Borbás Marcsi, az ország egyik kedvenc műsorvezetője többször beszélt már arról, náluk mi kerül a karácsonyi asztalra. Választásai talán senkit nem lepnek majd meg – lehet, hogy nálatok is hasonló az ünnepi menüsor?
A műsorvezetőnő Madarasról származik, Baja mellől, nem csoda hát, hogy náluk bajai halászlé nyitja a menüsort. Egy, a weboldalán megjelent cikkben Borbás Marcsi így írt ezzel kapcsolatban: „a karácsony hal nélkül szinte minden családban elképzelhetetlen. Ahol én születtem, Baja mellett pedig nincs ház, ahol Szenteste ne halászlé illata lengné körbe az ünnepet. Hozzátartozik a meghitt hangulathoz. Nem mellékesen kíméli a háziasszonyt, mivel a család férfi tagjai főzik az udvaron, bográcsban. Ennél a receptnél nincs hosszas előkészület, rengeteg mosogatnivaló, futó konyha”. Természetesen házi gyufatésztát javasol a levesbe, amihez receptet itt találtok.
A menüt Borbáséknál töltött káposztával folytatják, amit ő szármának nevez, ami az alföldi töltött káposzta egyik névváltozata. Savanyú káposztával dolgozik, és füstölt húst is bőven tesz a fazékba – igazán gazdag fogás, aminek receptjét itt tettük közzé.
…bobájka, avagy mákos guba a desszert. Sokaknál kerül az asztalra valamilyen formában mák az ünnepek alatt, van, ahol a bejgli, máshol a mákos guba kihagyhatatlan. Szerintünk akinek türelme van, készítse el mind a kettőt – ezzel a bejglirecepttel és ezzel a mákos gubával nem nyúlhattok mellé!
Érthető, miért kerülnek a gasztro-műsorvezető asztalára éppen ezek a fogások – szeretné ő is követni a hagyományokat. De tudjuk vajon, mit jelképeznek ezek az ételek? Vegyük sorra! A hal böjtös ételnek számított régen, és 24-én bizony még tartott a böjt, ezért jellemzően hal került olyankor az asztalra. 25-e már nem volt böjti nap, ilyenkor tehát ehettek, és ettek is húst a régiek: ekkor tálalták a húsos káposztát, ami egy gazdag, ünnepi fogás volt. Édességként egykor diót fogyasztottak mézzel és almával, vagy mákot valamilyen forrázott kenyér vagy kalácsszerűségen – ehhez köthető a mai mákos guba. A dió a gondoskodást, termékenységet, a méz az egészséget, az alma a család összetartozását szimbolizálta a Magyar Nemzet cikke szerint, a mák pedig a gazdagságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.