjuk, mint a tejkaramellát. Hűtőben akár 3 hétig is eláll (ha megéri), sőt a zsírpapírba vagy fóliába csomagolt, légmentes dobozba zárt édességet le is fagyaszthatjuk, s így több hónapot is pihenhet a mélyhűtőnkben. Fogyasztás előtt legalább 3 órát hagyjunk, hogy szobahőmérsékleten kiengedjen.

Mazsolás fudge

Hozzávalók:
20 dkg porcukor
20 dkg tejszín
3,5 dkg golden szirup (cukornád szirup)
5 dkg mazsola
2 evőkanál rum

Elkészítés: Egy nagyjából 15x20 centis tepsit sütőpapírral kibélelek. A rumba beáztatom a mazsolát.
Egy vastag fenekű lábasba beleöntöm a tejszínt, hozzáadom a porcukrot és a golden szirupot, folyamatos kevergetés mellett hagyom, hogy összeolvadjanak, felmelegedjenek. Hőmérővel figyelem, hogy mikor éri el a 116 fokot, amikor ez megtörténik, akkor félrehúzom a lábast, és a beáztatott, majd leszűrt mazsolát egy fakanál segítségével beleforgatom a krémbe.
A krémet a bélelt tepsibe csorgatom, spatula segítségével eligazgatom, majd a hűtőben hagyom kihűlni. Amikor megdermedt, tetszés szerinti kockákra vágom.

Fudge-receptek még >>>

Karamell, az olvasztott cukor csodája >>>

A fudge ízesíthető csokival, mogyoróvajjal, mályvacukorral - semmiképpen nem diétás desszert :)
A fudge ízesíthető csokival, mogyoróvajjal, mályvacukorral - semmiképpen nem diétás desszert :)

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.