Sokan egyszerűen kijelentik, hogy „ma depis vagyok”, pedig a depresszió komoly betegség, melyet szakorvos diagnosztizál! Leegyszerűsítve az okozza, hogy az agyban nem megfelelő a szerotoninszint. A ma érvényben lévő diagnosztikai rendszer alapján depresszióról az alábbi tünetek együttes megléte esetén beszélhetünk: depressziós hangulat, az érdeklődés beszűkülése, örömtelenség, étvágytalanság vagy farkasétvágy, alvászavar, lelassultság, gátoltság, fáradtság (testi, lelki gyengeség), érdektelenség, kóros önvád, bűntudat, csökkent szellemi (gondolkodási, összpontosítási, döntési) képességek, csapongás, a halál, az elmúlás gondolatának jelenléte, öngyilkossági eszmék – utóbbi visszatérően is. Sajnos, mindez testi tünetekkel, többek között fejfájással, mellkasi és hasi panaszokkal, vegetatív izgalmi jelekkel is kiegészülhet.
Az okok között számtalan tényező helyet kaphat, a genetikai hajlamtól kezdve a központi idegrendszer biokémiai folyamatainak elváltozásán át egészen a személyiségfejlődés rendellenességéig.
A legfontosabb külső behatások közé tartoznak a beteg életében nemrég bekövetkezett negatív események, például a romló testi egészség, a konfliktusok vagy egy közeli hozzátartozó halála.
A diagnózis felállítását bízd az orvosra, ne kezdj öngyógyításba, és ne is lépj fel gyógyítóként! Sok minden van, amiben viszont segíthetsz, ha egy hozzátartozód, barátod ebben a betegségben szenved!
Beszélgess vele sokat pozitív élményekről!
Bár mostanában sokat hallunk a szolárium káros hatásairól, heti 1 x 5 perc a téli időszakban rengeteget segíthet a napfény pótlásában, utána pedig a szaunázás nyújthat támogatást a szervezetnek, a melegérzet fokozásával.
Menj ki a depresszióban szenvedő beteggel a szabadba, sétáltassátok együtt kutyát (ha nincs, kérjétek köcsön a szomszédét!), sportoljatok, mozogjatok minél többet.
Ha a beteg sok kávét, energiaitalt iszik, javasolj helyette különböző gyógyteákat (pl. orbánc- és citromfű), valamint limonádét.
Mivel a jó tápanyag-, azaz vitamin- és ásványianyag-ellátottság - eleve pozitívan hat a szervezetre, kösd össze a kellemeset a hasznossal, és menjetek el együtt a piacra bevásárolni!
Párologtass a depressziós beteg számára kedves illatú illóolajakat a lakásban, vagy szerezz be levendula- és fahéjillatú füstölőt.
Érdemes egy kevés plusz C-vitamint - főleg a dohányosok (500-200 mg) -, kalciumot, magnéziumot (jól felszívódó formában!) is bevinni a beteg szervezetébe, de ezt előbb mindenképpen egyeztesse az orvossal is!
Érdemes a D-vitamin szintet is ellenőriztetni, és ha alacsony, mielőbb pótolni!
A depresszió megelőzése sokszor nem a betegen múlik, hanem az egyéb környezeti behatásokon. Ha valaki a környezetedben lehangolt, abbahagyja a sportot, és elhanyagolja magát, próbáld kirángatni ebből, és segíts neki, amiben csak tudsz!
Az antidepresszáns gyógyszerek szedése miatt a beteg hízásnak indulhat. Egészséges táplálkozással ezt a mellékhatást is kivédheti!
A közös otthoni tévézés helyett menjenek el inkább a színházba egy bohózatra, illetve üljenek be a moziba egy jó kis vígjátékra!
Egy új, egyszerű, nem költséges mozgásforma (pl. kocogás, túrázás, hintázás a játszótéren) , a lovaglás vagy állatsímogató-látogatás is pozitívan hat!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.