Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mákos guba  recept
Mákos guba
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Karácsony

Ismerd meg a csodát! Így készülnek a meseszép karácsonyfadíszek

Patrik és Koppány - fél szavakból is értik egymást /Fotó: Kállai Márton
A fényben ragyogó, sötétben világító üveg karácsonyfadíszek mindenkit lenyűgöznek szenteste. De vajon hol készülnek ezek a csodák? Míg a gyerekek a Télapó műhelyére teszik a voksukat, addig a felnőtteknek eláruljuk, egyenesen a parádsasvári üvegmanufaktúrából érkeznek hozzánk.

A családi üzletben bárki megnézheti, hogyan is készülnek a több száz éves hagyományt követve a különböző gömbök, világító tárgyak, karácsonyfadíszek. Idegenvezetőnk, Korpics Koppány vezet be minket az üvegfúvás világába, miközben bátyja, Korpics Patrik meg is mutatja, hogyan születnek ezek a szépségek. Mindketten otthonosan mozognak a műhelyben, de az idősebb fivér szívesebben alkot, míg öccse örömmel vállalja a mesélő szerepét. Azt mondják, ez már bevált felállás, hisz ugyanebben a munkamegosztásban fogadják az ide érkező csoportokat is.

Patrik és Koppány - fél szavakból is értik egymást /Fotó: Kállai Márton
Patrik és Koppány - fél szavakból is értik egymást /Fotó: Kállai Márton

„1150 fokon duruzsol a kemence”

Már tíz éve térhetnek be a Mátrában található bemutató műhely és mintaboltba azok az érdeklődők, akik kíváncsiak a gyönyörű karácsonyi üveggömbök megszületésére. A fiúk is gyakori látogatók voltak a családi üzletben, már egészen fiatal koruk óta lesik, hogyan is dolgoznak itt a profi mesteremberek. Koppány kereskedelem-marketing, Patrik pedig informatika-villamosság szakon végzett. A középiskolai tanulmányok után azonban mindketten itt ragadtak a műhelyben.

A kemencéből kivett üveg több mint ezerfokos /Fotó: Kállai Márton
A kemencéből kivett üveg több mint ezerfokos /Fotó: Kállai Márton

– Az olvasztó kemencében van maga az üveg, vagyis a massza – magyarázza Koppány.
– Ez 1150 fokon duruzsol éjjel-nappal. Általában négy, öt évig megy folyamatosan, aztán nagyjából három hónap kell, hogy rendbe tegyük. Ebből egy hónap azzal telik, hogy azt várjuk, lehűljön a kemence és hozzá lehessen nyúlni, szétszedni, szerelni. A visszafűtéssel is elmegy legalább három, négy hét. Villannyal megy, gondolom, mondanom sem kell, hogy szereti az áramot. Edzett acél pálcával veszünk ki egy kis masszát a kemencéből – folytatja.

Lenyűgöző, amikor egy mézszerű olvadékból két perc alatt kecses hattyú lesz /Fotó: Kállai Márton
Lenyűgöző, amikor egy mézszerű olvadékból két perc alatt kecses hattyú lesz /Fotó: Kállai Márton

– Ezt úgy kell elképzelni, mintha egy csupor méz lenne előttünk és hurkapálcát vagy csurgatót forgatnánk benne. Azzal a különbséggel, hogy ha a méz a kezünkre csurog, akkor azt megesszük vagy letöröljük. Itt ilyen nem fordulhat elő. A forró üveg nagyon tud ragadni a bőrhöz, ráadásul egy darabka emléket is vinne magával tőlünk, úgyhogy gyorsan megtanultuk, hogy hová nyúlhatunk, meddig foghatjuk a csövet, vagy ha például valami leesik, akkor azt tilos elkapni.

A fiúk édesanyjukkal, Erikával /Fotó: Kállai Márton
A fiúk édesanyjukkal, Erikával /Fotó: Kállai Márton

„Gyorsan hűl, ráadásul folyik is”

Az üvegfújásra, formázásra maximum két-három percük van, mert a 10, 20, 30 fokos levegőn legfeljebb ennyi időt bír ki az anyag széttörés nélkül. Gyorsan be kell helyezni az 520 fokos hűtésre használt kemencébe. Nagyon kevés időnk van a formázáshoz – árulja el Koppány.
– Többek között ez a szakma egyik nehézsége. Gyorsan hűl, ráadásul folyik is az anyag. Ha pedig valamelyik mozdulat nem sikerül jól, ellentartással nem lehet korrigálni. Fejben lehet rá készülni, de a szobánkban nem tudjuk gyurmával gyakorolni. A mozdulatokat csak itt, élőben tudjuk csiszolni, kikísérletezni. Munkaidő után legfeljebb azon agyalhatok, hogy azt a mozdulatot jobbra húztam, de vajon mi lenne, ha balra húznám. Nem csak a forma változik gyorsan, hanem a szín is. Amikor kivesszük a kemencéből, még narancsosan izzik, ahogy elkezd csökkenni a hőfoka, egyre áttetszőbb lesz, majd megjelenik a szín, de a végső árnyalat csak egy nappal később lesz látható, amikor kivesszük a hűtő kemencéből. 15 év, mire az ember el tudja érni a mester kategóriát, hogy ne okozzon gondot, ha mondjuk a megrendelő azt kéri, hogy a pohár száj pereménél legyen 2 milliméteres a falvastagság, de egy milliméterrel lentebb már 3-4 legyen. Ahhoz, hogy ezt 12 pohárnál egyformán le tudd gyártani, iszonyú profizmus és tapasztalat kell. Egyébként üdítős poharat készíteni a legkönnyebb, de az is 3-5 évbe telik, mire meg lehet tanulni, még akkor is, ha valakinek van hozzá tehetsége.

Színező szemcséket használnak a színezéshez /Fotó: Kállai Márton
Színező szemcséket használnak a színezéshez /Fotó: Kállai Márton

Húsz év kell a tökéletességhez

Azt mesélik, hogy egy ilyen kis üzemben korlátozottak a lehetőségek, de itt is sok szép dolgot lehet alkotni. Igyekeznek ötvözni a több száz éves hagyományokat modern ötletekkel, anyagokkal. Például nagy büszkeségük, hogy tudomásuk szerint Európában egyedülálló módon csak ők készítenek kézzel világító üvegtárgyakat.

A gömbök csak másnapra érik el a végleges színüket /Fotó: Kállai Márton
A gömbök csak másnapra érik el a végleges színüket /Fotó: Kállai Márton

– Bükkfából készült eszközöket, formákat használunk az elosztáshoz, formázáshoz, ahogy régen is csinálták – mondja.
– Viszont a sablon is csak a külső méretét, alakját tudja megadni egy tárgynak, például egy pohárnak vagy lámpabúrának, hogy egyforma méretű legyen. De vannak olyan termékek, amiket egyedileg, csakis kézzel lehet készíteni, mindenféle segítség nélkül. Ilyen a karácsonyfadísz is. Nem lehet faformát használni, mert nagyon lehűtené azt a picike, vékony üveget és szétpattanna. Ezeknél a gömböknél minden szemre megy, a szabad levegőn kell neki ezt a szép alakot megadni. Ezeknél hatványozottan számít minden egyes lépés, hogy lefelé vagy felfelé tartom a csövet, fújok rá levegőt, vagy nem fújok. Az ilyen tárgyak elkészítéséhez akár 15-20 évig is kardozni kell az üveggel, hogy tökéletesre sikerüljön.

Minden karácsonyfadísz kézzel, sablon nélkül készül /Fotó: Kállai Márton
Minden karácsonyfadísz kézzel, sablon nélkül készül /Fotó: Kállai Márton

– A látogatók is mindig megállapítják, hogy rengeteg türelem és nyugalom kell az üvegfújáshoz – meséli.
– Idegesen, kapkodva nem lehet csinálni. Emlékszem, fiatalabb koromban is az fogott meg ebben a szakmában, ahogy megszületik valamilyen csoda abból, hogy emelgetik, fújkálják az anyagot. A mai napig lenyűgöz, hogy egy mézszerű olvadékból, hogy lesz két perc alatt kecses hattyú…

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.