Az ételallergia tünetei már a szoptatás időszakában jelentkezhetnek. Ennek oka, hogy az anya által fogyasztott ételek bizonyos része az anyatejen keresztül átjut a baba szervezetébe. Épp ezért a pici egészsége érdekében érdemes megfigyelni, hogy a panaszok mely ételek fogyasztását követően jelentkeznek, és a továbbiakban teljesen elhagyni a gyanús élelmiszert.
A tojást 8 hónapos kor után lehet bevezetni a gyermek étrendjébe. A kicsik kezdetben kizárólag friss, jól megfőzött tojássárgáját kapjanak, majd fokozatosan ehetnek a tojásfehérjéből is. Ez az allergiára hajlamos gyermekeknél legalább 2-4 hónappal későbbre halasztandó.
A tojásallergia egyetlen kezelési módja a tojásmentes diéta betartása, ami, különösen a gyermekeknél, sokszor bizony nem könnyű feladat. Tojásfehérje ugyanis számos élelmiszerben található: a pékáruk, a kenyér-, ragu- és tésztafélék, a krémtöltelékek és a fagylaltok egyaránt tartalmazzák. Fontos, hogy a vásárlás során mindig vizsgáljuk meg az adott termék összetevőit. Az alábbi szavak előfordulása esetén az élelmiszer tojásfehérjét is tartalmaz: albumin, tojás (tojássárgája, tojásfehérje, tojáspor, szárított tojás), tojáshelyettesítők, tojáslikőr, globulin, lecitin, lizozim, majonéz, ovalbumin, ovovitelin, tojáshab.
A főzés során az ételek sűrítésére tojás helyett használjunk keményítőt vagy burgonyát, de vásárolhatunk tojáspótló port is. Az ételek lazítására rizs, búzadara, tojásmentes zsemlemorzsa, élesztő és szódabikarbóna alkalmazható. Azokon a weboldalakon is érdemes keresgélni, ahol az ételallergiás betegek osztják meg másokkal az általuk kipróbált recepteket.
Egyes védőoltások előállításakor a vírust tojásban szaporítják, ezért ezeknél kis mennyiségű tojásfehérje is kerülhet az oltóanyagba. Ez allergiás tünetekhez, súlyosabb esetekben vérnyomáseséshez, fulladáshoz, esetleg halálhoz is vezethet - ilyenek például a sárgaláz vagy az influenza elleni oltások. A 15 hónapos korban kötelező kanyaró-mumpsz-rózsahimlő elleni védőoltás viszont már lassan egy évtizede más technológiával készül, tehát ezt a tojásallergiások is megkaphatják! Mivel a tojásalapú védőoltások nem kötelezőek, ha kimaradnak, akkor sem történik baj.
A gyermekek többsége 3 éves korára kinövi a tojásallergiát, bár ez az időpont kitolódhat. Az esetek kisebb százalékában a tojásallergia az illető egész élete során megmaradhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.