Nagyban megkönnyíti a dolgunkat a vákuumozott műanyag dobozban kapható, konyhakész darált hús. Hajlamosak vagyunk akár több adaggal is beszerezni, pedig nem árt az óvatosság: kényes áru, így alaposan vegyük szemügyre, mielőtt elkezdenénk vele dolgozni.
Meglepő módon a darált marhahús színe nem mindig árulkodó. A hús ugyanis gazdag egy mioglobin nevű pigmentben, amely felelős a vas és az oxigén szállításáért az izmokba. Ha ez a pigment ha levegővel érintkezik, élénkpirosra vált. Mivel nagyon jól néz ki, a legtöbb élelmiszer áruház speciális műanyag fóliát használ, amely átengedi az oxigént, így a darált marhahús felső rétege élénk piros színű lesz. Hogy mi ezzel a probléma? A látványosan szép, piros alsó réteg alatti húshoz nem jut oxigén, így az szürkéssé válik.
Ez a folyamat minden olyan marhahús esetében végbemegy, amelyet a fagyasztóban tárolunk. Mindezek ellenére az ilyen hús fogyasztása teljesen biztonságos, a színe csupán azt jelzi, hogy lefagyasztottuk. Ha viszont a marhahús felső rétege szürkés vagy barna, akkor inkább dobjuk ki a húst. Akkor is kukázzuk ki, ha penészfoltok jelennek meg: ekkor a hús fehéres, kékes színű.
A friss darált marhahús illata semleges, enyhe vasaromával. Enyhén savanykás szaga lesz, ha közeledik a lejárati dátum – ekkor még felhasználható a hús. De ha már érezni a bomló fehérje jellegzetes, rothadó szagát, semmiképpen ne fogyasszuk el! Ha nem vagyunk biztosak az „orrunkban”, kétségeink vannak, dobjuk ki a húst! Inkább nyeljük le az anyagi veszteséget, mint a baktériumokat.
A darált marhahús legnagyobb kockázati tényezője a szalmonella és az E. coli. Ezek a baktériumok nem befolyásolják a hús színét és a szagát sem, ezért fontos, hogy megtapogassuk a húst. A friss darált marhahús kemény, és ha az ujjaink között összenyomjuk, szépen szétomlik. A romlott hús nyálkás és ragacsos, nem fog könnyen összetörni.
Ha marhahúst nem megfelelően kezelik, tárolják vagy egyszerűen már túl régi, kórokozók szaporodhatnak el, amik a szervezetbe jutva ételmérgezést okoznak. A tünetek általában gyomorgörcs, gyomorfájdalom, hányás, hasmenés, hidegrázás és/vagy láz. A tünetek már a fogyasztás után 1 órával is jelentkezhetnek, de előfordul, hogy 72 óra is eltelik a rosszullétig, és általában egy hétnél rövidebb ideig tartanak.
A darált marhahús megfelelő feldolgozása, csomagolása és tárolása a legjobb módja, hogy megakadályozzuk, hogy a hús megromoljon. Kezdjük azzal, hogy az üzletben alaposan megvizsgáljuk a dobozt! Érintésre hidegnek kell lenni, és dobozon nem lehet sérülés (sem lyuk, sem karcolás), a hús pedig piros legyen. Ügyeljünk a lejárati dátumra! A legjobb, ha hűtőtáskában visszük haza a húst, és otthon egyből hűtőbe tesszük. A keresztszennyeződés elkerülése érdekében a darált marhahúst zacskóba csomagolva tároljuk a hűtőszekrény alsó polcán arra az esetre, ha a lé kifolyna a csomagból.
A lejárati dátumig használjuk fel vagy fagyasszuk le! A kiolvasztott darált marhahús akár két napig is eláll a hűtőben – feltéve, ha ott olvasztottuk ki. Ha azonban a felengedéshez mikrohullámú sütőt vagy hideg vizet használtunk, azonnal készítsünk belőle valami finomságot. Az elkészül darált marhahúsos ételt azonnal tálaljuk, vagy a főzést követő két órán belül hűtsük le. Légmentesen záródó edényben tárolva a maradék étel három-négy napig még fogyasztható.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.