A tél közeledtével most még inkább felértékelődik spórolás fontossága. Itt az ideje, hogy ti is bevezessetek néhány apró intézkedést a konyhátokban annak érdekében, hogy kevesebb energiát használjatok a főzések során. A praktikák többsége talán kézenfekvő lehet sok háztartás számára, ám ezek az apróság lényeges változásokat hozhat a hónap végi elszámolásoknál. Íme 11 konyhai energiahack, amivel sikerrel vehetitek fel a harcot a rezsidémonnal szemben.
Ne csak egyetlen ételhez kapcsoljátok be a sütőt! Ha például sült krumplit vagy csirkét készítettek, dobjatok be mellé egy kis kenyeret is, amiből később kiváló zsemlemorzsa készülhet. Ha kihasználjátok a sütő kapacitását és minden rácsra, tepsire kerül valami, máris előrébb vagytok. Arra figyeljetek, hogy az ajtóra tapadt zsír, vagy a fűtőelemeken lerakódó szennyeződések csökkentik a konyhai eszköz hatékonyságát.
Bányásszátok elő a spájz mélyéről a régen elfeledett kuktát, ugyanis ha ezt a csodálatos találmányt használjátok, akkor a levesek, a pörköltek és számtalan más étel is sokkal hamarabb elkészül. Ennek köszönhetően a gáz és a villanyóra is lassabban fog pörögni. Ha esetleg van légsütőtök, annak alkalmazását sem árt rendszeresíteni a konyhában.
Hányszor fordult már elő veletek is, hogy a még meleg, forró sütő üresen hűlt ki egy nagyobb sütés-főzés után. Törekedjetek arra, hogy a tűzhely maradék hőjét maradéktalanul felhasználjátok. Nincs más dolgotok, mint hamarabb kikapcsolni a sütőt, az étel pedig pihenés közben is el fok készülni a bent rekedt hőnek köszönhetően.
Főzésnél törekedjetek arra, hogy csak annyi vizet forraljatok fel, amennyire az étel készítésekor valóban szükségetek van. Bármennyire is hihetetlen, de így hosszú távon a vízzel is spórolhattok, nem csak az energiával. Például a tészta főzővizét még újra is hasznosíthatjátok!
Minden alkalommal, mielőtt bekapcsoljátok a mosogatógépet, szorítsatok helyet néhány kockára vágott zöldséggel, krumplival, vagy zöldbabbal megpakolt befőttes üvegnek. Mire a program lejár, a zöldségek is puhává válnak. Gondoltátok volna, hogy akár kovászos uborkát is készíttek mosogatógépben?
Ha még nincs a konyhátokban egy frankó többszintes ételpároló, akkor itt az ideje, hogy beszerezzetek egyet. Ez majdnem annyira hasznos találmány, mint a kukta. Gondoljatok csak bele, hogy ennek a konyhai eszköznek a segítségével a főétel és a hozzá tartozó köret is egyszerre elkészíthető minimális energiafelhasználás mellett.
A wok egy zseniális találmány. Azon túl, hogy friss és egészséges ételeket készíthetünk benne, sokkal energiahatékonyabb, mintha egy átlagos fazekat vagy serpenyőt használnánk. Kevesen tudják, de a wokot Dél-Ázsia olyan részein fejlesztették ki, ahol kevés volt a tűzifa, ezért mindennél fontosabb volt a hatékony energiafogyasztás.
Ha ebédről van szó, gondolkozzatok tepsiben, vagy jénaiban készíthető kajákban, illetve egytálételekben. Ezek is teljes értékű fogások, gyorsan és hamar elkészülnek, ennek köszönhetően a háztartásotok energiafelhasználása is csökken.
Igaz, az indukciós sütő beszerzése elsőre egy igen költséges befektetés, ám hosszú távon többszörösen is kifizetődik. Jóval kevesebb energiára van szüksége, mint alternatív társainak.
Ha a leves vagy spagettitésztát is házilag készítitek el, már duplán nyert ügyetek van. Nemcsak az alapanyagok árán spórolhattok, de a főzési idő is jelentős lerövidül.
Egy kanál főzővíz csodát tesz a tésztaszószokkal, vagy pestókkal. Ha a tészta vízéből egy kanálnyit hozzákeversz a szószhoz, sokkal krémesebb lesz. Ha házi kenyeret, vagy pizzát készítesz, akkor is fel tudod használni a maradék főzővizet. Sokkal finomabb lesz a kelt tészta, ha sima víz helyett a tészta főzővizét használod a gyúráshoz. Talán meglepő, de nagyon jól lehet mosogatni a tészta főzővizével. A keményítő a vízben kioldódik és olyan, mint egy természetes mosószer, el lehet távolítani vele a szennyeződéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.