Holstein szelet recept
Holstein szelet
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Egészséges

Cseresznye kisokos: ismerd meg az istenek eledelét

Végre, itt a cseresznyeszezon, amit mindenképpen érdemes kihasználni! Hoztunk néhány tudnivalót a gyümölcsről, továbbá találsz még itt néhány hasznos tippet a beszerzéséhez és a tárolásához is.

A csodás cseresznyefa

A cseresznyefa nem csak a finom gyümölcsével kápráztat el minket, hanem előtte még a gyönyörű, halvány rózsaszín virágaiban is gyönyörködhetünk tavasszal. Május végén, június elején pedig párban lecsüngő, formás, szív alakú, gömbölyded bogyói nyitják meg a nyári gyümölcsszezont. Az érett cseresznye fényes héja lehet egészen világos, fehéres sárga is, de vannak már-már fekete, mély bordóra érő fajták is. A korán érők általában világosabbak, a későiek pedig a sötétebb színűek. A szemek akár 2-2,5 cm-es átmérőt is elérhetik.

A görögök az istenek eledelének is nevezték, keleten – Japánban és Kínában – pedig nagy kultusza van, hiszen a megújulást szimbolizálja.

Remek szomjoltó

A cseresznye túlnyomó része, azaz a 78-82 százaléka víz, így remek szomjoltó a meleg kora nyári napokon, az energiatartalma pedig 65-70 kcal (100 grammban). Zsír és fehérje alig van benne, de szénhidrátot és növényi rostot tartalmaz - így a diétázók is nyugodtan fogyaszthatják. Az érettségétől függ, mennyi gyümölcscukrot tartalmaz.

Kedvezően hat a fejlődésre

Gyorsan megemeli a test energiaszintjét, serkenti a melatonin hormon keletkezését az agyban, így hozzájárul a pihentető alváshoz. Kifejezetten sok A-vitamin, valamint B1-, B2-, B6-vitamin van benne, továbbá fólsav, pantoténsav, niacin, biotin és riboflavin. Jelentős, 10-15 mg-os a C-vitamin tartalma.

Az ásványi anyagok és nyomelemek közül foszfor, kalcium, nátrium, és kobalt tartalma említendő, viszonylag sok, 190-220 mg káliumot, valamint vasat rejt. Összetétele miatt kedvezően hat a fogak és csontok fejlődésére, ezért ideális csemege a fejlődő, csontosodó gyermekszervezetnek.


Tisztító és méregtelenítő gyógynövény

Termését gyógynövényként is számon tartják. Szárából tisztító, vízhajtó, méregtelenítő hatású teát készítenek, ami a pattanások elmulasztását is segítheti.

A megelőzésben is az élen jár

Napi negyed kiló cseresznye fogyasztása már kimutathatóan csökkenti a vér húgysav-szintjét, és az ízületi betegségek megelőzésében is sokat segít.

Vásárlási tippek

Ha nincs alkalmunk magunk szedni, hanem a boltban vagy a piacon vásároljuk meg, akkor mindig érettet válasszunk, mert leszedve már nem tud utánérni. Ha az árus megengedi, érdemes megkostólni. Figyeljünk, hogy kemény, fényes, folt- és repedésmentes héjú legyen. A puha, tompa fényű cseresznyék gyakran kukacosak. A frissességet csak a szárral együtt kínált cseresznyén tudjuk ellenőrizni. A szára legyen kemény és élénk zöld, ahogy a levelei is. Ha tehetjük, zacskó helyett dobozban, vagy kosárban szállítsuk, így nem fog összenyomódni.

Fogyasztás és tárolás

Lehetőleg frissen fogyasszuk, még a szedés vagy a vásárlás napján. A hűtőben legfeljebb két-három napig, ideális páratartalom mellett egy hétig tárolható. Fogyasztás előtt mindig mossuk meg, mert gyakran permetezik. A legkíméletesebb, ha áztatjuk hideg, vagy langyos vízben nagyjából 15 percig, majd szűrő segítségével óvatosan lecsorgatjuk. Ez azért is praktikus, mert az áztatás alatt a kukacos szemek színt vallanak, és könnyen kiválogathatók.

Tartósítás

Hogy mit tehetünk, ha később szeretnénk elfogyasztani? Jól bírja a mélyhűtést, sőt, ilyenkor a vitamoniok is megmaradnak benne. Fagyasztás előtt érdemes kimagozni!

Főzéssel is jól tartósítható. Így is sok értékes növényi rostot fog tartalmazni, de a vitaminoknak már csak töredékét találjuk meg benne. Befőttnek, édességnek leszárazva, kimagozva használjuk fel.

NEM CSAK FINOMAK, EGÉSZSÉGESEK IS: AZ EPER, A CSERESZNYE ÉS A MÁLNA A NYÁR ELSŐ HÍRNÖKEI >>>

ÍGY KÉSZÍTS CUKOR- ÉS TARTÓSÍTÓSZER NÉLKÜL ISTENI BEFŐTTEKET! >>>

7 ÉRDEKESSÉG A BODZÁRÓL, AMIT EDDIG NEM TUDTÁL >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.