Lehet, hogy nem tartozik a legközkedveltebb gyümölcsök közé, de a birsalma igenis kincset érő alapanyag. Kissé fanyar, savanykás íze miatt sokan hanyagolják a fogyasztását, pedig számos pozitív hatása van az egészségünkre. Ami nem csoda, hiszen igazi vitaminbomba: jelentős mennyiségben található benne A-, B3-, B6-, B9- és C-vitamin, kalcium, vas, magnézium, foszfor, kálium és nátrium is. Vírus- és baktériumölő hatású, jót tesz a szívnek, és még a diétát is támogatja. Persze fontos, hogy nem minden formájában.
A birsalmából számos finomság készíthető. Lehet sütemények tölteléke, lehet belőle befőtt, és ne feledkezzünk meg a birsalmasajtról sem. Ezeknek a finomságoknak is rengeteg jótékony hatása van, de legnagyobb előnyük, hogy ízletesek. Cserébe viszont általában sok cukrot tartalmaznak, vagyis nem ez a birsalmafogyasztás megfelelő formája. Legalábbis akkor nem, ha a pluszkilóktól szeretnénk megszabadulni.
Nyersen viszont nagyszerű támogatója a diétának. A birsalmának ugyanis rendkívül magas a pektintartalma, ami egy vízben oldódó élelmi rost. Az emésztőrendszerben megduzzadva zselés anyagot képez, ezzel gondoskodik a gyomor és a bélrendszer egészséges működéséről. A fogyókúrában is nagy segítségünkre lehet, hiszen a magas rosttartalom miatt hosszasan eltelít, miközben az energiatartalma alacsony.
A birsalma energiatartalma (100 g-os mennyiségre vonatkozóan):
57 kcal, ebből
szénhidrát: 13,4 g; fehérje: 0,4 g; zsír: 0,1 g; rost: 1,9 g
A rosttartalomnak köszönhetően fokozza az emésztést, valamint elősegíti a hasznos tápanyagok felszívódását. A vízben oldódó rostok a bélbe kerülve védőréteget képeznek a nyálkahártyán. Ennek köszönhetően a méreganyagok nem tudnak megtapadni, a bekerülő káros anyagokat a pektin megköti, és elősegíti azok kiürülését. Gyakorlatilag egy hatásos méregtelenítő kúrának is nevezhetnénk. Mivel a legtöbb pektin a héj alatt található, érdemes nyersen, hámozatlanul fogyasztani a birsalmát.
Ha szeretnénk több birsalmát fogyasztani az egészségünk érdekében, de sehogyan sem tudunk megbarátkozni a fanyar ízével, fogyasszuk befőtt vagy lé formájában. De készíthetünk belőle lekvárt vagy kompótot is, arra figyeljünk, hogy minimális cukor hozzáadásával készüljenek ezek a finomságok. Alakbarát sütemény is lehet belőle, amihez a Diéta és fitnesz oldalán található a pontos recept.
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.