Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Minestrone recept
Minestrone
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Egészséges

Diétázol? Aggódsz a súlyod miatt? A nassolásról akkor sem kell lemondanod, ha fogyni szeretnél!

Ha diétázol, bármi legyen is az oka – betegség, vagy egyszerűen csak egészségesebb, aktívabb életre vágysz – úgy érezheted, hogy korlátozva vagy. A legfájóbb a nassolás hiánya lehet, ám ennek nem kell így lenni. Segítünk és mutatunk néhány remek ötletet, hogy milyen rágcsálnivalókat fogyaszthatsz a mindennapok során anélkül, hogy veszélyeztetnének újabb plusz kilók.

Dietetikusok szerint a nassolás nemhogy tilos, egyenesen kötelező, ha fogyni szeretnél: a rágcsálnivalók ugyanis lehetővé teszik az energiabevitel szétosztását a nap folyamán, és megakadályozzák az extrém éhségérzetet, ami a következő étkezésokor túlzott kalória- és szénhidrát-bevitelhez vezethet.

Hogyan is néz egy tápláló nassolnivaló, és miként lehet beépíteni a mindennapi életbe? Máris eláruljuk!

Nem kérdés, melyiket válaszd! / Fotó: Shutterstok
Nem kérdés, melyiket válaszd! / Fotó: Shutterstok

Miért kell nassolni?

Ha a „jó” nassok kiválasztásáról van szó, a dietetikusok egyetértenek abban, hogy olyan ételekben kell gondolkodni, amitől jóllakottnak érzed magad – ami pedig a megfelelő tápanyagokkal lehetséges. Az Advances in Nutrition nevű 2016-os kutatás megállapította, hogy a fehérjék, az egészséges zsírok és az összetett szénhidrátok egészséges keverékét tartalmazó ételek az étkezések között elősegítik a jóllakottság érzését, csökkentik a sok kisétkezést a főétkezések között, és meglepő módon csökkentik az elhízás kockázatát is. Az ok egyszerű: a csökkent éhségérzet és a jobb vércukorszint-szabályozás miatt az ember kisebb eséllyel eszik túl sokat a következő étkezéskor.

Mit kell nassolni?

Különösen a gyümölcsök és a zöldségek biztosítanak megfelelő vitaminokat és ásványi anyagokat, no és persze rostokat. Ha tehát ezeket beiktatod rágcsáknak, az már fél siker. Azonban nem szabad elfeledkezni, hogy a rágcsálnivalók mennyisége nem lehet ugyanannyi, mint a főételeké. A rágcsálnivalók előre adagolása, porciózása segíthet megakadályozni, hogy túl sokat egyél. Ezenkívül a túlzott kalóriabevitel elkerülése érdekében nassolás közben is kövesd a tudatos étkezés szabályait: figyelj magadra, minden falatot ízlelj meg. Ne nézd a tévét, a telefondadot közben, és ne dolgozz!

Jó döntés, de az időzítés már nem annyira: nassolás közben ne dolgozz! / Fotó: Shutterstock
Jó döntés, de az időzítés már nem annyira: nassolás közben ne dolgozz! / Fotó: Shutterstock

Milyen az egészséges rágcsálnivaló?

Egy jó minőségű, egészséges nassolnivalónál három fő tápanyagra kell figyelni: a fehérjére, az egészséges zsírokra és a rostokra. Ezeket az elemeket tartalmazó snackek támogathatják az anyagcsere egészségét, szabályozhatják az étvágyat, és segíthetnek tovább megőrizni a jóllakottság érzését.

Ha rágcsálnivalót választasz, az tartalmazzon legalább 10 gramm fehérjét és 5 gramm rostot, miközben kalóriatartalma maradjon 200-250 kalória alatt. Ez elég a falásrohamok megelőzéséhez, és megfelelő tápanyagokat biztosít a fogyás támogatásához. (Ennek ellenére az emberek igényei eltérőek lehetnek, így a legjobb, ha kitapasztalod, illetve szakemberrel egyeztetsz arról, hogy neked mi lehet a megfelelő nass.)

Csupa egészséges nassolnivaló! / Fotó: Shutterstock
Csupa egészséges nassolnivaló! / Fotó: Shutterstock

Íme, az egészséges harapnivalók!

  • Bogyós gyümölcsös joghurt

Nem csak reggelire kiváló választás! A görög joghurt tele van fehérjével, amely nemcsak az izomtömeg megőrzését segíti elő, hanem a jóllakottságot is hosszú ideig biztosítja. A bogyós gyümölcsök pedig extra rostokat adnak, segítik a teltségérzet kialakulását és javítják a bélrendszer egészségét.

  • Hummusz zöldségekkel

A csicseriborsó fehérjében és rostokban gazdag, így ideális nassolnivaló. Párosítsd kedvenc zöldségeiddel: jöhet a sárgarépa, az uborka, a zeller vagy akár a paprika. Még több rost és még több vitamin!

  • Főtt tojás és mandula

A tojás és a mandula is kiváló rostforrás. Egy nagy tojás 6 gramm fehérjét tartalmaz , így ha két kemény tojást párosítasz fél marékonyi sózott mandulával, a tízóraid vagy az uzsonnád 19 gramm fehérjét és egészséges zsírokat is tartalmaz!

A főtt tojásban rengeteg értékes tápanyag van / Fotó: Shutterstock
A főtt tojásban rengeteg értékes tápanyag van / Fotó: Shutterstock
  • Edamame

Növényi alapú fehérje, amiből egy csésze 17 gramm fehérjét és 8 gramm telítő rostot biztosít!

  • Lime-os-parmezános pattogatott kukorica

Ha valami igazán sósra és ropogósra vágysz, jöhet ez a kombó a csipszek helyett. A pattogatott kukorica magas rosttartalmú, és kalóriaszegény nass, a parmezán és a lime pedig extra ízt és lendületet ad a finom nassnak.

  • Bogyós gyümölcsös kefír

Az erjesztett ételek, mint a kefir extra jótékonyak, hiszen a vitaminokon, az ásványi anyagokon, a fehérjéken és a zsírokon kívül probiotikumokat is tartalmaznak. A probiotikumok, és különösen a kefirben lévő posztbiotikumok szintén elősegíthetik a jóllakottság érzését azáltal, hogy fokozzák a tápanyagok felszívódását, és segítik a vércukorszint jobb szabályozását.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.