A magyar konyha egyik alapzöldsége a burgonya. Krumpli nélkül rengeteg étel nem is létezne, és nehéz is lenne elképzelni egy olyan világot, ahol nincs krumplipüré, rakott krumpli, paprikás krumpli vagy krumplis pogácsa. A krumpli egyike azoknak a zöldségeknek, amelyek minden évszakban megtalálhatóak a boltok polcain, sőt sokan a kertjükben is termesztik ezt az egyszerű zöldségfélét. Ha krumpli van a háznál, már nincs baj akkor sem, ha gyorsan kell valami laktató, mégis finom ételt az asztalra varázsolni kevés alapanyagból.
Az embereket három táborra lehet osztani. Az egyik csoport minden esetben meghámozza a krumplit, a másik sosem, míg a harmadik a krumpli fajtájától és az étel jellegétől függően hol csak alaposan megmossa, hol meg is pucolja a burgonyát. A hámozás kontra nem pucolás kérdésére kereste a választ az All Recipes egyik újságírója, aki több termesztőt is megkérdezett arról, hogyan kell felhasználni a krumplit a főzés során.
A megkérdezett négy termesztőből hárman határozottan azt az álláspontot képviselik, hogy a krumplit nem szükséges meghámozni. A gazdák szerint, ha rajta marad a krumplin a héja, akkor az étel táplálóbb, ízletesebb lesz, ráadásul időt is spórolunk az előkészítés során, emellett csökkentjük a szemétbe kerülő ételhulladék mennyiségét. A krumplit tehát nem kell meghámozni, viszont használat előtt érdemes alaposan folyó víz alatt alaposan megmosni, akár egy kefével átdörzsölni.
Ha félünk a vegyszerektől, választhatjuk a bioburgonyát is, ám ennek az ára borsosabb, mint a sima étkezési krumplinak.
A krumpli héja tele van értékes ásványi anyagokkal, vitaminokkal. A burgonyahéjban található riboflavin, aszkorbinsav és folsav is, valamit tartalmaz rostokat is, melyek segítik az emésztést, támogatják a bélflóra egészségét. A héj ráadásul nemcsak egészséges, de megkönnyíti a krumplifőzést is, hiszen a héjában főtt krumpli nem fog olyan hamar kiszáradni, mint az, amelyiket megpucoljuk. Különösen jó, ha sült krumpli vagy steakburgonya készítése során rajta marad a héj a burgonyán, ugyanis ettől csak még ropogósabb lesz az étel.
Bizonyos ételek elkészítése során jobb, ha meghámozzuk a krumplit. Ilyen például a krumplipüré, aminek az állaga és a színe is szebb lesz, ha meghámozzuk a burgonyát. Célszerű a pucolást csak a főzés után elvégezni, azaz főzzük meg héjában, egészben a krumplit, majd utána pucoljuk meg és törjük össze, így az ízanyagok benne maradnak a zöldségben, de megszabadulunk a héjtól, ami gondot okozhatna a pürében.
Szintén érdemes megpucolni a krumplit akkor, ha a burgonya sérült, esetleg kicsírázott, vagy a héj már nagyon ráncos, nem esztétikus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.