A mediterrán diéta zsinórban hetedszer végzett a U.S. News & World Report 2024-es ranglistájának az első helyén. Az étrendről azt kell tudni, hogy elsősorban zöldségeket, gyümölcsöket, tenger gyümölcseit, olívaolajat, dióféléket és teljes kiőrlésű gabonaféléket tartalmaz, a kutatók és dietetikusok éveken át tartó vizsgálatai szerint pedig bizonyítottan fokozza az egészséget és a hosszú élettartam valószínűségét – írja az NBC News. Akik a mediterrán étrend mellett kötelezik el magukat, azok vörös húsokat csak alkalmanként esznek, tejtermékeket és a baromfit mértékkel fogyasztanak, az erősen feldolgozott vagy hozzáadott cukrot tartalmazó élelmiszereket pedig igyekeznek nagy ívben kerülni.
A szakemberek állítják, hogy a diéta hosszú távú alkalmazása azon túl, hogy növelheti a hosszabb és egészségesebb élet esélyét, a szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát is csökkenti, miközben potenciálisan lassítja a kognitív leépülést. Ezt bizonyítja egy 2021-es kutatás is, ami szerint a mediterrán diétát követő nőknél 29 százalékkal csökkent a szívkoszorúér-betegség kialakulása, a sztrók kockázata pedig 13 százalékkal esett vissza. Az étrend a krónikus gyulladások leküzdésében is segítségünkre lehet, hiszen a gyümölcsök, a zöldségek és a hüvelyesek antioxidánsokat és más jótékony hatású vegyületeket tartalmaznak. A cukor helyett édesítésre használt méznek és fahéjnak hála nem csak a cukorbetegség kockázata csökken, hanem a rákos megbetegedések és a demencia lehetősége is redukálódik.
A diéta egyetlen hátránya, hogy alkalmazása közben nem olvadnak gyorsan a kilók, hiszen az olyan élelmiszerek, mint az olívaolaj vagy a diófélék magas zsír- és kalóriatartalmúak, ezért az étrendet a súlyvesztéshez rendszeres testmozgással kell ötvözni.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.