Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Mákos guba  recept
Mákos guba
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Egészséges

Megvéd a fokhagyma és a kézfertőtlenítő? Tények és mítoszok a koronavírusról

Közel 2 hónap alatt 80 ezer ember fertőződött meg és 2700 hunyt el a koronavírus okozta felső légúti megbetegedésben, tüdőgyulladásban. A Kínából kiinduló vírus már 30 országban jelent meg. El lehet-e kerülni a koronavírust? Megöli-e a vírust a kézfertőtlenítő, fokhagyma, kézszárító?

A világot egyre nagyobb rettegésbe tartja a koronavírus. A COVID-19 koronavírus-járvány 2019. december 12-én Közép-Kína legnépesebb városában, Vuhanban jelent meg először. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) január 5-én kapott értesítést Vuhanból ismeretlen okú tüdőgyulladásos betegek csoportjáról. Az azóta eltelt időszakban Kínán kívül már 29 országban megjelent a vírus. A február 26-i adatok szerint két magyar külföldön megfertőződött, de idehaza nem regisztráltak még beteget, ám kicsi az esélye annak, hogy elkerülje Magyarországot a koronavírus.

Az egészségügyben dolgozó szakemberek már a vírus megjelenése után felhívták a figyelmet a gyakori és alapos kézmosásra, a higiéniai szabályok fokozott betartására, valamint arra, hogy mellőzzük a nyers vagy ismeretlen eredetű hús – és tejtermékek fogyasztását. Ám lehet-e védekezni az emberről emberre terjedő vírus ellen?

A brit Daily Mail a WHO tájékoztatása alapján az alábbi mítoszokat próbálja eloszlatni a koronavírussal kapcsolatosan.

1. A kézszárítók megölik a koronavírust?

A kínai China Daily-ben jelent meg egy olyan cikk, amely szerint, ha az ember 30 másodpercig a kézszárítók forró levegője alatt tartja a kezét, akkor a koronavírus elpusztul. A kézszárítók nem pusztítják el a vírusokat. A WHO arra figyelmezteti az embereket, hogy naponta többször alaposan mossanak kezet szappanos vízzel, vagy alkoholos fertőtlenítőkkel.

2. Az UV lámpák fertőtlenítik a bőrt?

Az UV lámpák, amelyek ultraibolya sugarakat juttatnak a bőrbe, nem sterilizálnak, ugyanakkor bőrirritációt okozhatnak - figyelmeztet a WHO.

3. Fokhagymával a koronavírus ellen?

A fokhagymát a WHO is az egyik legegészségesebb élelmiszernek tartja számos jótékony hatása miatt. A fokhagyma kiválóan alkalmas fertőzések kezelésére, gyulladáscsökkentésre, ám arra nincs bizonyíték, hogy fogyasztásával védekezhetünk a vírus ellen. Ezt a kérdést a nemzetközi szervezet azért tisztázta, mert egy közösségi oldalon megjelent egy olyan poszt, amiben valaki azt állította, a fokhagymával gyógyította a koronavírust.

4. Kenjünk szezámolajat a bőrre?

Szintén felütötte a fejét egy olyan házi praktika, amely szerint, ha szezámolajat dörzsölünk a bőrbe, azzal megakadályozzuk, hogy a vírus bejusson a testünkbe. A WHO ezt is határozottan cáfolta.

5. Az alkohol és a klór vajon vírusölő?

Amint bekerül a COVID-19 az emberi szervezetbe, az alkohol vagy klór tartalmú fertőtlenítőszerek permetezése a bőrre, mit sem ér. Léteznek olyan erős klóralapú fertőtlenítőszerek, amelyek külső felületen elppusztíthatják a koronavírust is, de ezeket nem szabad bőrön használni, mert veszélyesek. Szintén nem szabad ezeket belélegezni sem, mert károsítják a nyálkahártyát.

6. A hőkamerák érzékelik a betegséget?

Hőkamerákat világszerte használnak a reptereken, vasútállomásokon. A lázat felismeri a kamera, a fertőzést viszont nem. A koronavírus lappangási ideje 2-10 nap, ám van olyan beteg, akinél 14 nap múlva jelentkeztek az első tünetek.

7. Fertőznek a Kínából érkező csomagok?

A WHO szakemberei szerint nyugodtan rendelhetünk Kínából csomagot. Az elemzések azt mutatják, hogy a koronavírusok nem élnek túl sokáig a tárgyakon, különösen repülőutakon. A szervezet szerint semmi nem utal arra, hogy a koronavírus postai úton, csomagszállítás miatt terjedt volna el a világban.

9 TIPP A VÍRUSOK ELLEN: ÍGY NE ROBBANJ LE TÉLEN! >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.