Szépek, esztétikusak és bizonyos példányok az egészségünkre is jó hatással vannak. Lássuk, milyen növényekkel célszerű még otthonosabbá – és egészségesebbé – tenni otthonunkat.
Ki ne szeretné a levendula illatát? Köztudottan nyugtató és stresszoldó hatással rendelkezik, ezáltal elősegíti a jó alvást és csökkenti a szorongást, csillapítja a stressz okozta fejfájást. Ráadásul nem csak kint lehet termeszteni, de lakásban is nevelhető. A cserepet tegyük a hálószobaablak közelébe, a déli oldalra. Vigyázzunk, ne öntözzük túl, mert könnyen rothadásnak indul.
Az aloe verának többek között gyulladáscsökkentő és enyhe fájdalomcsillapító hatása van, ezért használhatjuk égési sérülések kezelésére. Emellett segít a levegő tisztán tartásában is, hatásos a formaldehid eltávolításában, így érdemes minden szobába beszerezni egyet. Szereti a világos helyet, de vigyázzunk, hogy a napsugarak ne érjék közvetlenül, ugyanis képes megégni tőle a növény.
A penész gyakori vendég a fürdőszobában, hiszen a magas páratartalom kedvez a gombák megtelepedésének, ez pedig az egészségünket is veszélyezteti. A boston páfrány kifejezetten szereti a párás környezetet, ezáltal megakadályozza a penész megjelenését. Illóolajainak köszönhetően a hálószobába téve szintén segít megbirkózni a stressz káros hatásaival.
Különösen új bútorok beszerzése, vagy lakásfelújítás után magas a levegő formaldehid tartalma. A sárkányfa, más néven dracéna hatásosan semlegesíti – a falakból, padlókból, szőnyegekből, berendezési tárgyakból – a levegőbe kerülő káros anyagokat, ezzel megelőzhető a belégzésével járó fejfájás, nehézlégzés kialakulásának veszélye. Tavasszal és télen végig locsolni kell, de a köztes időben hagyjuk, hogy a földje kicsit kiszáradjon.
A csüngő csokrosindát tegyük a kályhával, kandallóval fűtött szobába, vagy a gáztűzhellyel felszerelt konyhába, esetleg oda, ahol a gázkazán van. Tanulmányok szerint abban a helységben, ahol sok a zöldike, a szénmonoxid és a nitrogén-dioxid tartalom 24 órán belül szinte nullára csökkent.
Ha a családban valakinek allergiája vagy asztmája van, érdemes a hálószobájába angol vadborostyánt tenni. Jelentősen csökkenti a spórák számát a levegőben, így kiváló az allergiás panaszok enyhítésére.
A vitorlavirág az elektromágneses sugárzást is elnyeli, ezért lehetőség szerint tegyük a dolgozószobába, vagy olyan helyre, ahol számítógép vagy televízió van. Segíthet legyőzni az elektroszmog okozta alvásszavart, ingerlékenységet is, ezáltal fokozza a koncentrációt.
A fűszernövények amellett, hogy kiválóak az ételek ízesítésére, a vitaminszegény téli hónapok alatt is felturbózhatjuk a szervezetünket. A kakukkfüvet például évszázadok óta használják megfázásos tünetek és emésztési zavarok kezelésére.
Aki otthon dohányzik, tartson buzogányvirágot a lakásban. A növény megköti a dohányfüstöt, ráadásul nagy levelei hatékonyan eltávolítják a benti levegőszennyeződéseket. A bromélia a benzingőz nagy részét is megköti, ezért érdemes például garázsbejárat közelében elhelyezni.
A Fanny magazinban minden héten 103 tippet találhatsz, keresd az újságárusoknál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.