Rákóczi János Felsőleperdenben született, de hamar Pestre került szakácstanulónak. 1912-ben már a Mágnás kaszinó konyháján volt, majd a világháborúban való katonáskodást követően 1920-ban visszatért az eredeti szakmájához, és Kedvessy Nándor kezei alatt dolgozott másodszakácsként. Innen Horváth Nándor belvárosi büféjébe vezetett útja, ahol már első szakácsként tevékenykedett. 1924-ben Párizsban tett látogatást, ahol a Laure nevű étteremben dolgozott, majd 1926-ban újra Horváth éttermében találjuk, azonban most már mint konyhafőnököt. 1930-ban a lillafüredi Palota szállóban dolgozott, 1933-tól a Gellért következett, majd 1953-tól nyugdíjazásáig a Duna szálló konyhájáért felelt.
A szállodai konyhák vezetése mellett Rákóczi szakácskönyvet is jelentetett meg, sőt a szakácsművészeti bemutatók és szakkiállítások számos díját elnyerte. 1964-ben jelent meg a Magyar konyhaművészet című átfogó szakácskönyve, amelyben már megtalálható volt a Rákóczi túrós receptje is. A Rákóczi túrós azonban nem a hatvanas évek terméke volt: a receptet már a harmincas években ismerték, 1937 decemberében a szakácsoknak szóló szaklapban (Magyar Szakács) is megjelent, sőt az 1958-as brüsszeli világkiállításon is kóstolhatták az érdeklődők.
A Rákóczi túrós végtelenül egyszerű sütemény, amelynek alapját egy jól nyújtható omlós lap adja, amelyre citromhéjjal és vaníliával ízesített, mazsolával dúsított túrókrém kerül. Ezt a túrókrémet – a szokásos tésztalap helyett – azonban könnyű, cukros tojásfehérje fedi. A sütemény ízéhez már csak némi baracklekvár vagy ribizlilekvár kell, hogy teljes legyen az élmény.
A linzertészta sütőporral kevert liszttel készül, vajjal, tojássárgájával és egy kevés tejföllel, ami hihetetlen jó állagot biztosít neki. A tejföllel készített omlós tészta nem szakad, könnyen nyújtható, nem dermed túl, nagyon egyszerű és jó vele dolgozni.
A túrótöltelékhez a különféle receptek eltérő módon alkalmazzák a tojást, az eredeti recept fél kilónyi túróhoz három tojássárgáját és két fehérjét irányoz elő, de a sokféle átdolgozott változatban van, hogy csak a tojás sárgája kerül a krémbe, máshol két egész tojással számol a recept. A tojások aránya sokban függ a felhasznált túró mennyiségétől, attól, hogy a töltelékbe kerül-e tejföl (az eredetiben van), illetve hogy édes morzsával, zsemlemorzsával vagy netalán grízzel ad tartás a krémnek a cukrász. Édes morzsának tökéletesen megteszi a lereszelt háztartási keksz vagy babapiskóta, de ha van száraz piskótánk, az az igazi, mert abból készül a legjobb édes morzsa. Rákóczi receptjében a krémbe apróra kockázott zsemle került.
A túrótöltelékbe kerülő mazsolát kicsit ízesíthetjük, lágyíthatjuk vagy akár le is cserélhetjük. A mazsolát áztathatjuk kevés langyos vízbe, de rumba, konyakba vagy gyümölcslébe is tehetjük. A felpuhult gyümölcsöt a túrós krémbe való keverés előtt szitában lecsepegtetjük. Mazsola helyett a töltelékbe kerülhet apróra vágott aszalt sárgabarack, aranymazsola, datolya vagy bármilyen más, az ízlésünknek megfelelő, nem savanyú aszalt gyümölcs.
A tészta és a rásimított túrótöltelék külön sül, amíg a töltelék meg nem szilárdul. Ezután a süteményt ki kell emelni a sütőből, és jöhet a habpaplan a tetejére. A hab elkészítésének is több változata ismert. Van, ahol gőz felett készül a minél keményebb hab, máshol csupán alaposan felverik, és a cukorra bízzák, hogy megmaradjon a tartása.
A hab kerülhet spatulával a tészta tetejére, vagy habzsákból kinyomva. Ez utóbbi változat szebb eredményt ad. Habzsákos megoldással készíthetünk rácsos tetejű Rákóczi túróst, illetve a tortaformában sütött Rákóczi túróst is tovább dekorálhatjuk is. A habzsákból kinyomott csíkok közé pedig folyósabb, de nem túl laza lekvárt csorgathatunk. A lekvár esetében célszerű, ha ízvilága harmonizál a töltelékben lévő gyümölccsel. A lekvárt nem csak a habhoz adhatjuk, hanem a linzertészta tetejét is megkenhetjük vele, mielőtt a tölteléket rátennénk.
A Rákóczi túrós eredeti változatában a fűszerek közül csak a citromhéj és a vanília szerepelt. A citromhéj mind a tésztát, mind a tölteléket ízesítette, a vanília vaníliás cukor formájában került a töltelékbe. Ezen kívül nyugodtan adhatunk hozzá más fűszereket is, mértékkel.
A tészta finomliszttel készül, ezen lehet változtatni, kipróbálhatunk teljes kiőrlésű lisztből készített linzerlapot, vagy darált csonthéjassal is helyettesíthetjük a liszt egy részét. A tésztában és a töltelékben lévő cukrot is helyettesíthetjük, egyedül a habban lévő cukortartalmon nem érdemes változtatni, a felvert fehérje cukorral elkészítve adja a legszebb habot. Ha semmiképp nem szeretnének cukrot a fehérjébe, akkor annak stabilitását kevés citromlével vagy ecettel is meg lehet adni.
Szezonban a túrókrém és a tojáshab közé tehetünk friss gyümölcsöt is, arra kell csak ügyelni, hogy a gyümölcs ne áztassa el a krémet.
A Rákóczi túrósból nem csak hagyományos süti vagy torta készülhet: készíthetjük muffin-, tarte- vagy galette formájában is, bátrabbak kipróbálhatják pohárkrémnek vagy jégkrémnek. A különféle változatoknál arra ügyeljünk, hogy az arányok ne boruljanak fel, a hangsúly ne tolódjon el a tészta felé, meglegyen minden szereplőnek a maga helye.
Hozzávalók:
A tésztához:
37,5 dkg finomliszt
18 dkg vaj
9 dkg kristálycukor
1,5 dl tejföl
3 tojássárgája
1 mokkáskanál só
1 mokkáskanál szódabikarbóna (vagy sütőpor)
1 citrom reszelt sárga héja
A tepsi kikenéséhez:
vaj
A töltelékhez:
1 kg tehéntúró
6 tojássárgája
20 dkg kristálycukor
2 csomag vaníliás cukor
3 dl tejföl
10 dkg mazsola
3-4 zsemle
5 dkg zsemlemorzsa
1 citrom reszelt sárga héja
3 tojásfehérje
A tetejére:
6 tojásfehérje
24 dkg porcukor
25 dkg nem darabos baracklekvár
Elkészítés: A tésztához valókat egy tálba tesszük, gyors mozdulatokkal összegyúrjuk, és letakarva félretesszük.
A töltelékhez a túrót átpasszírozzuk. A tojássárgáját a kétféle cukorral szinte fehéredésig keverjük, majd hozzáadjuk a túrót, a tejfölt, a mazsolát. A zsemlék vagy kenyérszeleteket héját levágjuk - hisz a tölteléknek szép fehérnek kell lennie -, belsejét apró kockákra vágjuk. A morzsával együtt a túrókrémbe keverjük, az alaposan megmosott citrom reszelt sárga héjával ízesítjük, majd beleforgatjuk a kemény habbá vert tojásfehérjét is.
Egy nagy tepsit kivajazunk, a tésztát egyenletesen belenyomkodjuk, villával megszurkáljuk, és előmelegített sütőben, jó közepes lánggal 12-14 perc alatt elősütjük.
Ezután a túrókrémet egyenletesen rákenjük. Visszatoljuk a sütőbe, és további kb. 25 percig sütjük.
A tojásfehérjét félig felverjük, majd a cukrot apránként hozzáadva kemény habbá verjük. Csillagcsöves habzsákba töltjük, és a túrókrémet berácsozzuk vele. A sütőbe visszatolva kb. 20 percig sütjük. Ekkor a sütés erősségét kb. 130 ºC-ra mérsékeljük, és a habot további kb. 30 percen át így szárítjuk. Akkor jó, ha a tetején lévő hab szép aranybarna lesz és kiszárad.
Amíg még meleg, a habrácsok közé vékonyan baracklekvárt nyomunk. Meleg vízbe mártott késsel szeleteljük föl.
Hozzávalók:
A tésztához:
30 dkg rétesliszt
15 dkg vaj
1 teáskanál sütőpor
10 dkg nádcukor
2 tojássárgája
1 dl tejföl
csipet só
A töltelékhez:
50 dkg túrókrém
1 dl tejföl
1 citrom héja
2 marék mazsola
15 dkg nádcukor
3 dkg búzadara
2 tojássárgája
A habhoz:
4 tojásfehérje
20 dkg nádcukor
Elkészítés: A tésztához a lisztet kimérem, a sütőporral és a sóval elkeverem. Hozzáadom a cukrot, majd a darabokra vágott hideg vajat, alaposan összemorzsolom. Amikor elkészült a morzsa, akkor hozzáadom a sárgájával elkevert tejfölt, és rugalmas tésztává dolgozom. A tésztát kinyújtom, majd sütőpapírral bélelt tepsibe fektetem, és 185 fokon félig megsütöm.
A töltelék alapanyagait összekeverem, majd a félig sült tésztára simítom, és visszateszem a sütőbe.
Gőz fölött kemény habbá verem a tojásfehérjéket a cukorral, majd a már nagyjából megsült süteményre simítom, és a sütő hőfokát mérsékelve halványbarnára sütöm.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.