A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mákos guba  recept
Mákos guba
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Érdekességek

Kávédaráló, zsírpapír, kedvesség... Ezeket a dolgokat már nem találod meg ma a boltokban

Egyesek szerint régen kedvesebbek voltak a bolti dolgozók /Fotó: Fortepan/Főfotó
Nem kell olyan sokat visszautazni az időben, elég csak két évtizedet, és teljesen máshogy néztek ki a magyar boltok. Nemcsak az üzletkép, de a berendezések is mások voltak, mint ma. Eltűnt a pulton álló kávédaráló, a kenyérhez használt zsírpapír, a szódásszifon és egyesek szerint a kedvesség is.

Ma már a lakásból sem kell kilépni ahhoz, hogy elintézzük a bevásárlást. A neten összeállítjuk a kosarat, amit aztán a számunkra legideálisabb időpontban házhoz is szállítanak, sőt ha kérjük, még a futárral sem kell kommunikálni, simán a küszöb előtt hagyja a csomagot. Egyesek imádják ezt, hiszen nem kell elmenni a boltba, ott mászkálni a sorok között, majd a kasszánál sorban állni és hazamenni, hanem akár a kanapén feküdve is elintézhető a vásárlás, jóval rövidebb idő alatt.

Régebben a boltokban sem rohantak annyira az emberek /Fotó: Magyar Rendőr
Régebben a boltokban sem rohantak annyira az emberek /Fotó: Magyar Rendőr

Mások viszont szeretik maguk kiválasztani az alapanyagokat, mászkálni a sorok között, nézelődni, felfedezni új termékeket, és egyszerűen szeretnek vásárolni, szeretik a boltok hangulatát. Ők azok, akik ha tehetik, nem is az önkiszolgáló kasszákhoz, hanem a hagyományos pénztárakhoz állnak sorba. Egykoron elképzelhetetlen volt az önkiszolgáló pénztár, de az online vásárlás is. Nemcsak a vásárlás változott hatalmasat, hanem az üzletek működése, felszereltsége, kialakítása is.

Alig pár évvel ezelőtt még teljesen más élmény volt betérni egy élelmiszerboltba. Rengeteg olyan dolog, ami egykor része volt a vásárlásnak, mára eltűnt. Összegyűjtöttünk néhányat azok közül, melyeknek már nyomát sem látni a boltokban! Neked mi hiányzik a legjobban a régi magyar boltokból?

Régen a boltban vett kenyeret zsírpapírba csomagolták /Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán
Régen a boltban vett kenyeret zsírpapírba csomagolták /Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Zsírpapír a kenyérhez

Emlékszel még arra az időre, amikor a boltokban a friss kenyeret és pékárut nem egy nejlonzacskóba vagy egy félig papír, félig műanyag tasakba kellett csomagolni? A kenyeres stand tetején ott állt mindig egy köteg szürke zsírpapír, amiből le kellett ügyeskedni egy darabot (általában vagy többet fogtunk össze vagy hirtelen lecsúszott belőle a fél köteg), majd ebbe a papírba kellett belecsomagolni a friss, félbarna veknit. Ma már ezt se találjuk meg a diszkontokban, szupermarketekben.

Kávédaráló

Egyes boltokban, a kasszák mögötti pakolópulton állt az a szerkezet, melyet gyerekfejjel nehezen tudott értelmezni az ember. A pulthoz rögzített kávédaráló általában csak útban volt, főleg ha sokan pakoltak éppen a kosárból a bevásárlótáskába. Mai szemmel furcsa látvány lenne, ha valaki betérne egy Lidlbe és ott, a kassza mögött darálná le a megvett szemes kávét, pedig régen ez is megtörtént. Sőt, nemcsak kávé-, hanem dió- és mákdaráló is lehetett a pulton, egyes osztrák boltokban még ma is létezik ez a rendszer.

Az ásványvíz elterjedése előtt a szódásszifonból jött a bubis víz /Fotó: Fortepan/Erdei Katalin
Az ásványvíz elterjedése előtt a szódásszifonból jött a bubis víz /Fotó: Fortepan/Erdei Katalin

Szódásszifon

A szénsavas ásványvizek megjelenése és elterjedése előtt ha valaki bubis vizet szeretett volna inni, akkor jó volt, ha volt otthon nála szódásszifon, a cserélhető patronnal. Létezett mondhatni egyszer használatos változata is, melyet az ember megvett a boltban, hazavitte, majd miután kifogyott, egyszerűen visszavitte a kisboltba, elhelyezte a rekeszben és kicserélte egy újabb szódásszifonra. Léteztek fém-, majd elterjedtek a műanyag palackok, melyeket akár házhoz is vittek a szikvizes kisiparosok.

Savanyúság nagy vödörben

A zöldségesekre volt jellemző, hogy a savanyúságokat hatalmas műanyag hordókban tárolták és innen is árusították. Néhány helyen talán még ma is így történik az árusítás, de sajnos nyugodtan mondhatjuk, hogy ez a módi is eltűnőfélben van. Pedig milyen jó volt, mikor az ember betért a zöldségeshez, és mielőtt vásárolt volna a kovászos uborkából, csalamádéból vagy káposztával töltött paprikából, volt lehetősége előtt megkóstolni az árut. Feledhetetlen élmény, ahogy a zöldséges felpattintja a hordó tetejét, kiárad belőle a savanyasúság illata. Ma már ez is eltűnt.

Régen sokat lehetett kóstolni a zöldségeseknél /Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán
Régen sokat lehetett kóstolni a zöldségeseknél /Fotó: Fortepan/Szalay Zoltán

Hentes szabásminta

A saját hentesrészleggel rendelkező élelmiszerboltokban ott lógott a falon egy tábla, rajta egy érdekes rajzzal, ami azt mutatta meg a vásárlónak, hogy miként nevezik a sertés bizonyos részeit. Könnyű volt leolvasni róla, a sertés melyik része is pontosan a tarja, a lapocka, a karaj vagy az oldalas. Ma már ezeknek sincs nyoma a boltokban.

A nagy fehér, kétkarú mérleg

A diszkontokban ma szinte senki sem használja a mérleget, hiszen a zöldségeket és gyümölcsöket a kasszáknál mérik, a hiper- és szupermarketekben sem elsősorban a súly ellenőrzésére, hanem a vonalkód "legyártására" használjuk a mérlegeket. Régen azonban az elsődleges és egyetlen funckiója a mérés volt, és ki ne emlékezne a hatalmas, kétkaros, fehér színben pompázó mérlegekre, meg persze a "kicsit több lett, maradhat?" kérdésekre.

A nagy, fehér, kétkarú mérlegre még sokan emlékeznek /Fotó: Fortepan/Főfotó
A nagy, fehér, kétkarú mérlegre még sokan emlékeznek /Fotó: Fortepan/Főfotó

+1 kedvesség

Egyesek szerint a felgyorsult tempó miatt ma már senkinek nincs ideje igazán odafigyelni a másikra, a kereskedelmben dolgozók feszített iramban, emberfeletti teljesítményt nyújtva dolgoznak, nem egyszer két feladatot is végezve egyszerre, hiszen mindig több a feladat, mint amennyi ember jutna rá. Már nincs idő sztorizgatni, beszélgetni a vásárlóval, ráadásul annyi a vevő egy nap, hogy nehéz is lenne emlékezni mindenki arcára, történetére. Régen talán erre is több idő jutott, amikor nem rohant mindenki.

Borítókép: Fortepan/Főfotó

Ajánljuk még:

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.