A paleo diétához hasonlóan a primal diéta is azon az elgondoláson alapul, hogy a jelenlegi táplálkozási- és életmódbeli szokásaink már annyira eltérnek a hagyományos vadászó-gyűjtögető életmódtól, hogy az már veszélyezteti az egészségünket.
A primal diétát Mark Sisson alkotta meg. Az egykori sportoló azt vallja, hogy a korai embereknél alacsonyabb volt az elhízás, a szívbetegség, a cukorbetegség és más krónikus egészségi panasz az életmódbeli különbségek miatt. Táplálkozási koncepciója szerint a hangsúly a kiegyensúlyozott étrenden van, amely az őseink étkezési szokásain alapszik. Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy a gyorséttermi kaják és a készételek helyett természetes, feldolgozatlan ételek szerepeljenek az étrendünkben. Tilos az ipari adalékanyagok (ízfokozók, emulgeálószerek, stb.) vagy a mesterséges édesítőszerek fogyasztása. Ezen kívül Sisson nagy hangsúly fektet az egészségi állapot javítására, és célja az, hogy a diéta ne fogyókúra legyen, hanem egy élethosszon át tartó életmódváltás.
A táplálkozási koncepció nagyon hasonló mindkét diéta esetében: alacsony szénhidráttartalom, ellenben magas fehérje- és zsírbevitel. Két fő különbség van: egyrészt a primal diéta megalkotója az ősember és a mai ember egészségi állapota közötti különbségeket az életmódnak tulajdonítja, nem pedig önmagában az étrendnek. Ezért ez a diéta ajánlásokat tartalmaz a fizikai aktivitásra, a mentális stimulációra, a megfelelő alvásra, a szabad levegőn tartózkodásra, de még a napfürdőzésre is. Másrészt a primal kevésbé korlátozó, mint a paelo diéta: lehetővé teszi például mérsékelt mennyiségű kávé, keményítőtartalmú zöldségek, tojás és nyers vagy fermentált magas zsírtartalmú tejtermékek fogyasztását.
A primal diétában nem kell a kalóriákat számolnunk, inkább az élelmiszerek minőségére ajánlott összpontosítani. Teljes értékű élelmiszerek fogyasztása ajánlott, miközben mellőzni kell a gabonafélék és a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását. Sisson naponta maximum 150 gramm szénhidrát-bevitelt ajánl az engedélyezett élelmiszerekből.
A rendszeres mozgás alap, mint ahogy a minél több szabad levegőn tartózkodás, a megfelelő mennyiségű, pihentető alvás, az agyműködés aktívan tartása kreatív tevékenységekkel, és az íróasztalnál töltött idő minimalizálása.
Ideális legalább heti 2, de leginkább 2-5 óra alacsony intenzitású aerob edzés, például gyaloglás, túrázás, jóga vagy tánc. Ehhez jön még súlyzós edzés is heti 2-3 alkalommal legalább 30-45 percen át, és ha tehetjük, iktassunk be legalább heti 1-2 intervall edzést.
Zöldségek: avokádó, brokkoli, káposzta, kelkáposzta, cukkini stb. (lehetőleg bio)
Halak és kagylók: lazac, laposhal, pisztráng, tilápia, garnélarák, fésűkagyló, homár stb.
Húsok: őz, marha, bárány, sertés, csirke és pulyka (lehetőleg szabad tartású állatok húsa)
Tojás (lehetőleg bio)
Diófélék és magvak: mandula, pekándió, dió, mogyoró, pisztácia, makadám dió, fenyőmag, kendermag, tökmag, chia mag, lenmag, napraforgómag
Gyümölcsök: minden gyümölcs (lehetőleg bio)
Egészséges zsírok: extra szűz olívaolaj, kókuszolaj, avokádóolaj, dióolaj, fűvel táplált vaj, ghí és disznózsír
Tej és növényi tejek: magas zsírtartalmú nyers tej, cukrozatlan mandula-, kókusz-, kesudió-, kender- és lentej
Fűszerek és gyógynövények: bazsalikom, fahéj, kömény, fekete bors, koriander, zsálya, rozmaring stb.
Cukor és magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot tartalmazó élelmiszerek: üdítőitalok, gyümölcslevek, cukorkák, sütemények, tejcsokoládé, fagylalt stb.
Gabonafélék: teljes kiőrlésű gabonából készült ételek (kenyér, tészta, palacsinta, stb.)
Néhány növényi olaj: szójababolaj, repceolaj, gyapotmagolaj, pórsáfrányolaj, szőlőmagolaj stb. Transzzsírok és hidrogénezett zsírok: margarinok, szendvicskrémek, minden részben hidrogénezett olajat tartalmazó élelmiszer
Feldolgozott élelmiszerek: chipsek, perecek, kekszek, készételek, fagyasztott ételek, gyorsételek, granolaszeletek, müzliszeletek, stb.
Mesterséges édesítőszerek: aszpartám, ciklamátok, szukralóz, aceszulfám-kálium, szacharin stb. (A természetes cukorpótlók, mint például a stevia és a gyümölcsukor jobb választásnak tekinthetők, mint a mesterséges édesítőszerek – de nem feltétlenül ajánlottak.)
Míg étrendünk nagy részét a fenti élelmiszerekből kell összeállítani, a primal diéta számos más étel fogyasztását is lehetővé teszi. Ezeket azonban csak mértékkel szabad fogyasztani – és mindaddig, amíg fogyasztásukkal nem lépjük túl a napi engedélyezett szénhidrátmennyiséget.
Kávé és tea: cukrozatlan kávé vagy tea (magas zsírtartalmú nyers tejjel vagy tejszínnel)
Tejtermékek: nyers vagy bio teljes zsírtartalmú tejtermékek, beleértve a cukrozatlan joghurtot, kefirt, zsíros tejszínt és tejet
Hüvelyesek: áztatott vagy csíráztatott lencse, bab, szárazon pörkölt földimogyoró vagy mogyoróvaj, és fermentált teljes szójatermékek, például tempeh
Természetes édesítőszerek: méz és juharszirup
Keményítőtartalmú zöldségek: burgonya, édesburgonya, tök
A primal diéta megengedi az alkalmankénti bűnözést, amit „észszerű kényeztetésnek” hív.
Alkohol: whisky, skót, brandy, konyak, világos sör és vörös vagy fehér bor
Sajtok: kecske- vagy juhtejből készült sajtok, gouda, cheddar, kéksajt, feta stb.
Étcsokoládé: min. 70 százalékos kakaótartalmú csokik
Bár további kutatásokra van szükség de úgy tűnik, a diéta jótékony hatással lehet a szív egészségére, segítheti a vércukorszint szabályozását és csökkentheti a stresszt, szorongást.
Tekintettel arra, hogy a diéta korlátozza a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását, miközben a teljes értékű élelmiszereket és fehérjéket, valamint a rendszeres testmozgást támogatja, elősegítheti a fogyást.
Mivel a diéta arra ösztönöz, hogy elsősorban bioélelmiszereket és szabad tartású állatok húsát vásároljunk, meglehetősen drága. Ezenkívül az állati termékek, például a hús és a tojás fogyasztására helyeződik a hangsúly, miközben korlátozza a növényi alapú fehérjék bevitelét – ez jelentősen megnehezíti, ha valaki vegánként, vegetáriánusként követné a diétát.
Mivel az étrend korlátozza a teljes kiőrlésű gabonák bevitelét, amelyek gazdag rostforrások és olyan alapvető tápanyagok, mint a B-vitaminok, magnézium, vas és magnézium forrásai, hiányállapot léphet fel.
1. nap
Reggeli: kókuszolajban sült tojás paprikával, spenóttal és egy csésze kávé tejszínnel
Ebéd: sült csirkehús ízlés szerint zöldségekkel, gyümölcsökkel
Vacsora: sült lazac pestóval, salátával
2. nap
Reggeli: kókuszreszelékből, mandulából, pekándióból és nyers tejből készült gabonamentes „zabpehely”, fahéjjal és áfonyával kiegészítve és zöld tea
Ebéd: vegyes zöldsaláta paradicsommal, uborkával, avokádóval, fenyőmaggal, házi vinaigrette-vel meglocsolva és egy marhaburger
Vacsora: sertés szűzpecsenye sült édesburgonyával és sült kelbimbóval
3. nap
Reggeli: kókuszzsírban sült zöldségek, két buggyantott tojással, egy csésze kávé pár csepp tejszínnel
Ebéd: grillezett pulykahús karfiol rizzsel, sült paprikával és hagymával, avokádókrémmel
Vacsora: sertéshúspogácsa salátával és sült zöldségekkel
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.