A mogyorókrémet szeretjük önmagában, sütikben és palacsintában, sőt kenyérre kenve is. Utóbbi kicsit furcsa, de mégis elkészítjük, ha ilyen reggelit óhajt a gyerek, pedig a szívünk mélyén tudjuk, nem kellene. Hogy miért kenjük mégis a finom barna krémet a teljes kiőrlésű kenyérre? Mert hinni akarunk a reklámban mosolygó kedves anyukának, aki azt próbálja elhitetni velünk, hogy ez egy egészséges napindító kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
„Szó sincs róla, hogy ez lenne a tökéletes reggeli! De a mogyorókrémben nincs olyan összetevő, ami alkalomszerű és mértékletes fogyasztás mellett bármilyen betegséget okozna” – nyugtat meg minket Kreisz Andrea dietetikus. – „A zsír-, cukor- és energiatartalma magas, ez egyértelmű, elég, ha csak az élelmiszer-összetevőket elolvassuk a csomagoláson.”
A felsorolást mindig azzal kezdik, amelyből a legtöbb van a termékben. A mogyorókrém esetében ez a cukor, majd ezt követi a pálmaolaj. A finomított cukor nagy mennyiségű fogyasztásának hátrányairól sokat lehet hallani: elhízás, fogszuvasodás, emelkedett trigliceridszint stb., viszont kevésbé ismert, hogy az élelmiszeriparban előszeretettel használt pálmaolaj (és a kókuszzsír is) más növényi olajokkal ellentétben magas telítettzsírsav-tartalmú. – „Emiatt a transzzsírsavakhoz hasonlóan növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A termékben használt emulgeálószerek, melyek a különböző alapanyagok egymásba való eloszlását segítik, például a szójalecitin, csak kis mennyiségben vannak jelen, tartani nem kell tőle” – teszi hozzá a szakember.
A csokoládé megítélése hasonló a mogyorókréméhez, de a magas cukor- és zsírtartalma ellenére flavonoidtartalmára hivatkozva (az antioxidánsok egyik típusa) egyesek a csokoládé fogyasztását indokoltnak tartják. A flavonoid a kakaópor révén kerül a csokoládéba, s valóban nagyobb mennyiségben, mint a mogyorókrémbe, de sajnos a mennyisége a termék előállítása során nagymértékben csökken. A 70-75%-os vagy ennél magasabb kakaótartalmú étcsokoládék lennének a kívánatosak, de ezekben a termékekben jóval több a cukor, ellensúlyozva a keserű ízt, amit sokan nem szeretnek. Emiatt az étcsokoládé egészségre gyakorolt hatása még vitatott. „A tejcsokoládéba eleve kevesebb kakaópor kerül, s a benne lévő tej előnytelenül befolyásolja a flavonoid felszívódását. A fehér csokoládéban pedig, a kakaópor hiányából adódóan, nincs is. A kakaóvaj nagy része telített zsír, amely kedvezőtlenül hat a vérzsírértékekre, növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát” – figyelmeztet a szakember.
Aki rendszeresen, nagy mennyiséget fogyaszt a fent említett termékekből, ki van téve a túlsúly veszélyének és az elhízás következményeinek, például a cukorbetegségnek, valamint egyéb keringési problémáknak. A mogyorókrém- és csokoládéfogyasztás titka, mint minden más élelmiszer esetében: a mértékletesség!
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint az az optimális, ha a teljes kalóriabevitelünk csak tizedrészét fedezzük hozzáadott cukorral, de még jobb, ha ennek inkább csak a felét. Ez napi szinten körülbelül 25 grammot jelent, ami nagyjából 6 teáskanál cukornak felel meg. Az ennél jóval nagyobb mennyiség fogyasztása hosszú távon komoly egészségügyi kockázatokkal járhat. – „Sajnos azonban ezt a határértéket nem nehéz átlépni, hiszen az élelmiszerek többsége bőven tartalmaz hozzáadott cukrot” – jegyzi meg a szakember.
Egy terméken abban az esetben tüntethetik fel, hogy cukormentes, ha cukortartalma nem haladja meg a 0,5 grammot 100 grammonként vagy 100 milliliterenként. A „hozzáadott cukrot nem tartalmaz” felirat abban az esetben alkalmazható, amennyiben az adott élelmiszer nem tartalmaz hozzáadott mono- vagy diszacharidokat, illetve egyéb, az édesítő hatásuk miatt használt összetevőket. Csökkentett cukortartalmúnak akkor tekinthető egy termék, ha energiatartalma ugyanakkora vagy kisebb, mint a hasonló termékeké. Ha pedig az élelmiszer természetes módon tartalmaz cukrokat, úgy a címkén a „természetes módon előforduló cukrokat tartalmaz” feliratnak kell szerepelnie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.