Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Diéták

Táplálkozási trendek 2024 – az idei év legjobb diétái

A diétákat nehéz rangsorolni, de a szakemberek minden évben igyekeznek összeállítani egy TOP 10-es listát. Ebben azok a táplálkozási irányzatok szerepelnek, amelyek az elmúlt évek tapasztalatai alapján az új évben is sikerre számíthatnak. Nézzük a listát, és azt, hogy mi alapján állították fel a sorrendet a hozzáértők.

Hogy mitől népszerű egy diéta? Elsősorban attól, ha nem jár lemondással, és segít elérni a diétázó célját legyen az fogyás vagy egyszerűen csak jobb közérzet. És hogy melyik a legjobb? Nos, ez személyenként változó, de bizonyos szempontokat figyelembe véve nem nehéz egy általános, nagyjából mindenki számára elfogadható listát összeállítani. Mi most a Forbes Health dietetikusok, orvosok és táplálkozási szakértők segítségével összeállított listáját mutatjuk meg.

Egy jó diéta valójában életmód / Fotó: Shutterstock
Egy jó diéta valójában életmód / Fotó: Shutterstock

Mi alapján lehet rangsorolni a diétákat?

A szakemberek pontokat rendeltek a diétákhoz, ezeket aztán összegezték és így alakult ki a végső sorrend. A szempontok a következők voltak:

  • A fogyás hatékonysága
  • Mennyire fenntartható a diéta?
  • Biztonságos-e, nem eredményez túl gyors, drasztikus fogyást?
  • Jótékonyan hat a szívműködésre?
  • Elősegíti-e a cukorbetegség megelőzését?
  • Az étrend mindenki számára elérhető, függetlenül a társadalmi, anyagi helyzettől?

És akkor lássuk a listát!

10/10 Ornish diéta

A diéta dr. Dean Ornish nevéhez köthető, aki 1997-ben fejlesztette ki speciális, főleg növényi alapú étrendjét, amelynek elsődleges célja a szív- és érrendszer védelme volt. A módszer nem tilt semmilyen ételt, helyette öt különböző csoportba sorolja az élelmiszereke: az egyestől kezdődnek a legegészségesebbek, és az ötös jelöli a legegészségtelenebbeket. Az 1. csoportba tartoznak a zöldségek, a gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, az alacsony zsírtartalmú tejtermékek, a tojásfehérje, az omega-3 zsírsavban gazdag olajok, (például a lenmag- és a repceolaj). Az 5. csoportba a legkevésbé egészséges élelmiszerek tartoznak, amelyek telített zsírokban gazdagok, mint például a vörös húsok, a tojássárgája, a rántott ételek, a felvágottak, a belsőségek, a zsíros vaj, tejszín és a pálmaolaj. A módszer előnye, hogy megismerve az élelmiszerek hatásait az egészségre, az ember önmaga állítja össze az étrendjét, ízlésének és anyagi lehetőségeinek megfelelően.

9/10 Pescatáriánus diéta

Az étrend csak az 1990-es években jelent meg, és úgy gondolják, hogy a 19. század etikus vegetarianizmusából ered. Manapság a pescatarianus diéta népszerű választás azok számára, aki szeretnének védeni egészségüket és környezetüket anélkül, hogy vegánná vagy teljesen vegetáriánussá válnának. Ez az étrend kiiktat minden húst és baromfit, beleértve a marhahúst, a sertéshúst, a csirkét és a pulykát, valamint a belőlük készült élelmiszereket. A tenger gyümölcsei és más állati termékek, tejtermékek és a tojás azonban fogyasztható. A tiltások ellenére meglehetősen rugalmas étrend, hiszen rengeteg lehetőség áll rendelkezésére az egyes élelmiszercsoportok igényeinek kielégítésére.

A hús fogyasztása tilos, de például a tojásé és a tejtermékeké nem / Fotó: Shutterstock
A hús fogyasztása tilos, de például a tojásé és a tejtermékeké nem / Fotó: Shutterstock

8/10 Mayo diéta

Ezt a diétát a Mayo Klinika szakemberi alkották meg. A friss zöldségek és gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonák és az alacsony zsírtartalmú fehérjeforrások fogyasztását hangsúlyozza, de ami igazán kiemelkedővé teszi ezt a diétát az az, hogy nagy hangsúly fektet az életmód megváltoztatására. Azt tanítja, hogy az egészséges életmód túlmutat a tányéron, fontos a rendszeres mozgás, a mentális állapot. A diéta két részből áll: az első rész egy kéthetes szakasz, amelynek célja 5-7 kilós fogyás, míg a második rész a hosszú távú egészségre összpontosít és élethosszig kell követni. A 14 napos első szakaszt követően a nemnek, aktivitásnak, egészségi állapotnak megfelelő kalóriabevitelt határoz meg, mozgással kombinálva.

7/10 Noom-diéta

Ez valójában nem is diéta; ez egy mobil coaching alkalmazás, amelynek célja, hogy segítsen viselkedésbeli változásokat elérni abban, hogy mit és mennyit eszik az ember. Ezen a pszichológiai átalakulási folyamaton keresztül megtanul a diétázó különbséget tenni a kalóriadús és a könnyű ételek között, és kalóriadeficitre törekszik. Nem ad komplett táplálkozási tervet, viszont arra ösztönzi a felhasználókat, hogy az alkalmazás segítségével rögzítsék az összes elfogyasztott ételt és italt. Majd egy közlekedési lámpához hasonló jelzést kapnak, hogy mennyire egészségesen táplálkoztak. A Noom nem tiltja meg semmilyen étel fogyasztását, de megmutatja, hogy csak akkor érhetünk egy súlycsökkenést, ha egészségesen étkezünk.

6/10 Vegetáriánus étrend

A vegetarianizmusnak több fajtája is van. Húst általában egyik vegetáriánus sem eszik, bár egyes irányzatok (szemi-vegetarianizmus) a hal, sőt olykor a csirke esetében is kivételt tesznek. Lakto-ovo vegetarianizmusnak nevezzük, ha valaki tejet és tojást is fogyaszt. Vannak olyan vegetáriánusok, akik se tejet se tojást nem esznek, a vegánok pedig, akik a vegetarianizmus legszigorúbb irányzatát képviselik, egyáltalán nem esznek meg semmit, ami az állatoktól származik, még a mézet sem. Ők kizárólag növényeken élnek, és azokat is minél kevésbé feldolgozott formában igyekeznek magukhoz venni.

Húst általában egyik vegetáriánus sem eszik, bár egyes irányzatok kivételt tesznek / Fotó: Shutterstock
Húst általában egyik vegetáriánus sem eszik, bár egyes irányzatok kivételt tesznek / Fotó: Shutterstock

5/10 MIND diéta

Ez a diéta alapvetően a növényi táplálkozást preferálja, és olyan élelmiszerek fogyasztását javasolja, mint például a bogyós gyümölcsök, a sötétzöld leveles zöldségek (és más zöldségek), a halak, a diófélék, a teljes kiőrlésű gabonák és az olívaolaj. Bár a MIND diéta célja az agy egészségének védelme, az étrend jótékonyan hat a szív egészségre, segít megelőzni a cukorbetegséget és bizonyos rákos megbetegedéseket is.

4/10 Súlyfigyelő diéta

Ahelyett, hogy bizonyos élelmiszerek korlátozására összpontosítana, a mértékletességet hangsúlyozza, így sokkal könnyebben kezelhető, mint más diétás programok. Erőteljes a támogató hálózata: a virágzó online közösségtől a személyes találkozókig minden elérhető a csoporttagoknak. Alapja a pontozás: pontokat rendelnek az ételekhez. Egy rántott hús nagyon sok pontot ér, míg egy adag párolt zöldség csak 1-2 pont. Lehet enni, de ha összegyűlt a napi engedélyezett pontszám, akkor onnantól kezdve nincs kaja. A pontok az életkortól, a súlytól és a magasságtól függnek.

3/10 Flexitáriánus diéta

Ahogy a neve is árulkodik, ez egy valóban rugalmas diéta. Olyan étrend, amelyben a növényi eredetű élelmiszerek dominálnak, de kisebb mennyiségben az állati eredetűek, így a tejtermékek, a hús és a hal is megjelennek. A dietetikusok szerint a flexitáriánus táplálkozás mindazt magában foglalja, amit az egészséges étrendről elképzeltünk, és megfelelően, átgondoltan összeállítva minden tápanyagot képes biztosítani a szervezetnek. A sok növényi alapanyag miatt ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag, azonban az állati eredetű élelmiszereknek köszönhetően elegendő fehérjét, zsírsavat és a csak ezekben előforduló B12-vitamint képes biztosítani számunkra, és rostokból is sokat tartalmaz.

Rugalmas étrend, melyben a növényi eredetű élelmiszerek dominálnak, de kisebb mennyiségben az állati eredetűek fogyasztása is megengedett / Fotó: Shutterstock
Rugalmas étrend, melyben a növényi eredetű élelmiszerek dominálnak, de kisebb mennyiségben az állati eredetűek fogyasztása is megengedett / Fotó: Shutterstock

2/10 Dash diéta

A DASH ( magas vérnyomás megállítása táplálkozási szempontból), ahogy a neve is utal rá, elsősorban a magas vérnyomás kialakulásának megelőzését és kezelését célozza meg a szív- és érrendszer egészségének védelmével. Az étrend a gyümölcsökre és zöldségekre, a teljes kiőrlésű gabonákra, az alacsony zsírtartalmú tejtermékekre és sovány fehérjékre helyezi a hangsúlyt. Ez a diéta kevés nátriumot, hozzáadott cukrot, telített zsírokat (például kókuszdió- és pálmaolajat), alkoholt és feldolgozott élelmiszereket tartalmaz. Gazdag rostokban és három alapvető ásványi anyagban: kalciumban, magnéziumban és káliumban.

1/10 Mediterrán diéta

Talán nem meglepő, hogy ez az étrend, sőt inkább életmód szerepel a lista élén (egyébként már évek óta). Az étrend valójában a Földközi-tengert körülvevő országok étkezési alapelveit követi, amely bizonyítottan csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát és javítja az általános egészségi állapotot. A mediterrán diéta a teljes értékű élelmiszerekre helyezi a hangsúlyt, beleértve a gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű gabonákat, babot, dióféléket és magvakat , valamint az egészséges zsírokat, például az olívaolajat, valamint hetente kétszer ajánlja a hal- és tenger gyümölcsei fogyasztását. Mérsékelt mennyiségű tojás és baromfihús is belefér a diétába. Vörös húst csak alkalmanként engedélyez, és nem javasolja a finomított gabonák, hozzáadott cukrok és magasan feldolgozott élelmiszerek fogyasztását.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.