A farsang téltemető és a tavasz eljövetelét (termékenységet) váró pogány ünnep. A maszkok és a felvonulás a rontó szellemek elriasztására és megtévesztésére szolgált valaha. A keresztény egyház sokáig üldözte a farsangi szokásokat, majd miután tapasztalta, hogy nem törölheti el az ünnepet, a nagyböjt előtti utolsó vigadozásként megengedte: vízkereszttől (január 6.) hamvazószerdáig, a nagyböjt első napjáig tart a mulatozás, evés-ivás, bálozás, karneválozás időszaka.
A karnevál szó a latin carnem levare (húst elhagyni) kifejezésből származik, amelynek népies, tréfás csavarása a carne vale (hús, ég veled!).
A farsang hazája Olaszország, és az ünnep máig a déli országokban népszerűbb. A velencei karnevál és a brazíliai Rio de Janeiro-i felvonulás világhírű. Hazánkban Mohácson maradt meg napjainkig a híres maszkos-maskarás felvonulás, a busójárás hagyománya.
Milyen legyen a jelmez?
A szülők ilyenkor aggodalmasan törik a fejüket, mit is találhatnának ki óvodás, kisiskolás gyermekeiknek. Sok szülő sajnos ráerőszakolja a saját elképzelését a gyerekre, beszalad egy kölcsönzőbe, és már ott is van a ruhaköltemény. A kicsik általában rosszul érzik magukat a kölcsönzött jelmezekben, csak a legtöbben megpróbálják meggyőzni magukat, hogy boldogok. A másik típusú szülő pedig kitalálja, gondosan megtervezi, és persze el is készíti a ruhát − a gyerek nélkül.
Ehelyett hallgassuk meg, ő mit szeretne, beszéljük meg együtt, mi az, amit közösen el lehet készíteni. Mert így már maga a készülődés is izgalom és öröm!
A régi ruhák között biztosan akad felszabdalni való is, na és persze a nagyszülők ruhatára is kincseskamra lehet ebben az időben. Karton, drót, színes papír, különféle szalagok, alkoholos filc és arcfesték is nagy segítség lehet. Ha a gyermek készítette a fejdíszt, az övet vagy a koronát, különösen büszke lesz magára.
Fontos, hogy meleg jelmez esetén sok nyílás legyen a ruhán! A legjobb, ha kényelmesre tudjuk megalkotni a maskarát, hiszen a gyerekek egész nap ebben a ruhában szeretnének majd játszani, enni, szaladgálni.
Ételjelmezek
A pattogatott kukoricához elég egy semleges színű, régi nyári ruha, arra rávarrunk kukoricaszemeket, és a kézbe nagy zacskó pattogatott kukorica kerülhet.
A spenót tükörtojással is ötletes: kell hozzá egy megfelelően zöld (harisnya)nadrág, egy zöld, hosszúujjú póló, amelyre sárga és fehér anyagból tojásmintát varrhatunk.
A fagyi sem nehéz, bár a gombócok hordása nem túl kényelmes. Könnyű az éttermi felszolgáló vagy a kukta jelmezét megalkotni, előző kezébe étlap vagy tálca kerüljön, utóbbi serpenyőt vagy más edényt foghat.
Nem ajánljuk a jelmezversenyt, mert akkor mindig lesz szomorú gyerek. Ha mégis, akkor versenyzéskor minden gyerek kapjon valami apró ajándékot, és a „konferanszié” mindegyikről mondja el, miben különös az adott jelmez.
Mit együnk?
Fánk nélkül nem farsang a farsang, sokan gondoljuk így. Ha nagyon macerásnak tűnik, akkor csaljunk kicsit, és készítsünk túrófánkot. Ez sütőporral készül, nem kell félni, hogy érzékeny a tésztája, és pillanatok alatt elkészül.
Készíthetünk sós édes muffinokat. Ha a sósakat nem is, az édeseket színes mázzal bevonhatjuk, és a gyerekekkel együtt díszíthetjük.
A szendvicseket sem lehet megkerülni. Érdemes kisebb falatkákat csinálni, hogy a gyerekek ne maszatolják össze magukat, és gyorsan bekaphassák, ha éhesek a játék és a bolondozás közben.
A szokásos alapanyagokból ne egyszerű szendvicseket gyártsunk, hanem állatfigurákat, szendvicsfejeket, például felvágott alapon a szemek, az orr, a száj mindenféle zöldségből, bogyóból lehet, így a mulatság még az ételekben is jelen van.
Ha a kicsiket is bevonjuk a készülődésbe, ők is átérzik a vendégvárás felelősségét. Persze készítsünk pogácsát, ropogtatnivalókat, tegyünk ki tányérokban felvágott gyümölcsöt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.