Sokan szívesen osztogatják kérve-kéretlenül a szerintük biztos megoldást nyújtó tanácsokat az elhízással és fogyással kapcsolatban. Amikor azonban valaki komoly hormonális problémákkal küzd, a pluszsúlytól megválni egyáltalán nem könnyű feladat. Hierl Kata lényegében mindent megpróbált, mielőtt egy olyan utat választott, amiről sok minden elmondható, de az biztosan nem, hogy könnyű! - írja a Fanny.
Sokaktól lehet hallani, hogy az elhízás felé vezető út első állomásaként a gyerekkori mandulaműtétet jelölik meg. Így volt ez Katánál is. – Sosem voltam vékony, mindig jó húsban voltam, de valóban, a műtét után kezdett igazán elfajulni a dolog. Ráadásul már akkor magasabb voltam az átlagnál, most is 180 cm vagyok. A tornasorban legelöl álltam husi gyerekként és az ezzel járó bánásmód, valamint az érzés, hogy kilógok a többiek közül, nem igazán serkentett a sportolásra. A helyzet tovább romlott, amikor kamaszodni kezdtem és a rendszertelen ciklusomra és pattanásaimra egy azóta betiltott fogamzásgátlót írt fel a nőgyógyász. Fél év alatt nagyon sokat híztam és olyan erős migrénrohamaim voltak, hogy abba is hagytam a gyógyszert és orvost váltottam. Az új szakember komoly küzdelmet folytatott, hogy a keletkezett cisztákat és végképp rendszertelenné vált menstruációt úgy, ahogy rendbehozza – mesél a kezdetekről Kata.
Kata fiatalon, 2007-ben 125 kilós súllyal került be az országszerte ismert elhízásszakértő belgyógyász, dr. Pados Gyula programjába. A szigorú étrend és orvosi kontroll hatására 85 kilóra csökkentette súlyát, de egy betegség ismét közbeszólt.
– Arcbénulásom lett, amire szteroidot kellett szednem és mindent visszahíztam. Újra benne voltam abban az ördögi körben, mint előtte. Sokáig keresték a többször is visszatérő bénulás és a továbbra is kínzó migrénjeim okát, műtéteim is voltak, de a mai napig sem tűnt el teljesen. Közben persze folyamatosan küzdöttem a súlyommal. Mindent megpróbáltam, igyekeztem orvosokkal, sőt kuruzslóval, varázslóval is fogyni, de csak híztam. Ekkor kerültem Anitához és az ő irányításával sok mindent megpróbáltunk. Viszont akkor már a 2-es típusú cukorbetegség határán jártam és semmilyen gyógyszerre nem reagált a szervezetem. Az endokrinológusom két verziót mondott: inzulin vagy a gyomorszűkítő műtét. Az inzulinhoz még fiatalnak éreztem magam, és 2018 telén inkább nekiveselkedtem a műtétnek. Anita az elejétől végigkísért az úton és azóta is nagyon sokat segít nekem. Ha ő nincs mellettem a személyre szabott diétával és hasznos tanácsaival, nem jutottam volna el idáig sem.
A gyomorszűkítő operáció előtt a zsírmájat csökkentő szigorú diétára van szükség. Ebbe kezdett bele Kata 142 kilóval, majd öt kilóval könnyebben jöhetett a beavatkozás.
– A felépülés egyáltalán nem egyszerű feladat, lényegében az egész étkezést újra kell építeni. Folyékony, pépes, majd szilárd táplálékok következhetnek, de azt nem igazán lehet előre tudni, hogy kinek milyen tempóban fog menni és mi az, amiről örökre le kell majd mondania, mert nem viseli el a szervezete. Ebben is Anita segített, ő állította össze az étrendet, hogy mikor mit és hogyan egyek, milyen vitaminokat vigyek be. Tablettát például egyáltalán nem tudtam bevenni, a táplálékkiegészítőket is por, folyadékok formájában kellett beszednem. Van, akinek viszonylag könnyen és gyorsan átáll a szervezete, de én nem voltam ilyen szerencsés. Nagyon sok minden egyszerűen le sem ment, most sem tudok pékárut, tésztafélét vagy akár rizst enni. Napi 5-8-szor kell ennem, hogy elég tápanyagot vigyek be, mivel egy-egy adag maximum 150-200 gramm lehet. Emellett figyelnem kell a zsír-fehérje-szénhidrát arányra is, különben a szervezetem nem tudja jól feldolgozni az ételeket. Ha olyan étellel próbálkozom, melyet a gyomrom nem tud befogadni, komoly görcseim lesznek, illetve az étel gyorsan távozik is. Ráadásul kialakult egy műtéti szövődmény, melyet csak megfelelő étkezéssel tudok kordában tartani. Ha nem megfelelően eszem, hirtelen megemelkedik az inzulinszintem, majd leesik a vércukorszintem és olyan állapotba kerülök, mint egy cukorbeteg, amikor leesik a vércukorszintje. Ez komoly rosszulléttel jár és utána napokig kihat a közérzetemre, ezért mindig van nálam néhány falat ennivaló.
– Majdnem négy év telt el a műtét óta, ami hatott, hiszen lefogytam, de az az igazság, hogy csak annak ajánlom ezt a beavatkozást, akinek semmilyen más módszer nem működött. Aki szerint ez a könnyebb út és „szépészeti” célból vágna bele, ne tegye! Akinek mégis szükséges és belevágna a gyomorszűkítő műtétbe, mindenképpen javaslom, hogy legyen mellette egy dietetikus és egy pszichológus. Sok év küzdelem ébresztett rá arra, hogy igen fontos a helyes életmód, a sport és a legfontosabb a mentális egészség. Én meghoztam egy döntést, így életem végéig nekem már mindig oda kell figyelnem, mikor mit eszem és megfelelőek-e a vitaminszintjeim. Hiába kedvenc hobbim a cukrászkodás, én nem ehetek abból, amit megsütök. Cserébe a súlyom rendben van, a hormonjaim egy jó endokrinológus felügyeletével normális értékek között vannak, illetve pszichésen is egyre erősebb lettem. De ez a műtét csak egy mankó, ha valaki nem figyel oda, visszakerülhet ugyanabba az ördögi körbe, ahonnan indult – mondja Kata.
A mozgás az egészséges fogyáshoz elengedhetetlen, de ha valakit már gyerekként csak negatív tapasztalatok értek minden testnevelésórán, annak különösen nehéz lehet rávennie magát a sportra. – Anitának az étrend folyamatos kontrollálása mellett a legnagyobb feladata az volt, hogy rábeszéljen a rendszeres edzésekre, 3 év alatt sikerült neki. Most már nagyjából fél éve része az életemnek a mozgás, heti kétszer személyi edzőhöz járok. Itthon saját testsúlyos edzéseket csinálok és van egy telkünk, ahol aztán lehet aktívan tevékenykedni. Mai napig küzdök a „mozgás démonjaival”, de mindent tőlem telhetőt megteszek. A testképzavar oldásához pszichológus segítségét is kértem, hiszen hiába adtam le 60 kilót, én ezt valahogy nem látom. Sajnos a járványhelyzet miatt a bőreltávolításra szolgáló plasztikai műtétem is folyamatosan tolódik. Szerencsém van, hogy a párom mindvégig támogatott, sőt, amikor a legkisebb súlyomat, a 78 kilót elértem, még rám is szólt, hogy így már kicsit csontos vagyok – nevet Kata, akit tényleg mindent megtesz az egészségéért.
A fogyás nagyon sok tényezős folyamat
Kata sokáig küzdött a pluszkilókkal, és főként az étrendjén próbált változtatni. Végül a műtétet választotta, ami segített leadni a túlsúlyt, de negatív következményekkel is járt. – Tudni kell, hogy egy ilyen műtét nagyon komoly beavatkozás, aminek hátrányai is lehetnek. Mindenki egyéni anatómiával rendelkezik, csak utólag és hosszú távon derülhet ki, hogy milyen lehetőségei lesznek később az étkezés terén. Van, aki ugyanúgy megeszi a rántott húst krumplipürével és majonézzel, és vissza is hízik. Kata tartja a diétás javaslatokat, de nála még évekkel később is vannak kieső ételek és mennyiségek. Én mindenkinek azt javaslom, hogy mielőtt egyáltalán megfontolná az operáció lehetőségét, dietetikussal egyeztetett étrendet kövessen, és napi legalább 20 percet mozogjon. Ha a fogyást lelki tényezők, családi, munkahelyi konfliktusok is akadályozzák, akkor ezek megoldása is segíthet. A dietetikus akkor tud segíteni (titoktartási kötelezettség mellett!), ha a fogyni vágyó tényleg minden információt megoszt vele, hiszen így akár tovább is küldheti pszichológushoz, gyógytornászhoz vagy más szakemberhez – javasolja Somogyi-Kovács Anita.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.