A bort alapanyagként használni főzés során természetes – és nem csak akkor, ha vörösboros marhapörköltről van szó. Nem is gondolnánk, hány ételt tesz még ízletesebbé a fehérbor: még a legegyszerűbb főzelékek is elbírnak egy-egy kortyot.
Nézzük, milyen borokat érdemes választani, mire figyeljünk és melyek azok az ételek, amelyek borral az igaziak!
Hogy miért jó borral főzni? Nos, elsősorban azért, mert a bor komplex ízeket biztosít, és másképp hat az egyes összetevőkre, mint az egyéb főzőfolyadékok. A bor például remek párolófolyadék, mert fantasztikus ízt és izgalmas textúrát ad az ételnek (felpuhítja és így hamarabb fog átsülni a hús), miközben az alkohol nagy része a folyamat során egyszerűen elfő. Ha elég sokáig hagyjuk a páclében, akkor az íze picit a vadhúsra fog emlékeztetni.
TIPP: Ha nagy mennyiségű bor hozzáadását írja a recept, akkor is mindig adjunk hozzá valami más folyadékot is. Ez recepttől függően lehet alaplé, tejszín, vagy éppen sűrített paradicsom.
Főzéshez leginkább a száraz borok illenek. Az üde fehérborok remekül passzolnak a szárnyasokhoz, a salátákhoz és az enyhén citrusos ételekhez, a testesebb, fahordós fehérek (például egy érlelt furmint) pedig inkább a sajtokhoz, az ázsiai konyha remekeihez és a tenger gyümölcseihez illenek jobban.
A főzéshez használt bor kiválasztásánál egy dologra figyeljünk: gondoljuk végig, mit innánk a már elkészült fogáshoz? Így nagyjából már össze is áll a kép: egy csirkés fogáshoz vagy könnyebb sertéshúsos ételhez készülő mártáshoz egy közepesen testes száraz fehérbor (egy friss olaszrizling vagy szürkebarát) tökéletes választás.
Előfordulhat, hogy a recept olyan bort kíván, amit nem nagyon kedvelünk. Ilyenkor nem kell megijedni: a sok hozzávaló mellett nem fogjuk kiérezni az ízét, viszont a végeredmény attól lesz harmonikus.
Sokoldalúan felhasználható borok a száraz, illatos fajtából szűrt, üde tételek, mint mondjuk egy tramini vagy cserszegi fűszeres.Egy intenzív, illatos bor, mint az Irsai Olivér inkább mártásokhoz, pohárkrémekhez illik.
Alapszabály, hogy olyan bort nem használunk főzéshez, amelyiknek a minősége nem megfelelő. A silány bor ugyanis elronthatja még a legnagyobb gonddal készített ételt is. A főzéshez szánt bor legyen friss, nem elöregedett és nem dugós. Olcsó borral nem jó főzni, a szószoknak, mártásoknak a drágább, karakteresebb borok a barátai, mint ahogy a hirtelen sütött csirkéhez, halhoz is jobb egy minőségi bor – de ez nem jelenti azt, hogy csak a nagyon drága borok jöhetnek szóba.
5 isteni recept, ami a fehérbortól lesz tökéletes:
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.