Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Puncstorta  recept
Puncstorta
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
A meggyszezon beköszöntével a meggyes sütemények elárasztják a konyhát. A meggyes bedobós és a meggyes pite mellett a kicsit munkaigényesebb Fekete-erdő torta is gyakorta elkészül.

Ebben a süteményben a bársonyos csokoládé és a könnyed tejszínhab mellé társul a meggy a maga savanykásságával, igazi nyári tortává téve a Fekete-erdőt.

 

Csokoládé, meggy és tejszín - tökéletes hármas!
Csokoládé, meggy és tejszín - tökéletes hármas!

 

Ennek a tortának az eredete viszonylag jól körülhatárolható. Se a rómaiak, se a görögök nem ártották bele magukat a Baden-Württemberg környéki régióból származó meggyel és meggypálinkával gazdagított sütemény keletkezéstörténetébe. Sőt még a Fekete-erdőnek is csupán a pálinka miatt van némi köze ehhez a desszerthez. Igaz, a történészek gyakorta hivatkoznak arra, hogy a Fekete-erdőben élő asszonyok népviseletének elemei köszönnek vissza a csokoládés, tejszínes, meggyes édességben. Feltételezésük szerint a Morello meggyből készített pálinka mellett az asszonyok fekete ruhája, fehér blúza és a kalapjukon viselt piros pomponok is hozzájárulhattak a sütemény létrejöttéhez. Ez azonban mind csupán feltételezés.

Annyi tudunk, hogy a sütemény talán 1930 tavaszán a Café Walz-ban született, Tübingenben. Állítólag egy Erwin Hildenbrand nevű úr találta fel, aki korábban éveken át dolgozott a Fekete-erdőben, s valószínűleg az ottani benyomások nyomán készítette s keresztelte el a süteményt. A Fekete-erdő torta a kezdetekben nem volt torta, csupán desszertként szerepelt a kínálatban. Más források szerint egy bizonyos Josef Kellernek köszönhető a Fekete-erdő torta léte, aki a Bad Godebergi Café Ahrend cukrászaként 1915-ben készítette el először a Fekete-erdei meggytortát.

 

A meggylikőrrel bolondított tejszínes krém a Fekete-erdő torta titka :)
A meggylikőrrel bolondított tejszínes krém a Fekete-erdő torta titka :)

 

Akárhogy is keletkezett ez a torta, nagyon gyors és látványos karriert futott be. Már a megjelenés idején, 1930-ban nyomtatásba is került a recept, s 1949-re a 13 legismertebb és legkedveltebb német torta egyikévé vált. Keller receptúráját a családon belül továbbörökítették, úgyhogy Tribergben a mai napig az eredeti receptúra szerint készül ez a meggyes-csokoládés torta.

 

Nem csak tortának, de muffinnak, pohárkrémnek, sütinek is készíthetjük
Nem csak tortának, de muffinnak, pohárkrémnek, sütinek is készíthetjük

 

A Fekete-erdő torta leggyakrabban négy réteg csokoládés piskótából áll. A piskóták között tejszínhab és meggy pihen, valamint a piskótalapokat általában megáztatják a már korábban említett Morello meggyből készített pálinkával, ami egy kis nedvességet is ad a tésztának, valamint a torta ízét is kiteljesíti.

A Fekete-erdő tortának saját ünnepnapja is van Németországban, Todtnubergben minden év június 13-án ünneplik meg.

A Fekete-erdő tortából a nyári melegre való tekintettel készíthetünk parfétortát is, de akár az eredeti recepten is egyszerűsíthetünk, s egy pálinkával megáztatott piskótalapra halmozhatjuk a tejszínt és a meggyet, trifle-t formálva a tortából. Sőt muffinformában is elkészíthetjük ezt a süteményt. A téli hónapokban fagyasztott meggyen kívül dolgozhatunk még lekvárral is. Ez utóbbi esetben a sütemény cukortartalmát érdemes csökkenteni, amennyiben erre módunk nyílik.

 

Nem egy gyors torta, de mindenképpen megéri a fáradozást!
Nem egy gyors torta, de mindenképpen megéri a fáradozást!

 

Fekete-erdő torta

Hozzávalók:
A piskótához:
7 tojás
15 dkg cukor
7,5 dkg vaj
2 evőkanál holland kakaópor
2 csapott evőkanál finomliszt
3 teáskanál keményítő

A csokoládékrémhez:
4 dl tejszín
2 dkg cukor
7 dkg étcsokoládé

A meggyes töltelékhez:
25 dkg meggy kimagozva
10 szem zöldbors
1,2 dl víz
1 rúd fahéj

A meggylikőrös krémhez:
4 dl tejszín
fél rúd vanília kikaparva
2 evőkanál meggylikőr
3 g zselatin

A sziruphoz:
10 dkg cukor
1 dl víz
4 evőkanál meggylikőr

Elkészítés: Néhány órával a többi munkafázis előtt elkészítem a csokoládékrémet. A tejszínhez hozzáadom a cukrot és a csokoládét, majd egészen kis lángon hagyom, amíg a csokoládé el nem olvad. A kész krémet 3-4 órára a hűtőbe teszem.
Egy csatos tortaformát kikenek, rétesliszttel kiszórom, majd elkészítem a piskótát. A liszthez hozzáadom a kakaót, a keményítőt, valamint egy csipetnyi sót. A cukor felét habosra verem a tojások sárgájával. A tojások fehérjét is habbá kezdem verni, majd mikor már fehéredik, kanalanként a cukrot is hozzáadagolom. A fehérjehab egy részével lazítom a cukros sárgáját, majd apránként hozzáadom a lisztet, és végezetül óvatosan belefogatom a habot (lehetőleg habverővel). A masszát az előkészített formába öntöm, és 185 fokon tűpróbáig sütöm. Amikor megsült, sütőrácsra teszem, és hagyom kihűlni.
A meggyet összeforralom a fűszerlabdába zárt borssal, fahéjjal, a narancslével és a vízzel, majd mikor már puha, fóliával lezárom az edény tetejét, és ebben a dunsztban hagyom, hogy az ízek mindent átjárjanak. A szirupot is elkészítem, majd a meggyet lecsöpögtetem.
Fél deci tejszínbe belekaparom a vaníliát, s hozzáadom a hidegben oldódó zselatinport, ezután óvatosan beleforgatom a 2,5 deci tejszínből felvert habba. A korábban elkészített csokoládés tejszínt is krémmé verem.
A kihűlt piskótát három egyforma lapra vágom (ilyenkor nagy segítség a tortafűrész), majd az első lapot visszateszem a tortaformába. (Ha azt szeretnénk, hogy könnyen kiszedhető és tálra csúsztatható legyen a torta, akkor két merőleges sütőpapírcsíkot tegyünk a formába, aminek a végei kilógnak a peremen túlra.) A lapot meglocsolom a szirup felével, majd a vaníliás tejszínes krém negyedét is rápakolom. A habot megszórom meggyel, majd a csokoládés krémmel beborítom. Erre teszem a következő piskótát, és kezdem az egészet elölről. Szirup, hab, meggy, krém. Az utolsó piskótára már csak krémet simítok.
A tortát néhány órára a hűtőbe teszem, bár az az igazi, ha egy éjszakán át pihen, s utána kidekorálom. Tejszínhabbal bevonom az oldalát, a tetejére némi meggyet ültetek (mehet szárral, levéllel is, ha szezonja van), s egy táblányi étcsokoládéból krumplipucolóval gyönyörű csigákat kanyarítok rá.

 

 

Világszerte népszerű a Fekete-erdő torta, ami persze érthető...
Világszerte népszerű a Fekete-erdő torta, ami persze érthető...

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.