Éppen úgy, ahogyan az ember életében is, kutyusunknál is előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor elengedhetetlen a diéta bevezetése. Kedvencünk is simán felszedhet néhány plusz kilót egy mozgásszegényebb időszak után, de akár egy betegség miatt is fontos lehet megreformálni étrendjét. Ezért alábbi cikkünkben most olyan tippeket hoztunk a Fanny magazinnak köszönhetően, melyek segítségével könnyedén formába hozhatjuk kutyusunkat.
Mielőtt diétába kezdene a kutyus, a legjobb, ha állatorvoshoz fordulunk, aki megkeresi az elhízás okát és kizárhatja a súlyos betegségeket. Emellett segíthet kiszámolni az eb kalóriaszükségletét, majd kialakítani a helyes étrendet. Tanácsot adhat arra vonatkozóan is, mennyit mozogjon kedvencünk, bizonyos problémák esetén ugyanis nem ajánlott a fokozott terhelés.
Érdemes rendszeresen megmérni az eb testsúlyát és figyelemmel kísérni a változásokat. Akár néhány plusz kiló is egészségügyi kockázatot hordozhat, ezért hízás esetén tegyük meg a szükséges lépéseket. Ezzel megelőzhetjük egyebek mellett a gyulladásokat és a cukorbetegség kialakulását is. Az alultápláltság szintén veszélyt jelenthet, ezért legyünk körültekintőek!
Testsúly táblázat alapján ellenőrizhetjük, hogy ideális formában van-e kedvencünk. A megfelelő súly függ az eb testalkatától, méretétől, valamint a nemétől. Emellett az izomtömeget és a testzsírt is figyelembe kell venni annak megállapításához, hogy elhízott vagy túl sovány-e az állat.
Válasszuk ki körültekintően, mivel etetjük négylábú barátunkat! Írjuk össze naponta, mit adunk neki! Ügyeljünk arra, hogy egészséges alapanyagokból álljon az eledel! Fontos, hogy megfelelő minőségű fehérjéket és a kutyus számára előnyös zsiradékot, rostokat és ásványi anyagokat tartalmazzon. Az ajánlott összetételt az állat betegsége is meghatározhatja.
Az adagolásnál vegyünk figyelembe a kutya egyéni adottságait! Az étel ideális mennyisége attól függően is változhat, hogy kedvencünk ivartalanítva van-e. Emellett számít az életkora és a testsúlya. Ha a kutyus elhízott, fokozatosan csökkentsük a napi adagját, semmiképp ne tegyük ezt azonnal, jelentős mennyiségben! Az éhezés ugyanis szintén káros az egészségére.
Habár a kutyák imádják a jutalomfalatokat, érdemes odafigyelni, mennyit adunk nekik! Arra is ügyeljünk, hogy kizárólag egészséges összetevőkből álljon a finomság! Válasszunk alacsony szénhidráttartalmút, ami nem tartalmaz mesterséges adalékanyagot és lehetőség szerint gluténmentes.
Habár a kutyusok kérlelő tekintetének nehéz ellenállni, próbáljuk meg elkerülni az asztalról etetést! A finom falatoknak súlyos következményei lehetnek. A karácsonyról maradt csoki csábító, de a kutyáknak valódi méreg. A tejtermékeket a felnőtt állatok nem tudják lebontani. Ráadásul a maradékok általában túl fűszeresek, ami nem tesz jót nekik.
Fél éves korig érdemes napi háromszor etetni kedvencünket. A felnőtt ebek esetében azonban ezt a számot ajánlott lecsökkenteni napi kétszeri étkezésre. Az etetés mennyiségének függvényében határozzuk meg a kutyaeledel adagját!
Annak érdekében, hogy túlsúlyos kedvencünk formába lendüljön, a megfelelő étkezés mellett elengedhetetlen odafigyelnünk a testmozgásra is. Érdemes naponta legalább kétszer pórázon sétáltatni az ebet, minimum 15-30 percig! Emellett találjunk számára olyan kikapcsolódást, amely aktív testmozgást igényel! Ilyen például a labdajáték, az apportírozás vagy a frizbizés.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.