Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Minestrone recept
Minestrone
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Madártejszelet recept
Madártejszelet
A hálós citrom, narancs vagy lime, krumpli és hagyma a legkedveltebb termékek a boltokban, hiszen nem kell bajlódni azzal, hogy egyesével összeszedjük a zöldségeket és gyümölcsöket. Elég csak felkapni a fél- vagy egykilós kiszerelést és mehetünk is tovább a bevásárlólistán. De tudod, hogy miért vannak színes hálóban a lédig termékek? És észrevetted már, hogy minden hálónak más a színe?

Szinte már nincs olyan kiskereskedelmi lánc, melynek boltjaiban ne lenne kapható friss zöldség és gyümölcs. Minél nagyobb egy üzlet a választék annál szélesebb és színesebb, nem csak a szó átvitt, hanem tényleges értelmében is. A rekeszek csak úgy roskadoznak a friss, zamatosnak ígérkező gyümölcsöktől, ízletes zöldségektől. A gyártók azonban bevetnek egy apró trükköt, hogy a termékeik még vonzóbbak, kívánatosabbak legyenek a vásárlók számára.

Narancs hálóban: egy kutató szerint jó okkal csomagolják élénk színű hálóba a gyümölcsöket, zöldségeket /Fotó: Shutterstock
Narancs hálóban: egy kutató szerint jó okkal csomagolják élénk színű hálóba a gyümölcsöket, zöldségeket /Fotó: Shutterstock

Ezért csomagolják színes hálóba a narancsot, citromot, krumplit és a hagymát

Sokan szeretik maguk összeválogatni a zöldségeket, gyümölcsöket, kimazsolázni a legszebb, a biztosan jó, érett, sértetlen árut. Mások viszont a gyorsaság és a praktikum miatt nem a lédig, hanem a hálós, azaz előre becsomagolt zöldségeket és gyümölcsöket választják. Ezeket ugyanis nem kell még egyszer bezacskózni, ráadásul pontosan tudjuk, mekkora a súlyuk, nem kell lemérni és többet sem veszünk a szükségesnél. A gyártók azonban alkalmaznak egy apró trükköt, amivel ezek a hálós termékek vonzóbbak lehetnek a lédig árucikknél – állítják a szakemberek.

A németországi Giessen Egyetem pszichológusa, Karl R. Gegenfurtner az általa írt új tanulmányban kifejti, hogy a háló, melybe a zöldségeket, gyümölcsöket pakolják, képesek az optikai illúzió révén megtéveszteni a vásárlókat. A narancsszínű hálóba csomagolt sárgás-zöldes, éretlenebb narancsot a vásárló narancsosabbnak látja a valóságnál, tehát az érettség, az édes gyümölcs illúzióját kelti. Ugyanez a helyzet a citrom, a vörös- és lila hagyma, valamint a krumpli esetében is.

Nemcsak a narancsot, a krumplit és a hagymát is a termékkel azonos színű hálóba csomagolják /Fotó: Shutterstock
Nemcsak a narancsot, a krumplit és a hagymát is a termékkel azonos színű hálóba csomagolják /Fotó: Shutterstock

"Arra a következtetésre jutottunk, hogy a színasszimiláció önmagában erős hatást gyakorol a szín megjelenésére, és a zöldesnek tűnő narancsot gyönyörűen narancssárgává változtatja. Mondanunk sem kell, hogy a gyümölcsárusok erre már régen rájöttek. Ha körbenézünk a tipikus szupermarketekben, könnyen beláthatjuk, hogy a gyümölcsök és zöldségek jellemzően olyan hálókba vannak csomagolva, melyek olyan színűek, mint amilyen az adott termék tökéletes érettség mellett lenne" – idézi Gegenfurtnert az IFLScience.

Hogyan működik az illúzió?

A cikkben részletezik, hogy ebben az esetben az illúzió azért működik, mivel az agyunk a perifériás látás és a színérzékelés feldolgozására van programozva. Az agyunk arra törekszik, hogy zökkenőmentes legyen a beérkező információ feldolgozása, tehát mindaz, amit látunk a lehető leghatékonyabban legyen feldolgozva. Az agyunk éppen ezért egységesíti a szomszédos színeket, tehát a háló élénk piros vagy narancssárga színét és a benne található, fakóbb gyümölcs színét, létrehozva ezzel egy egységes árnyalatú és színű tárgyat.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.