Hétvégén visszatér a kánikula, akár 36 fok is lehet. A rossz hír, hogy éjjel sem hűl le különösebben a levegő, így veszélybe kerül a nyugodt, pihentető alvás. Az alvás viszont elengedhetetlen az egészséghez és a jó közérzethez: a test éjszaka regenerálódik és erőt gyűjt a következő napra. Ezért fontos, hogy eleget aludj, ami a hőségben bizony nem könnyű. Mutatjuk, mivel próbálkozhatsz!
A legfontosabb, hogy a szobában, ahol alszol, ne legyen túl meleg. Kerüld a napközbeni szellőztetést; sokkal jobb, ha kora reggel vagy késő este, illetve éjszaka nyitod ki az ablakokat, amikor frissebb a levegő. Érdemes egész nap leengedve tartani a redőnyt, hogy megvédjen a naptól és a hőségtől. Ne nézz tévét és ne használj számítógépet a hálószobában, mivel ezek az eszközök további hőt sugároznak.
A legjobb, ha természetes anyagokból, például lenvászonból, pamutból vagy selyemből készült ágyneműt választasz. Kerüld a szintetikus anyagokat, amelyek miatt a test jobban izzad. Jó megoldás, ha meztelenül alszol. A nyári hónapokban ne használj vastag paplant vagy takarót, egy vékony lepedő pont elég!
Lefekvés előtt két órával ne egyél nehezen emészthető ételeket. Ettől ugyanis nehezebb az elalvás, és jobban is izzadsz.
Jó megoldásnak tűnhet, de inkább káros, mint hasznos a ventilátor előtt, mellett aludni. Ha mégis így teszel, ne lepődj meg, ha légzési nehézségeid lesznek, allergiás tüneteket produkálsz, a szemed és a bőröd pedig kiszárad. A lapátok ugyanis folyamatosan reptetik a porszemeket, amelyek az arra érzékenyeknél szénanáthát válthatnak ki, ami megnehezíti a légzést, lehetetlenné téve a nyugodt alvást. Ezt tetézi a bőr, a torok és a száj kiszáradása, amelyet a hideg levegő okoz. A hideg levegő ezen kívül gyakran okoz izomfeszültséget, görcsöket is.
Kényelmesen hűvös marad a szoba és gond nélkül elaludhatsz az egyiptomi módszer segítségével. Ehhez mindössze egy lepedőre van szükséged: nedvesítsd be az anyagot, majd alaposan csavard ki. (A legjobb, ha kicentrifugázod a lepedőt.) Sokkal könnyebben megy az elalvás, ha nyirkos lepedővel takarózol. Persze a szövet viszonylag gyorsan megszárad, de addigra már mélyen aludni fogsz, és nagymértékben csökken annak a veszélye, hogy a meleg miatt felébredsz.
Extra tipp: Japán alvási technika nyáron
Megpróbálhatod a Japán módszert is: a távol-keleti ötlet arra épül, hogy a felmelegedett levegő könnyebb és felfelé emelkedik, így a padló közelében hűvösebb lesz. Ezért jó ötlet nyáron a padlóra költözni és ott matracon aludni.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.