A mikrohullámú sütők olyan konyhai készülékek, amelyek az elektromosságot elektromágneses hullámokká, úgynevezett mikrohullámokká alakítják. Ezek a hullámok képesek stimulálni az élelmiszerekben lévő molekulákat, így azok rezegni, forogni és ütközni kezdenek egymással, ami az energiát hővé alakítja. Ez pont olyan, mint amikor összedörzsöljük a kezünket, és az felmelegszik. A mikrohullámok elsősorban a vízmolekulákra hatnak, de a zsírokat és a cukrokat is képesek felmelegíteni, csak kisebb mértékben, mint a vizet.
A sugárzás szó hallatán mindannyian megijedünk. Ez azonban nem azonos azzal, amelyet atombombákkal és nukleáris katasztrófákkal hoznak összefüggésbe. A mikrohullámú sütők úgynevezett "nem ionizáló sugárzást" termelnek, ami olyan, mint a mobiltelefoné, igaz ugyan, hogy sokkal erősebb. Azonban ne felejtsük el, hogy a fény is elektromágneses sugárzás, mégsem rettegünk a villany felkapcsolásától, tehát nyilvánvalóan nem minden ilyen dolog rossz. A mikrohullámú sütőket úgy tervezték, hogy megakadályozzák a sugárzás kiszabadulását: fémpajzsok biztosítják a védelmet, ezen kívül az ablakokon fémszűrők vannak, amelyek megakadályozzák, hogy a sugárzás elhagyja a sütőt, így nem áll fenn a károsodás veszélye. Azért a biztonság kedvéért, ne nyomjuk az arcunkat az ablakhoz, és nem árt, ha legalább 30 cm távolságban vagyunk amíg melegítsük az ételt, ugyanis a sugárzás a távolsággal nagyon gyorsan csökken. Azonban fontos tudnunk, hogy egy ilyen készülék akkor biztonságos, ha megfelelő műszaki állapotban van, tehát nem lyukas, nem rozsdás, nem kopott, rendesen zár az ajtaja. Ha bármilyen sérülést látunk, érdemes inkább lecserélni.
Természetesen a legideálisabb, ha a zöldségeket, gyümölcsöket nyersen fogyasztjuk, hiszen a hőkezelés minden formája csökkenti valamilyen mértékben az élelmiszerek tápanyagértékét. Az eddigi vizsgálatok azonban arra utalnak, hogy a mikróban készült ételek jobban megőrzik az élelmiszerek a fontos anyagok tartalmát, mint más főzési módszerek. Ennek oka, hogy ezek az anyagok főként a magas hőmérséklet, a hosszú főzési idő miatt károsodnak, másrészt pedig a vízben kioldódnak. Ami a mikrohullámokat illeti, a főzési idő általában rövid, a hőmérséklet pedig alacsony, és mivel nem vízben főzzük, így nem is oldódnak ki ezek. A hőre leginkább érzékeny tápanyagok a vízben oldódó vitaminok, mint például a folsav, a B és C-vitamin, amelyek mind nagy mennyiségben fordulnak elő a zöldfélékben. Egy kutatásban 20 különböző zöldséggel végzett vizsgálat megállapította, hogy a mikrohullámú sütés és a lassú, alacsony hőmérsékleten történő sütés őrizte meg a legjobban az antioxidánsokat, míg a főzés a legrosszabbul.
Egy másik tanulmány viszont azt igazolta, hogy például a fokhagyma esetében mindössze 1 perc mikrohullámú sütés elpusztította a fokhagymában lévő rákellenes vegyületek egy részét, míg ez hagyományos sütőben 45 percig tartott. Ezzel szemben a kis teljesítményen mikrózás növelte a brokkoliban lévő rákellenes szulforafán vegyület szintjét, ráadásul csökkentheti a káros vegyületek képződését bizonyos élelmiszerekben.
A Cornell-egyetem kutatói a főzés vízben oldódó vitaminokra gyakorolt hatását vizsgálták, és megállapították, hogy míg a spenót a mikrosütőben szinte a teljes foláttartalmát megőrzi, tűzhelyen főzve 77 százaléka elvész. Az is kiderült, hogy a mikróban elkészített szalonnában jelentősen alacsonyabb a rákkeltő nitrozaminok szintje, mint a hagyományos módon sütött szalonnában. Ebből arra következtetésre jutottak a kutatók, hogy sokat számít a mikro teljesítménye, és az adott élelmiszer hőkezelésre adott reakciója is, de összességében – néhány kivételtől eltekintve – a mikrohullámok általában nagyon jól megőrzik a tápanyagokat.
A mikrohullámú sütő hátrányairól, és arról, hogy a használata közben mire érdemes odafigyelni, részletesen mesél a Bors!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.