Az óraátállítást sokan nem szeretik és ha tehetnék, megszüntetnék, ám továbbra sem tudni, mikor törlik el, ha eltörlik egyáltalán. Évente kétszer kerül sor az óraátállításra, egyszer tavasszal, egyszer pedig ősszel és mindkettő eléggé megviseli az arra fogékony embereket. A 2024-es év második óraátállítására október 27-én, vasárnap kerül sor, ekkor az órákat hajnali 3-ról 2 órára tekerjük vissza.
Az igazán szerencsés embereket egyáltalán nem zavarja meg az óraátállítás, ám sokan vannak, akik emiatt nehezen alszanak, felborul az étkezési szokásuk, sőt akár egészségügyi panaszok is felléphetnek náluk. Szervezetünk működését ugyanis a saját belső óránk határozza meg.
A belső óra szabályozza a biológiai funkciókat, amelyek napszakos változást mutatnak: ide tartozik például a vérnyomás, a pulzusszám, a testhőmérséklet és a glükokortikoid hormonok szintje. Ha megszűnik az összhang a belső óránk, és a külső óra között, felborul az alvás-ébrenlét egyensúly, ami hatással lehet az egészségre is, mindaddig, amíg a szervezet nem alkalmazkodik a változásokhoz.
A szervezet átállásra adott reakciója egyénenként változó lehet, ám megfigyelhető, hogy a csecsemők, a gyerekek és az idősek sokkal érzékenyebbek, nehezebben alkalmazkodnak az óraátállításhoz, és különösen megterhelő az évi kétszeri átállás az alvászavarokkal küzdő és a szervi betegségekben szenvedő embereknek.
Abban az időszakban, amíg a belső és külső óra nem kerül összhangba, felléphetnek alvászavarok, fáradtság, koncentrálóképesség-csökkenés, de akár szívfekvencia ingadozás is.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.