Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Minestrone recept
Minestrone
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Gyümölcs

Puffadunk tőle? Mennyit ehetünk egy nap? Íme a gyümölcskisokos!

őszi gyümölcssaláta
A szakértők folyton hangsúlyozzák, hogy fogyasszunk minél több szezonális gyümölcsöt. De melyiket válasszuk és mennyit ehetünk egy nap? Íme a válaszok a legfontosabb kérdésekre.
1. Naponta mennyit?

A friss hazai idénygyümölcsöknek magas a vitamintartalmuk, ezért érdemes naponta többször is enni belőlük. A piros színűekben lévő antioxidánsok különösen előnyösek a szervezet számára, míg a sárga-narancssárga színűek A-vitaminból tartalmaznak nagyobb mennyiséget. Ugyanakkor nem árt tudni a következőket! A legkönnyebben emészthető gyümölcseink közé tartozó eper az arra érzékenyeknél allergiát okozhat. A cseresznye is nagyon egészséges, de a fogyasztása után mellékhatásként puffadás jelentkezhet. A savanyúbb meggy a refluxos betegeknek nem javasolt. Az alma és a körte főzve jobban emészthető, mint nyersen. A kiegyensúlyozott táplálkozás elvét követve érdemes minden fajtából fogyasztani.

2. Gyomorégést okozhatnak?

A kellemetlen, maró érzést a túl zsíros, fűszeres ételek fogyasztása mellett valóban okozhatják a gyümölcsök is. Különösen a savas kategóriába tartozókat érdemes kerülni: ilyen a meggy, a narancs vagy a savanyúbb almafajták. Amennyiben nem szeretnél lemondani az említett élelmiszerek fogyasztásáról, a patikában vehetsz olyan, terhesség esetén is szedhető zselésedőanyagot, amely étkezés után bevéve megakadályozza a reflux tüneteinek jelentkezését.

Két étkezés között fogyasszunk gyümölcsöt
Két étkezés között fogyasszunk gyümölcsöt
3. Érdemes gyümölcsnapot tartani?

A bizonyos időközönként, havi 1-2 alkalommal beiktatott gyümölcsnapok segíthetnek a gyomor-bél rendszer méregtelenítésében. A rostdús finomságok tehát jótékony hatással vannak a szervezetre, a gyümölcskúra azonban huzamosabb időn át nem alkalmazható. Gyermekeknél egyáltalán nem javasolt még egy-egy ilyen tehermentesítő nap sem, bizonyos betegségek, tartós gyógyszerszedés esetén pedig csak orvosi javallatra végezhető. Ügyelj rá, hogy ne csak egy-egy kiemelt nap alkalmával, hanem rendszeresen fogyassz gyümölcsöket!

4. Hasfájás, puffadás?

Édes ízüket a gyümölcscukor, más néven fruktóz adja. Egy fruktóz- és egy glükózmolekula együtt alkotja a szacharóz nevű kettős cukrot, melynek lebontását a szervezetben a szacharáz nevű enzim végzi. Vannak, akiknél ez az enzim hiányzik, így náluk a szacharóz fruktózra és glukózra való lebontása sem mehet végbe. Emiatt pedig a fruktóztartalmú ételek fogyasztása után hasfájást, haspuffadást és hasmenést tapasztalnak. A fruktózfelszívódási zavar általános tünete lehet még: étkezések utáni korai teltségérzet, fokozott bélmozgás, ehhez társuló hangjelenségek, bélgázosság, fáradtság, fejfájás, feszültség, frontérzékenység, a koncentrálási képesség csökkenése, izomgörcsök. Magas fruktóztartalmú ételek: alma, birsalma, körte, füge, szőlő, kristálycukor, méz.

A gyümölcsöket mindig két étkezés között vagy közvetlenül evés előtt fogyasszuk. Ellenkező esetben nem hasznosulnak teljesen, és ezáltal kellemetlen erjedéses folyamatokat indítanak el.

HOGYAN MAGOZD ÉS FACSARD KI A SZUPEREGÉSZSÉGES GRÁNÁTALMÁT? KONYHAI TRÜKKÖK!
5 DOLOG, AMIT NEM ÁRT TUDNI A SZILVASZEZON KEZDETÉN >>>
Feszesebb és fiatalabb bőrre vágysz? A szőlő a csodaszer, amit keresel!
Gyógyít és karcsúsít - igazi csodanövény a paradicsom!
Házi gyümölcslevek, villámgyorsan - 4 tuti recepttel!
4 szuper dolog, amit lehet, hogy nem tudtál a meggyről

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.