Hagymás rostélyos
Krémes spenótfőzelék
Epres blondie
Körömpörkölt csülökkel
Kijevi csirkemell rizibizivel
Dubarry-csirkemell
Tárkonyos csirkeraguleves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mákos guba
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Klasszikus kuglóf
Kapros tökfőzelék virslivel
Mézes-mustáros csirkemell
Kínai szezámmagos csirke
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Babgulyás
Zsemlegombóc
Tojásos nokedli fejes salátával
Húsvét

Így lesz tökéletes a fonott kalács a húsvéti asztalon

Húsvétkor minden háziasszony szeretne a vendégeknek szép és finom fonott kalácsot kínálni. Cukrász szakember segítségével mutatunk néhány trükköt, amelytől foszlós, fényes és tökéletes lesz a végeredmény.

A húsvéti menü elmaradhatatlan része nálunk a fonott kalács, amelyet szívesen fogyasztunk édességként, de kitűnően illik a sonkához is. Ünnepekkor még inkább törekszünk arra, hogy kifogástalan legyen az édes kelt tészta, és fényes, foszlós darab kerüljön az asztalra. Ehhez adunk most segítséget. Farkasinszki Ildikó cukrász, a Mindmegette.hu Sütisulijának vezetője segítségével szedtük pontokba a tökéletes húsvéti kalács készítésének fortélyait.

Cukrász szakértőnk elárulja a tökéletes húsvéti fonott kalács titkait (Fotó: Shutterstock)
Cukrász szakértőnk elárulja a tökéletes húsvéti fonott kalács titkait (Fotó: Shutterstock)

1. Ilyen a kelt tészta hozzávalóinak hőmérséklete

Mint minden kelt tészta esetében, a húsvéti fonott kalácsnál is alapvető fontosságú az alapanyagok megfelelő hőmérséklete. Szánjunk időt az előkészítésre: vegyük elő időben a hozzávalókat a hűtőből, valamint a hűvösebb tárolóhelyről, és szoba-hőmérsékletű alapanyagokkal kezdjünk el dolgozni! „Érdemes a lisztet mikróban egy kicsit meglangyosítani. Ebben az esetben mindenképpen szitáljuk majd át, mert összecsomósodhat” – hívja fel a figyelmet Farkasinszki Ildikó.

2. A kelt tészta lelke az élesztő

Ebben a fázisban is kulcsfontosságú a hőmérséklet: az élesztő felfuttatásához használt tejet (kb. fél decit) langyosítsuk meg, és ezzel keverjük ki az élesztőt szinte tejfölállagúra. „Sokan ezen a ponton buknak el, mert túlforrósítják a tejet, mondván: majd meghűl. Ugyanilyen hiba, ha valaki jéghideg tejjel dolgozik" – figyelmeztet Ildikó. – "Az élesztőbe tegyünk egy mokkáskanálnyi cukrot, ez segít beindítani az élesztőgombákat. Még gyorsabb lesz a felfutás, ha kézzel jó alaposan elmorzsoljuk, cukrásznyelven szólva elszappanosítjuk az élesztőt.”

3. Ettől függ, foszlós-e a fonott kalács

A húsvéti kalács készítéséhez finomlisztet (BL 55) használjunk, és ahogyan a Sütisuli vezetője az 1. pontban jelezte: mindenképp szitáljuk át! Ezzel a művelettel érhetjük el, hogy a végeredmény foszlós, levegős legyen, emellett a szennyeződésektől és esetleg a lisztbogártól is megszabadulunk a szitálással. „Míg a cukor eteti, a só megöli az élesztőt, ezért utóbbival közvetlenül soha ne érintkezzen. Előbb alaposan keverjük össze a lisztet a sóval, és csak utána adjuk hozzá a felfuttatott élesztőt” – árulja el a tökéletes tészta trükkjét Ildikó.

A tejszíntől foszlós és puha marad a húsvéti kalács (Fotó: Shutterstock)
A tejszíntől foszlós és puha marad a húsvéti kalács (Fotó: Shutterstock)

4. A szuper finom tészta extra összetevője

A szakember szerint a kalácstészta akkor lesz igazán finom, ha 1 dl tej mellé 2 dl zsíros (legalább 33 százalékos) tejszínt is teszünk bele. Ettől az összetevőtől egyrészt foszlós és puhább lesz a húsvéti kalács, másfelől tovább marad friss, nem fog olyan könnyen kiszáradni. „Akkor sem kell kétségbe esni, ha nincs otthon tejszín, ez esetben 1,5 dl tej és 8 dkg olvasztott vaj keverékével is elérhetjük ugyanezt a hatást” – oszt meg egy újabb praktikát Ildikó.

5. Innen tudjuk, hogy tökéletes a tészta

„Akár kézzel, akár géppel dolgozunk, a kelt tésztát alaposan ki kell dagasztani, ami legalább 6-8 perces folyamat. Ez ad tartást a tésztának” – hangsúlyozza a szakember, hozzátéve: addig kell a műveletet végezni, amíg a tészta egyaránt elválik a tál falától és a kezünktől, nem ragad és szép, fényes lesz a felülete.

6. Ilyen szorosan kell fonni

A lefedve duplájára kelt tésztát osszuk annyi részre, ahány szálból meg akarjuk fonni a kalácsot. Azután minden adagból formázzunk gombócot, és lefedve pihentessük őket 10 percig, hogy a tészta szerkezete „visszarendeződjön”, ezáltal könnyebb legyen vele bánni. „A kisodort tésztarudacskákat lazán fonjuk össze, mert ha túl szoros a fonat, a tészta ki fog repedni, hiszen nem lesz helye kelni" – mutat rá Ildikó. – "Azonnal tegyük tepsibe a megformázott tésztát, és kenjük meg felvert tojással. Ezután már nem kell letakarni, hiszen a tojás védi a tészta felületét, és hagyjuk 30 percig ismét kelni. Majd kenjük meg ismét tojással, így fog szép sötétre sülni, és lesz fényes a fonott kalács.”

A cukrász szakember még hozzátette: a 170 fokos sütőben 40-45 perc alatt megsült fonott kalács alját a sütési idő végén érdemes megnézni: ha szép barna, biztosan átsült a tészta. Ekkor nincs más hátra, mint rácson kihűteni, és szeletelve mehet is az ünnepi asztalra!

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.