Fontos, hogy utazás közben is gondoskodjunk a hidratálásról, kiváltképp igaz ez a repülőutakra. Ha az ember hosszú ideig nagy magasságban tartózkodik, egy olyan zárt térben, ahol alacsony a levegő nedvességtartalma, akkor fennáll a kiszáradás veszélye. Ilyenkor jólesik egy pohár hűsítő víz, ám egy szakértő szerint nagyon nem mindegy, honnan érkezik a nedű.
Anton Radchenko utazási szakértő, az AirAdvisor alapítója szerint a legfontosabb tipp, amit az embereknek adhat, hogy kerüljék a csapvíz fogyasztását a repülőkön. Függetlenül attól, hogy hidegen isszuk, vagy pedig teához, esetleg kávéhoz használják, a repülőgépek saját csőhálózatán érkező víz kockázatot rejt magában.
Radchenko az mondta a Mirrornak, hogy a repülőgépek csapvízrendszerét ritkán tisztítják, és könnyen előfordulhat, hogy piszkos csöveken érkezik az a víz, amelyet felszolgálnak az utasoknak. Emellett az utasok azt sem tudhatják, melyik országban töltötték fel a gép tartályait. A repülők ugyan szállítanak ivóvizet, de az az útvonalon bárhol pótolható, és hosszú ideig tárolható, így nehéz kideríteni, pontosan honnan is származik a víz.
A szakértő kiemeli, hogy a légitársaságoknak szigorú előírásokat kell betartaniuk, és rendszeresen vizsgálják a gépeket, a vízhálózatot és a vizet is, Radchenko szerint ezek ellenére bekövetkezhet a szennyeződés. Ha pedig valaki szennyezett vizet iszik, akkor könnyen megbetegedhet. Főként azok lehetnek veszélyben, akik valamilyen alapbetegségben szenvednek, vagy legyengült az immunrendszerük.
Az AirAdvisor alapítója azt tanácsolja az utasoknak, hogy válasszák a palackozott vizeket és mindenképpen ügyeljenek a hosszú repülőutak során a megfelelő mennyiségű vízfogyasztásra.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.