Nyakunkon a farsangi szezon, ilyenkor pedig szinte elengedhetetlen, hogy megtanuljunk szalagos fánkot sütni. Farkasinszki Ildikó, a Grill-ázs sütisuli alapítója most ebben segít nekünk: egy csokis, vaníliás és lekváros töltelékkel töltött, habkönnyű szalagos fánkot készített a Mindmegtette konyhájában.
1. A szalagos fánk titka, hogy nagyon alaposan ki kell dolgozni a tésztát, hogy laza és foszlós legyen, különben sűrű lesz és nem alakul ki a szalag, mert a sok vaj lehúzza.
2. A só és az élesztő soha nem találkozhat közvetlenül, így a sót mindenképp keverjük el alaposan a lisztben, mielőtt hozzáadjuk a felfutott élesztőt.
3. A tésztát addig dagasszuk, amíg elválik a tál falától.
4. Kelesztés előtt olajozzuk be a tészta felületét, nehogy kiszáradjon, majd egy tiszta konyharuhával takarjuk le, és langyos helyen 1 óra alatt kelesszük a duplájára.
5. A megkelt tésztából egyforma nagyságú adagokat vágjunk, ehhez használjunk konyhai mérleget.
6. A fánkokat 160-170 fokos olajban süssük ki! Ha túl forró az olaj, megégnek, ha nem elég meleg, akkor megszívják magukat olajjal.
7. A fánkokat fordítva kezdjük el sütni, vagyis azt az oldalukat tegyük az olajba, amelyik eddig felül volt. Fedjük le, süssük 1,5 percig, majd fordítsuk meg, és már fedő nélkül süssük készre további 1,5 perc alatt.
8. Töltéshez előbb lyukasszuk ki a fánkokat egy hurkapálcával, majd használjunk fánktöltő csővel ellátott habzsákot.
Hozzávalók:
A fánkhoz:
A sütéshez:
A vaníliás töltelékhez:
A csokis töltelékhez:
A lekváros töltelékhez:
A díszítéshez:
Elkészítése:
1. A töltött szalagos fánk elkészítéséhez először az élesztőt egy kevés langyos tejben felfuttatjuk. A maradék tejjel és a fánk többi hozzávalójával lágy, hólyagos tésztát dagasztunk dagasztógéppel. Hozzáadjuk a felfutott élesztő, és a legvégén az olvasztott vajat is.
2. Ezután kiolajozott kelesztőtálban kb. 1 óra alatt a duplájára kelesztjük, majd lisztezett munkalapra borítjuk.
3. A tésztát 18 egyforma (kb. 7 dkg-os ) darabra vágjuk. A tésztadarabokat egyenként felgömbölyítjük, majd konyharuhával letakarva újabb 30 percig pihentetjük, kelesztjük őket.
4. Amíg kel a tészta, elkészítjük a töltelékeket. A vaníliás töltelék elkészítéséhez a tojássárgákat simára keverjük a cukorral és a keményítővel, majd apránként hozzáöntjük a tejet. Beletesszük a vaníliaőrleményt is. A hőforrást takarékra állítjuk, és folyamatos kevergetés közben puding állagúra főzzük a tejes-tojásos keveréket, végül belekeverjük a vajat is. Lefedjük folpackkal és hagyjuk szobahőmérsékletűre hűlni, majd egy fánktöltő csővel ellátott habzsákba tesszük.
5. A csokis töltelék elkészítéséhez a csokit apróra vágjuk. A tejszínt felforraljuk, majd a csokidarabokra öntjük. Szilikon spatulával egyneműre keverjük, míg szép fényes krémet kapunk. Lefedjük a tetejét folpackkal és a hűtőbe tesszük, hogy kissé megdermedjen, majd fánktöltő csővéggel allátott habzsákba töltjük.
6. A lekváros töltelékhez a baracklekvárt simára keverjük, majd egy fánktöltő csővéggel ellátott habzsákba töltjük.
7. A fánksütéshez 1 liter étolajat kb. 170 fokra melegítünk egy nagyobb lábasban úgy, hogy 3-4 cm magasan álljon benne. A fánkokat úgy tesszük bele, hogy a felső felük kerüljön először az olajba. Egyszerre csak 3-4 darabot süssünk, amennyi kényelmesen elfér. Fedővel letakarva kb. másfél percig sütjük az egyik felüket, majd megfordítjuk őket, és fedő nélkül is még másfél percig sütjük.
8. A kisült fánkokat papírtörlőre szedjük, és lecsepegtetjük. Hagyjuk kissé kihűlni őket.
9. Ha kihűltek, hurkapálcával kilyukasztjuk az egyik oldalukat és megtöltjük mindet a töltelékekkel. Végül megszórjuk porcukorral és tálaljuk.
Farkasinszki Ildikó 2018. október 26-án indította el a Grill-ázs Sütisulit. A workshopok általában péntek délután 15 órakor kezdődnek, kivételesen szombat délelőtt 10-kor. Mindig egy-egy téma köré épülnek fel, és alkalmanként 4-5 féle sütemény, desszert készül. Az aktuális workshopokat megtaláljátok a Grill-azs.hu oldalon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.