Az antioxidánsok megakadályozzák a szervezetben felhalmozódott szabad gyökök sejtkárosító hatását. A szabad gyökök a normál élettani működés melléktermékei, tehát egészséges embereknél is képződnek. A szabadgyökmolekulák rendkívül nagy reakcióképességgel rendelkeznek, de szerencsére igen rövid életűek. Külső elektronhéjukon egy vagy két páratlan elektron tartózkodik, amelyek a szervezet ép sejtjeinek molekuláitól próbálnak párt szerezni maguknak, hogy stabillá váljanak. Ez az ép molekulák (fehérjék, zsírok stb.) károsodásához vezet.
Az egészséges szervezet hatékonyan semlegesíti a szabad gyököket, de nem mindig! A dohányzás, a túlzott alkohol- és kávéfogyasztás, a szmog vagy az UV sugárzás következményeként a szervezetünk ellenállóképesség romlik. Emellett egyre nagyobb súllyal esik latba a stressz és a silány minőségű étel. A méreganyagok hatására a szabad gyökök száma megnő, és kóros sejtek képződését indulhat el. A sejtek elhasználódnak, megöregszenek, az egész szervezet elgyengül, leromlik. Főképpen a nagy oxigénellátást igénylő szövetekben – pl. agy, szív, vese, izmok – alakulhatnak ki degeneratív megbetegedések, de súlyos esetben akár rákos elváltozások is felléphetnek.
Ezt edd, hogy megóvdd a látásodat! >>>
Az antioxidánsok segítenek, megvédenek a szabad gyökök toxikus hatásaitól. A legfontosabb jótevők az A-, C-, E- és K-vitamin, valamint az ubikinon (ismertebb nevén koenzim Q10), amely zsíroldó, vitaminszerű molekula. A szelén, a cink és a mangán fontos rák- és érelmeszesedés-megelőző nyomelemek, a flavonoidok pedig antioxidáns tulajdonságú növényi hatóanyagok.
10 jó tanács, ha puffad a hasad! >>>
Ezeket az antioxidánsokat egy normál vegyes táplálkozást folytató ember némi odafigyeléssel bejuttatja a szervezetébe. Ha azonban olyan élethelyzetbe kerülünk, amikor megnő a szabadgyökképződés, próbáljunk több természetes élelmiszerből származó antioxidánst a szervezetünkbe juttatni. Persze a legjobb az lenne, ha nem adnánk okot a túlzott szabadgyökképződésre.
5 természetes immunerősítő energiatal >>>
Íme, néhány magas antioxidáns tartalmú gyümölcs és zöldség: aszalt szilva, gránátalma, szőlő, fekete áfonya, földi szeder, tőzegáfonya eper, málna; kelkáposzta, fokhagyma, spenót tök, kelbimbó, brokkoli, cékla, avokádó, paprika.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.