Ha koffeinről beszélünk, mindannyiunknak a kávé és a tea jut eszünkbe. Pedig a csokoládé, a kakaó, bizonyos megfázás elleni szerek és fájdalomcsillapítók is tartalmazhatnak koffeint.
Az, hogy jótékony hat vagy vagy már inkább árt, több mindentől függ, de elsősorban az elfogyasztott mennyiség meghatározó. Napi 300 mg koffeint még tolerál a szervezet és érvényesülnek az egészségvédő hatások. Ennél többet azonban nem célszerű fogyasztani, 600 mg felett pedig már koffein túladagolásról beszélünk, melynek jelei a hányinger, hasmenés és szédülés.
Nézzük először a jótékony hatásokat!
Ha edzés előtt 1 órával megiszunk egy csésze kévét, azzal növelhetjük a fizikai teljesítményünket, mivel a koffein megemeli az adrenalin szintet a vérben, ez segít abban, hogy jobban bírjuk a megterhelést.
A kávénak magas a magnézium és kálium tartalma, amely fokozza az inzulintermelést a szervezetben, ezzel szabályozhatja a vércukorszintet és csökkentheti az édesség utáni vágyat.
A koffein segíti a testzsír lebontását és fokozza a zsírégetést, főként sportolás közben.
Napi 1-2 csésze kávé vagy tea elkortyolgatása segíthet az összpontosításban és javíthatja a mentális éberséget.
A koffein csökkentheti a stroke és a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát, emellett tanulmányok kimutatták, hogy rákellenes hatása is van. A kávé magas antioxidáns tartalmának köszönhetően lassítja az öregedési folyamatokat. Csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását, mivel elősegíti az inzulintermelést a szervezetben.
A koffein fokozza a szerotonin és a dopamin termelést, amelyek javítják a közérzetet és a hangulatot, ezzel segíthet a depresszió leküzdésében.
Miért méreg?
Az idegrendszeri serkentő hatása miatt enyhe fizikai függőséget okozhat, de ez persze nem annyira veszélyes, mint a drogok vagy alkohol esetében, mivel azoknak tudatmódosító hatásuk is van. Az azonban tény, hogy a koffeinfogyasztás hirtelen abbahagyása akár már egy-két nap alatt elvonási tüneteket okozhat, már akkor is, ha naponta csak két csésze kávét iszunk rendszeresen. Ennek tünetei a fejfájás, kimerültség, szorongás, ingerlékenység.
Ha a szervezetünk – főként a májunk – megfelelően működik, akkor maximum 10 óra alatt teljesen lebontja a koffeint, tehát ha reggel megiszunk egy kávét, az semmiképp nem befolyásolja az éjszakai alvásunkat. Ha viszont a délutáni órákban iszunk fekete teát vagy kávét, akkor szinte biztos, hogy éjszaka álmatlanul fogunk forgolódni, és a gyakori kialvatlanság súlyos hatással lesz az egészségi állapotunkra. Mivel ez egyénileg eltérő lehet, attól függően, hogyan működik az anyagcserénk, érdemes kitapasztalnunk, hogy mikor ihatjuk meg a nap utolsó koffeines italát.
Előfordulhat, hogy szervezetünk érzékenyebben reagálhat a koffeinre, főleg akkor, ha magas a vérnyomásunk, a pulzusunk, vagy már idősebbek vagyunk. Ilyenkor erős szívdobogás, émelygés, általános rossz közérzet tapasztalható.
A koffein vízhajtó hatása miatt, fokozhatja a kalcium és a magnézium kiürülését a szervezetünkből, amelyek a vizelettel együtt távozik. Ez vezethet csontsűrűség csökkenéshez. A koffein miatti kalciumveszteség azonban kompenzálható, ha étrendkiegészítő formájában vagy magas kalcium tartalmú ételek fogyasztásával pótoljuk ezt a fontos ásványi anyagot a szervezetünkben. Ha viszont esetünkben magasabb a csontritkulás kockázata, akkor semmiképpen nem ajánlott napi két csészényi kávénál többet fogyasztanunk.
A Fanny magazinban minden héten 103 tippet találhatsz, keresd az újságárusoknál!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.