Rengeteg élelmiszer végzi a kukában. Nemcsak a lejárt szavatosságú vagy romlott ételeket dobjuk ki, hanem sok olyasmit is, ami „megmenthető" lenne. A zöldségek és gyümölcsök egyes részei (magház, szárak, héj) nem minden esetben fogyaszthatóak, de ezeket is fel lehet használni. Készíthetünk belőlük alaplét, ízesíthetjük ezekkel a húsleveseket, de a kuka helyett kerülhetnének a komposztba is, hiszen a banánhéj is jó példa arra, ezek a hulladékok milyen jól felhasználhatók a kertben.
Egyes zöldségek kiválóan alkalmasak arra, hogy szobanövényt neveljünk belőlük. Ha valaki szeretne biztosra menni, akkor kezdjen hagymafélékkel, ugyanis ezeket lehet a legkönnyebben újratermeszteni. A hagymák így nemcsak színt csempésznek a konyhaablakba, de egy kis pénzt is spórolhatunk, ha nem a boltban vesszük meg a zöldséget, hanem a saját „kertükben" szüretelünk.
Az új- vagy póréhagyma hajtatásához a növény legalsó részére lesz szükségünk, pontosabban az aljától számítva egy 8-12 centiméteres darabra. Ezeket a hagymaszárakat helyezzük egy üvegpohárba, töltsünk bele vizet és tegyük napos, meleg helyre. Arra figyeljünk, hogy a szárak teteje ne kerüljön víz alá. Nem kell sok víz a hajtatáshoz, elég három-négy centi magasan megtölteni a poharat és párnaponta lecserélni friss vízre.
Az új gyökerek egy-két hét után megjelennek, és ezzel párhuzamosan a hagymaszár felső része is nőni kezd. Hagyhatjuk vízben is, de ha megjelentek az új gyökerek, akkor sor kerülhet a földbe ültetésre is.
A cékla rendkívül egészséges, sőt sokak szerint csodazöldség, melynek nemcsak a „húsa", hanem a levele is ehető. Egy kis odafigyeléssel pedig mi magunk is megtermeszthetjük a salátánkba kerülő piros-zöld leveleket.
A hajtatáshoz olyan céklára lesz szükség, amelynek meghagyták a leveleit, vagy a szár egy részét. A céklát ezután „skalpoljuk meg", tegyük a levágott darabot egy tálka vízbe, de ügyeljünk rá, hogy ne lepje el teljesen. A növény várhatóan egy-két héten belül növekedésnek indul, és egymás után hozza majd a friss és finom céklaleveleket. Folyamatosan ellenőrizzük, hogy van-e alatta víz. Ha már sok levelet hozott, akkor akárcsak az újhagymát, ezt is kiültethetjük.
Kétségtelenül az avokádó a legnépszerűbb szobanövény-alapanyag. Az internetre feltöltött megannyi videó alapján egyszerűnek tűnik a vele való munka, ám közel sem garantált a sikerélmény. Az avokádó gyökereztetése és hajtatása ugyanis kényes, sőt macerás, és lehet, hogy az első egy-két alkalommal nem is járunk sikerrel – olvasható a Life cikkében.
A portál szerint a magot óvatosan távolítsuk el a gyümölcsből, és semmiképpen se vágjuk bele a kést, mint ahogy azt sok főzőműsorban láthatjuk. Ahhoz, hogy sikerrel járjunk, érdemes sértetlenül hagyni a magot. Ha kiszabadítottuk, mossuk le róla a maradék avokádóhúst és távolítsuk el a magon lévő vékony, barna réteget.
Ezután nedvesítsünk be egy-két kocka papírtörlőt, csomagoljuk ebbe a magot, helyezzük egy műanyag zacskóba vagy edénybe és jól zárjuk le. Ezzel érhetjük el a megfelelő páratartalmat, amelyben a mag szárat hajt majd. A „csomagot" ezután tegyük félre, ugyanis kettő-négy hét is kellhet neki ahhoz, hogy gyökeret eresszen. Ezután tehetjük csak vízbe, de ügyeljünk arra, hogy csak a gyökér érjen a vízbe, a mag ne.
Szintén egyszerű hajtatni a szárzellert, mely ráadásul az egyik legegészségesebb zöldség. Nemcsak a diétázóknak érdemes fogyasztaniuk, ugyanis bárki élvezheti jótékony hatását. Vízhajtó, sőt sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, magas víztartalma miatt pedig a nyári melegben folyadékpótlásra is alkalmas.
A szárzeller alját többnyire kidobjuk, pedig könnyen újraterem belőle a növény. A csokorban árult növény aljából vágjunk le 6-8 centit, és ezt tegyük egy tálka vízbe. Használjunk üvegedényt, ugyanis fontos, hogy a növényt minél több napfény érje, ezért helyezzük világos helyre. A szárzeller egy-két napon belül új hajtást hoz és megjelennek rajta az apró levelek, melyek belekerülhetnek levesekbe, salátákba. Az ültetésig várjuk meg, amíg kibújnak a gyökerek.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.