A méz ízesítheti a süteményeinket, kerülhet egyszerűen a teába, de akár húsos ételeket is feldobhatunk vele. Sokan orvosságként tekintenek a mézre, amelynek számtalan jótékony tulajdonsága ismert, hiszen magas az antioxidáns tartalma, sőt fertőtlenítő hatása miatt is kedvelt, elsősorban az őszi-téli időszakban. Nem mindegy azonban az, hogy milyen mézet veszünk, hiszen ízében és egészségre gyakorolt hatását tekintve is nagyok lehetnek a különbségek.
A Daily Meal cikke szerint a boltok polcain sok a pasztörizált méz. A pasztörizálás egy jól ismert eljárás, amelynek során az élelmiszert felmelegítik és így elpusztítják a benne található káros baktériumokat. Ezt a leggyakrabban a tejnél alkalmazzák, amely így nemcsak biztonságosan fogyasztható, de hosszabb ideig is eltartható élelmiszerré válik. Ugyanezt csinálják egyes gyártók a méznél is, ám ennek nem a hosszú eltarthatóság az oka.
Ha a mézet felmelegítik, majd hirtelen lehűtik (azaz pasztörizálják), akkor feloldják benne az apró cukorkristályokat, így a méz hosszabb ideig megőrzi folyékony állagát, és csak lassan válik kristályossá.
A gyártók mindezt azért teszik, mert esztétikusabb látvány a folyékony méz, mint a már kikristályosodott termék. A pasztörizálás nem szükségszerű, sőt ronthat a méz összetételén és ízén, gyengíti az egészségre gyakorolt pozitív hatását és kiöli belőle a szerves anyagokat, enzimeket – írják az andomeheszet.hu cikkében. Ha a mézet nem pasztörizálják, akkor azt nyers méznek nevezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.