Pihe-puha mézeskalács recept
Pihe-puha mézeskalács
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon recept
Tárkonyos csirkeraguleves gazdagon
Lencsefőzelék recept
Lencsefőzelék
30 perces sajtos rúd recept
30 perces sajtos rúd
Franciasaláta (alaprecept) recept
Franciasaláta (alaprecept)
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Lila hagymás, majonézes krumplisaláta recept
Lila hagymás, majonézes krumplisaláta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
A legfinomabb gesztenyekrémleves recept
A legfinomabb gesztenyekrémleves
Klasszikus kocsonya recept
Klasszikus kocsonya
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Elronthatatlan sajtos pogácsa recept
Elronthatatlan sajtos pogácsa
Lencsegulyás recept
Lencsegulyás
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Idén március utolsó vasárnapjára esik az óraátállítás és megkezdődik a nyári időszámítás. Ehhez a változáshoz azonban nem olyan könnyű alkalmazkodni, hiszen a legtöbb embernek ilyenkor felborul belső órája.

Tehát március 31-én hajnalban 2 óráról 3 órára állítjuk át az órát, ami azt jelenti, hogy ezen az éjjelen egy órával kevesebbet alszunk. Érdekesség, hogy ez az időpont idén éppen húsvét vasárnapra esik. Az ünnepi hangulat egy időre elterelheti a figyelmünket az óraátállítás kedvezőtlen hatásairól, azonban ne lepődjünk meg azon, ha a nap végére szétszórtak, esetleg dekoncentráltak leszünk.

Fáradtság és koncentrációzavar is jelentkezhet az óraátállítás miatt / Fotó: Shutterstock
Fáradtság és koncentrációzavar is jelentkezhet az óraátállítás miatt / Fotó: Shutterstock

Néhány hétig is tarthat, mire hozzászoksz

„Az óraátállítás néhány napig, sőt akár egy-két hétig is hatással lehet a pihenésünkre, alvásunkra vagy a munkánkra, ezáltal a teljesítményünkre is. A szervezetünk napi működése a belső óránk szabályos menetrendjéhez, a sötétség és a világosság váltakozásához kapcsolódó úgynevezett cirkadián ritmushoz igazodik. Ha ez a ritmus bármilyen okból – például éjjeli munkavégzés, alvászavar, rendszeres éjszakázás – felborul, az hatással van a szervezetünk működésére. Az óraátállítás miatt ez a ritmus egy órával eltolódik, az egy órányi alváshiány miatt pedig ébredéskor az alvást segítő melatonin hormon szintje még olyan magas, mint ahogy az alváskor lenni szokott. Ezzel szemben azonban a cukorszintet szabályozó glükokortikoid szintje, valamint az ébrenléti aktivitást és éberséget elősegítő orexin nevű ingerületátvivő anyag alacsony, ezért szétszórtnak, dekoncentráltnak érezhetjük magunkat” – mondta Dr. Váradi Katalin, a Budai Egészségközpont szomnológusa.

Ha felborul a ritmus

És, hogy milyen tüneteket okozhat, ha felborul a cirkadián ritmus? Rossz közérzet, fejfájás, fáradtság, ingerlékenység, koncentrációzavar, emésztési problémák, étvágytalanság, álmatlanság és szívbántalmak alakulhatnak ki.

Így lehet könnyebb az átállás

Érdemes tudni, hogy a nyári időszámításra való átállásnak több negatív hatása van, mint a télinek. A változás miatt kialakuló fáradtság már önmagában is zavaró lehet, de vannak, akiknél sokkal komolyabb következmények alakulhatnak ki. „Az átállás jobban megviselheti a gyermekeket, az idős embereket, és azokat, akik alvászavarban szervednek. Ha tudjuk, hogy minket komolyabban megvisel ez az időszak, készüljünk fel előre. Keljünk korábban akár már napokkal az óraátállítás előtt, pihenjük le hamarabb, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá a szervezetünket a változáshoz” – tette hozzá a doktornő.

Emellett a rendszeres testmozgás – akár egy-egy séta a friss levegőn –, és a kiegyensúlyozott étkezés is sokat segíthet abban, hogy minél előbb hozzászokjunk a nyári időszámításhoz.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.