Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Puncstorta  recept
Puncstorta
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Egészséges

Adalékanyagok és ízfokozók - melyik terméket ne vegyük meg inkább?

vásárlás
Hogyan döntsük el vásárlás közben, hogy melyik élelmiszer egészségesebb? Kell-e félnünk az E-számoktól? Íme, néhány praktikus tanács!

Fél tonna. Ennyi élelmiszert fogyasztunk éves szinten, a jövedelmünk majd egyharmadát költve el rá. A széles kínálatból azonban a magyar lakosság mindössze 15-20 százaléka választ tudatosan, a nagy többségnek fogalma sincs róla, hogy a kosarában heverő termék milyen összetevőket tartalmaz, és azok hogyan hatnak a szervezetére. Hogy ez miért fontos? Azért, mert a betegségek 40-60 százaléka táplálkozásfüggő! Ami egyben azt is jelenti, hogy ha jót és jól eszünk, egészségesek maradhatunk. Ám ember legyen a talpán, aki képes megállapítani, hogy az adalékanyagok segítségével feldolgozott, tartósított és „feltuningolt” élelmiszerek közül melyik hasznos, és melyik az, ami csak annak „mutatja” magát. A következőkben a gyakran napi szinten vásárolt árucikkek közül vesszük sorra a legügyesebb „szemfényvesztőket”.

Gyümölcsjoghurt

Valójában mi adja a színét?

Az emberek általában az egészséges ételek közé sorolják, a szakemberek azonban már nem ilyen lelkesek. Tízből nyolc joghurt ugyanis nem a hozzákevert nagy mennyiségű gyümölcsnek köszönheti élénk színét. Jó esetben csak céklával csinosítják, a rosszabbik forgatókönyv szerint viszont pl. a kárminsav (E120) nevű színezőanyaggal, amit a bíbortetű testéből nyernek ki.

A termék friss, édes ízét sem a napon érlelt gyümölcs adja. A joghurt legfeljebb gyümölcskoncentrátumot tartalmaz, amit felhasználás előtt amúgy is hőkezelnek, elpusztítva ezzel minden, még benne található vitamint. A gyümölcsös ízről döntően az aromák gondoskodnak, a kellő édességről pedig a hozzáadott cukor. A diétás variációkat általában aszpartámmal (E951) édesítik, ami ugyan nem dobja meg a vércukorszintet, de neurológiai tüneteket okozhat.

Helyette: Vásárolj natúr joghurtot és friss gyümölcsöt, majd turmixgépben keverd össze!

Parizer, virsli

„Mindent bele!” elv

Otto von Bismarck német kancellár egyszer úgy fogalmazott: „ A törvények olyanok, mint a kolbász. Jobb, ha nincs ott az ember, amikor készülnek.” Nos, ugyanez igaz az itthon rendkívül népszerű virslire és parizerre is! Mivel az élelmiszeripar profitorientált ágazat, a gyártók igyekeznek mindent felhasználni. Emiatt a hús feldolgozása során keletkezett maradékot, az ún. nyesedéket (csont, inak, bőr, belsőségek stb.) sem dobják ki. Ledarálják, szójafehérjével dolgozzák össze, módosított keményítővel, zselésítővel, állományjavítókkal keverik, és már kész is a húskészítmény. Ami színhúst ugyan alig tartalmaz, és a tápértéke is alacsony, de mivel a hozzáadott aromáknak köszönhetően jó ízű, sokan kedvelik. Az ínycsiklandó rózsás színről egyébként a tartósítószerként alkalmazott, bizonyítottan egészségkárosító hatású nitritek gondoskodnak.

Helyette: Érdemes hetente egyszer natúr pulyka- vagy csirkemellet, illetve -combot lesütni, és a vékonyan felszeletelt húst fogyasztani felvágott helyett.

Kenyér

Mesterséges íz és illat...

A boltok polcain ma már jellemzően olyan kenyerek sorakoznak, amelyek tetszetős kerek formájukat, aranybarna kérgüket nem a kiváló minőségű lisztnek, hanem a térfogatnövelőknek, sikérjavítóknak, tápsóknak és keményítőknek köszönhetik. A „gyorskenyereket” teletömik aromákkal, és mesterségesen teremtik meg a kovászízt, illetve a frissen sült kenyér illatát. A helyben sütött termékek sem mindig jobbak, mert ezeket sem egy lisztes képű pék gyúrja a szupermarket hátsó helyiségében: mélyhűtve érkeznek a nagyüzemből, a boltban egyszerűen csak felmelegítik őket. A „gyorskenyerek” csirizes, ragacsos masszává alakulnak a testünkben, a bélrendszerünk pedig csak szenvedve tud megszabadulni tőlük.

Helyette: A jó kenyér általában nem tetszetős: zömök, és kevésbé légies. Fehér helyett válassz inkább a rozskenyeret, és próbálj a kisebb pékségekben minőségi terméket találni.

Zacskós ételek, szósz- és levesalapok

Porban az igazság

Tedd a szívedre a kezed: ugye, te is készítettél már porból szószt a húshoz, a tésztához, és te is tuningoltad már fel kockával a kicsit színtelen-szagtalan levest? Ha igen, érdemes tudnod, hogy az ilyen készítmények gyakori összetevője az ételek „ízorgiájáért” felelős nátrium-glutamát (E621) nevű ízfokozó. Az ízlelőbimbók nagyon hamar hozzászoknak az intenzív ízekhez, ettől a természetes ízek hamar enyhévé, nemkívánatossá válnak. A zacskós leveseken, porból mixelt fogásokon nevelkedett gyerekekkel nagyon nehéz megszerettetni a „valódi” ételeket, ezért óriási a szülő felelőssége, hogy mivel kínálja a csemetéjét. A nátrium-glutamát ráadásul egy allergén anyag, fejfájást, szapora szívverést okozhat.

Helyette: Havonta egyszer készíts alaplét, kis adagokban tedd a mélyhűtőbe, és ezzel ízesítsd ételeidet.

Ártalmasak-e az adalékanyagok?

Bár ezek a szerek szigorú toxikológiai vizsgálatokon mennek keresztül mielőtt forgalomba kerülnek, ráadásul a gyártók csak kis mennyiségben alkalmazzák őket, számos E-számról tudjuk, hogy lassú lebomlási idejük miatt felhalmozódhatnak a szervezetben, így idővel komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek. Képtelenség megállapítani, hogy egy-egy anyag mekkora szerepet játszik egy betegség kialakulásában, mivel napi szinten több száz „E”-vel kerülünk kapcsolatba. Az azonban egyértelműen látszik, hogy az allergiás és emésztőszervi megbetegedések száma azóta nőtt meg ugrásszerűen, amióta a gyártók tömegesen használják az adalékanyagokat. Mit tehetünk? Ha a csomagoláson három-négy E-számnál többet látunk, inkább válasszunk más terméket!

EZEKRE A VITAMINOKRA VAN A LEGNAGYOBB SZÜKSÉGÜNK A NYÁRON! >>>
MENNYI D-VITAMINT SZEDJEN A FELNŐTT, A GYEREK ÉS A VÁRANDÓS? >>>
LESZOKNÁL A CUKORRÓL? SEGÍTÜNK, MIT MIVEL HELYETTESÍTS! >>>
HATÁSOS KAJATIPPEK MAGAS ÉS ALACSONY VÉRNYOMÁSRA >>>
GYÓGYSZEREK KONTRA ÉTELEK - MIT, MIVEL TILOS FOGYASZTANI >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.