Sokak számára a reggeli és a napkezdés elképzelhetetlen kávé nélkül. Az emberek egy része nem is áll meg egy csésze kávénál és a nap folyamán még kétszer-háromszor is a kávégép elé járulnak, hogy feltöltsék magukat energiával. A rendszeres kávéfogyasztás hosszú távon képes lehet elszínezni a fehér fogakat, és sajnos a tea sem jelent alternatívát, hiszen ha a bögrén foltot hagy, akkor a fogainkat sem kíméli.
A már elszíneződött fogakat házi praktikákkal nem lehet látványosan visszafehéríteni, de léteznek olyan remek tanácsok, melyeket megfogadva megelőzhetjük fogaink besárgulását.
Rengeteg fogszakértő javasolja azt, hogy igyuk a kávét szívószállal, ugyanis így a kávé kisebb felületen vagy egyáltalán nem is érintkezik a fogainkkal, azaz el sem fogja azokat színezni. A forró vagy a habos tejeskávét viszont nem kényelmes szívószállal inni, míg a jegeskávéknál remekül működik ez a megoldás.
Miért színezi meg a kávé a fogainkat?
Fogaink leginkább sérülékeny része a zománc, melyben minden étel és ital, kiváltképp a magas savtartalmúak kárt tehetnek. Mivel a kávé is savas, ezért hosszú távon képes károsítani, gyengíteni a fogzománcot. A kávéban található tanninok ezen felül erősen színezhetik is a fogainkat, nem beszélve arról, hogy a kávéba tett cukor megtapad a fogközökben, táplálja a szájban élő baktériumokat, ez pedig fogszuvasodáshoz, ínybetegségek kialakuláshoz vezethet.
Ennek a módszernek is ugyanaz áll a hátterében, mint a szívószálasnak, miszerint minél rövidebb ideig érintkezik a kávé a fogunkkal, annál kevésbé fogja elszínezni. Sokan viszont a kávézás élményét is élvezik, és ebbe nem fér bele, hogy felhörpintik a fekete italt.
A fogaink romlásához a szánkban megtelepedő és elszaporodó baktériumok a felelősek, amelyeket célszerű minél hamarabb eltávolítani onnan. Ebben segítségünkre lehetnek a ropogtatható friss zöldségek és gyümölcsök. A nyers zöldségek fogyasztása fokozza a nyáltermelést, ez pedig eltávolítja a kellemetlen bacikat. Az olyan zöldek, mint a kelkáposzta vagy a brokkoli pedig a bennük található ásványi anyagok hatására támogatják fogaink védelmét, egészségét.
Ha nem szeretnél lemondani a kávézás élményéről, nem tetszik sem a szívószálas, sem a felhörpintős megoldás, akkor se rohanj egyből minden kávé után a fogkeféért. Étkezés és ivás után a fogzománc felpuhul, meggyengül, és ha rögtön evés után, ráadásul jó erősen dörzsölve megmosod a fogad, akkor ártasz a legtöbbet a fogaidnak.
A szakértők szerint étkezés, kávézás után legalább 30 percet várni kell a fogmosással. Célszerű a reggeli előtt megmosni a fogunkat, és a kávé után egy pohár vízzel kiöblíteni a szánkat.
A rágó, főleg a cukormentes változatok is remek segítséget nyújthatnak a kávé okozta elszíneződésekkel szemben. A kávé elfogyasztása, és a vizes öblögetés után dobj be egy cukormentes rágót és rágd körülbelül fél óráig, ez ugyanis segít mérsékelni a savas ételek és italok utóhatását.
Forrás: larsoncreekdental.com, barniescoffee.com
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.