A tyúkhúr rengeteg problémát tud okozni a mezőgazdászok számára, ugyanis kedveli a nitrogénben gazdag talajt, gyorsabban csírázik, mint a gabonafélék, és képes kipusztítani a búzát és az árpát. A gyökerét mélyen megveti a talajban, és évtizedeken át képes csírázni. A gazdák tehát nem kedvelik, ellenben a kis kertekben igazán hasznossá válhat, hiszen nemcsak szépek a virágai, de gyógyító erővel is bír a tyúkhúr.
Az Agroinform cikke idéz egy régi receptet, mely szerint a tyúkhúr föld feletti részét a virágzáskor kell összegyűjteni, és vékony rétegben kiterítve kell megszárítani. Tea készülhet friss vagy szárított növényből is. Friss tyúkhúrból egy csokorral tegyél a bögrébe és forrázd le, a szárított növényből egy evőkanálnyi kell, és erre kerüljön a kb. 3 dl forró víz. A leveleket 15 percig áztasd, majd szűrd le.
A teát reggelente éhgyomorra fogyaszd, ízesítés nélkül. Az epeműködés javítására a Györgytea szerint naponta egy csészével érdemes inni étkezés előtt, és ugyancsak ez az ajánlott adag, ha a sikeres fogyókúrát szeretnéd támogatni. A napi egy csésze teát nem érdemes meghaladni, mivel hasmenés, hányás jelentkezhet. Nem ajánlott a tyúkhúrtea fogyasztása 12 évesnél fiatalabb gyermek, valamint állapotos nők számára sem.
A tyúkhúr íze állítólag hasonlít a spenótéra, ezért salátaként is fogyasztható, de leves vagy főzelék is készülhet belőle. Magas az A-, D- és C-vitamintartalma, kiváló vas-, kalcium-, kálium-, foszfor- és cinkforrás.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.